Wiadomości z Świętochłowic

Uchwała o wygaszeniu mandatu Bartosza Karcza bezprawna! Jest decyzja wojewody

 • Dodano: 2019-05-08 12:30, aktualizacja: 2019-05-08 14:53

Uchwała Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 25 marca w sprawie wygaszenia mandatu Bartosza Karcza została podjęta z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa, co czyni stwierdzenie jej nieważności w całości uzasadnionym i koniecznym - poinformował w piśmie dotyczącym rozstrzygnięcia nadzorczego wojewoda śląski. Nie było wystarczających dowodów na to, aby radny nie zamieszkiwał Świętochłowic, a uzasadnienie oparte było na niewiarygodnych i nieweryfikowalnych przesłankach.

W marcu Rada Miasta zagłosowała za uchyleniem mandatów dla Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza

Podczas odbytej 25 marca sesji rady miasta prezydent Świętochłowic Daniel Beger zawnioskował o przyjęcie do porządku obrad głosowania nad uchwałami dotyczącymi wygaszenia mandatów radnych dla byłego prezydenta Dawida Kostempskiego oraz Bartosza Karcza, który w minionej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta. Obaj radni wydawali się wówczas mocno zaskoczeni takim wnioskiem, poprosili o uzasadnienie, na co prezydent Daniel Beger oświadczył, że chociaż wyjaśnienia są zbędne, to jednak odczyta powód złożenia takiej uchwały.

Jak się okazało, wniosek o wygaszenie mandatów prezydent uzasadniał tym, że obaj radni według jego wiedzy nie zamieszkują Świętochłowic i to miasto nie jest centrum ich rodzinnego życia, a to jest warunkiem wymaganym prawnie do tego, aby mogli skorzystać z biernego prawa wyborczego - czyli aby w ogóle mogli kandydować na radnych.

Chociaż sprawa wygaszenia mandatu Dawida Kostempskiego wciąż jeszcze nie jest przesądzona, to w przypadku Bartosza Karcza uzasadnienie uchwały było niewystarczające dla wojewody aby uznać ważność decyzji rady miejskiej na temat wygaszenia mu mandatu. Mało tego, wojewoda uznał wszystkie przedstawione w przypadku Bartosza Karcza dowody za niewiarygodne, a uchwałę ocenił jako podjętą z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa.

Jak wskazuje pismo z urzędu wojewody rada podjęła decyzję o wygaszeniu mandatu Bartosza Karcza na podstawie kilku przesłanek:

 • na podstawie komentarzy w Internecie, z których miało wynikać, że radny mieszka w Mikołowie, a nie w Świętochłowicach,
 • na podstawie informacji z Biura Informacji Publicznej z 2011 roku, gdzie radny faktycznie wskazał Mikołów jako miejsce zamieszkania, a w udzielonych później wywiadach nie podnosił sprawy przeprowadzki do Świętochłowic,
 • na podstawie oświadczenia majątkowego małżeństwa Karcz, z którego wynika, że posiadają oni dom o powierzchni 118 m2, na który zaciągnęli kredyt, więc kawalerka w Świętochłowicach na pewno nie jest rzeczywistym miejscem zamieszkania radnego,
 • na podstawie dwóch pism z 2019 roku od mieszkańców Świętochłowic, w których ci stwierdzają, że nie widują radnego w jego miejscu zamieszkania na terenie miasta,
 • na podstawie informacji o zaślepionej rurze gazu prowadzącej do lokalu oraz o braku informacji, aby radny korzystał z innych źródeł energii,
 • na podstawie tego, że Bartosz Karcz jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie
 • na podstawie tego, że przeciętni obserwatorzy przez ponad dwa lata nie spotkali radnego wykonującego czynności życia codziennego na terenie Świętochłowic.

Przesłanki zawarte w uzasadnieniu uchwały okazały się dla wojewody niewystarczające

11 kwietnia urząd wojewody, jako organ nadzorujący, zwrócił się do Prezydenta Miasta Świętochłowice z prośbą o doręczenie protokołu z sesji rady miejskiej oraz dokumentacji, na podstawie której radni podjęli decyzję o wygaszeniu mandatów. W odpowiedzi, obok wspomnianego protokołu, wojewoda otrzymał oświadczenie majątkowe radnego, wspomniane dwa pisma mieszkańców z 12 lutego i 15 marca, a także notatkę służbową z 11 marca 2019 roku dotyczącą wysokości opłat za zużycie energii elektrycznej w lokalu należącym do Bartosza Karcza.

Sam zainteresowany również złożył wyjaśnienia w tej sprawie - 3 kwietnia wysłał do Wojewody Śląskiego pismo, w którym udowadnia, że w Świętochłowicach jest zameldowany i zatrudniony, aktywnie spędza tu czas, jest pacjentem przychodni działającej na terenie miasta, składa deklaracje podatkowe i rozlicza się w Urzędzie Skarbowym właściwym dla Świętochłowic, opłaca podatek od nieruchomości w urzędzie miasta w Świętochłowicach. Poinformował również wojewodę, że jest przewodniczącym jednego z największych stowarzyszeń w mieście oraz członkiem innych stowarzyszeń i organizacji działających w Świętochłowicach. Dostarczył także druki opłat za czynsz i energię wynikające z użytkowania swojego lokalu w mieście, decyzję w sprawie wymiaru podatku za ów lokal, a także zeznania podatkowe PIT-37 za trzy ostatnie lata.

Wychodzi na to, że bilans dowodów jest jednak po stronie Bartosza Karcza, bo w uzasadnieniu uznania uchwały za nieważną czytamy:

W świetle powyższego uznać należy, że Rada Miejska w Świętochłowicach oparła uchwałę na ww. dwóch pismach mieszkańców, notatce służbowej (z której nie wiadomo, kto ją sporządził i z której fakty nie zostały zweryfikowane) oraz na komentarzach w sieci internetowej (nie wiadomo jakich) i "wiedzy przeciętnych obserwatorów" (również nie wiadomo jakich). Tymczasem radny Bartosz Karcz na sesji w dniu 25 marca 2019 roku wskazał, że uchwała zawiera szereg nieprawd. Podniósł, że nie będzie się do tego odnosił w trakcie sesji, a poruszy to w skardze do WSA (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - przyp. red.) Wskazał on również, że uchwała ma na celu wyeliminowanie z Rady osoby, która zadaje trudne pytania, potrafi je zadać i wie gdzie popełnia się błędy. Radny wskazał również, że uchwała nie jest oparta na przesłankach ustawowych.

Urząd Wojewody Śląskiego w sowim piśmie podkreśla jednak, że nie przesądza, czy Bartosz Karcz faktycznie zamieszkuje Świętochłowice czy nie, ale przedstawione przez prezydenta i radę miasta dowody w tej sprawie są rażąco niewystarczające:

(...) postępowanie wyjaśniające w tej sprawie nie zostało przeprowadzone w sposób wyczerpujący, a w konsekwencji na podstawie zebranych przez Radę Miejską w Świętochłowicach materiałów nie sposób jednoznacznie uznać, że radny Bartosz Karcz nie zamieszkuje w Świętochłowicach. 

Będzie odwołanie od decyzji wojewody?

Stwierdzenie nieważności uchwały uniemożliwia jej wykonanie, a więc Bartosz Karcz wciąż pozostaje radnym Świętochłowic, przy czym należy pamiętać, że na owe rozstrzygnięcie nadzorcze, które jest w kompetencji wojewody, może być złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach - radni mają teraz na to 30 dni. Czy faktycznie skorzystają z takiej możliwości, czy jednak uznają orzeczenie wojewody za rozstrzygające - czas pokaże.

Wciąż nie ma natomiast informacji na temat wygaszenia mandatu Dawida Kostempskiego.

Moja skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jak również pismo do wojewody zostały wysłane nieco później, stad też czekam cierpliwie na rozstrzygnięcie - mówił dla Swiony.pl były prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Komentarze (114)    dodaj »

 • PAMIETAMY

  Karcz dawno powinien siedzieć tak jak jego mocodawca ŁYSY DELFIN... ZŁODZIEJE

 • blondyn

  Mam nadzieję ,ze to jest pocżątek końca dla przyjaznych.Na koniec okaże się ,że pseudo materiały wyborcze ,byly faktycznie podziękowaniami i ciekawi mnie ,czy Nowaki i Pospiechy przeprosza i w imię uczciwości i transparetnosci podadza się do dymisji

 • ZN i SP

  Uczciwość - a co to jest ?

 • wiola

  tak wyglądają POspolite mendy ludzie bez honoru......dziwne że jeszcze nie siedzą za przekręty

 • zefel

  Dla Twojej wiadomości Daniel Beger w 2010 kandydował do RM z listy PO. Poza tym ja mieszkam na Jodłowej i do dziś nie widziałem tam obecnego prezydenta, nawet w czasie kampanii wyborczej.

 • wiedziałem

  Wszyscy się dziwią dlaczego Beger wymienia ludzi w UM i zwalnia panią z 40 letnim stażem w pracy.... a czy znają Państwo stare powiedzenie starożytnych Rzymian " Jak [...] przynosi straty to nie wymieniamy firanek - tylko [...]". I tak ma to wygladac w praktyce... ani Kostia ani Karcz nie są nam potrzebni... płakanie nad nimi uważam , za mało smaczne... mieli 8 lat na postawienie Świon na nogi.... no to kupili auto na pokaz. Jak mozna przez 8 lat nic nie zrobić... noż kur... malo czasu? Pewnie trzeba im 25 lat i dożywocie na stołkach UM dla ich dzieci... to może by Mijanka powstala? Dajmy już spokoj temu szczuciu na nową ekipę... niech się wykaże... może jej to zajmie mniej niz 8 lat, Do roboty Panstwo z UM i pokażcie , że glos oddany na Was nie był gów... warty czyli tyle co na Kostię !

 • Usia

  Już to wcześniej napisałam ale widzę ze ruszyły służby prasowe prezydenta, żeby człowieka oczernić. Więc napisze jeszcze raz. Prezydent Karcz to porządny człowiek, a Beger mu nawet do pięt nie dorasta a na niego pluje :(

 • voytek81

  Widzę tu "parę" pozytywnych komentarzy na temat obecnego radnego i byłego vice wiec zadam pytanie - co ten Pan zrobił dla Naszego miasta? za co był odpowiedzialny? Jak za jego viceprezydentury rozwijały/ rosły (lub zmieniały się) inwestycje w naszym Mieście - inwestycje:(tu wyjaśnię co mam na myśli) ile i jakimi terenami zainteresowali się przedsiębiorcy tzn jakie przedsiębiorstwa (duże lub średnie) stworzyły stanowiska pracy w Naszym mieście, jakie warunki zostały stworzone dla małych i mikro przedsiębiorstw, ile taki firm powstało w ciągu powiedzmy ostatnich 8 lat (a ile upadło), jak się kształtował w przeciągu ostatnich lat wskaźnik bezrobocia (w jakim stopniu rósł malał w stosunku do miast sąsiednich, regionu), jak pozyskiwano środki na inwestycje jaki procent tych środków stanowiły kredyty, ile razy w przeciągu powiedzmy ostatnich 8 lat Regionalna Izba Obrachunkowa miała zastrzeżenia lub / i nie przyjmowała założeń budżetu Miasta? .... tak wiem dużo tego, wiem można to znaleźć wszystko w necie, ale to nie dla mnie informacje i statystyki tylko dla każdego świętochłowiczanina który niestety nie interesuje się zbytnio Miastem, chciałbym żeby obrońcy poprzedników jak i stowarzyszenia "razem ..." pokazali jak bardzo i czy faktycznie na korzyść zmieniło się Nasze Miasto - pewnie wielu odpowiedzi nie uzyskam (nie licząc hejtu), ponieważ finanse Naszego Miasta wyglądają tak a nie inaczej, ponieważ rozpadają się puste kamienice, duże bezrobocie w porównaniu z miastami ościennymi (7,2% Świętochłowice; 4,5 Chorzów; Ruda Śl 3,8 cały region katowicki 2,8%) - ktoś sie wypowie i wytłumaczy przeciętnemu Mieszkańcowi jak bardzo rozwineły sie Nasze Świętochłowice? Liczbami, statystykami przykładami? Licze na pozytywne przykłady - hejt zostawmy na poźniej - niech sie wypowiedzą zwolennicy stowarzyszenia "razem ..." ...

 • zefel

  Beger w kampanii zarzucał Kostempskiemu, że zatrudnia kolesiów spoza miasta a sam teraz robi dokładnie to samo, a mianowicie:- zatrudnił kolesia z Chorzowa, którego Chorzowianie nie chcieli w RM, na dodatek bez kompetencji,- podpisał umowę ze swoją polibudą i wyprowadza pieniądze ze Świon, co też zarzucał DelfinowiDodatkowo jakoś nie znalazłem informacji ile to kosztuje miasto (czyli nas), za to w programie naprawczym wielce rozpisywał się o oszczędnościach po redukcjach stanowisk.

 • Byku

  Szalik to ty? Czy sam prezio się wypowiedział ?

 • wiedziałem

  wreszcie ktoś coś ...że tak powiem konkretnie napisał....

 • wiedziałem

  Po wyborach wszyscy się cieszyli , że Kostia i świta odejdzie, a teraz wszyscy plują na Begera i cieszą się Ze Karcz zostaje w Radzie. Jeszcze durne ludzie będą go chwalić. Świętochłowiczanie... co z wami jest nie tak???? Dajcie sobie już na luz i niech Beger rzadzi. Kto to taki Karcz i co zrobił dla Świon... tyle staconych lat dla miasta. Czy ktoś się kiedyś zastanowił dlaczego Karcz zarabiał więcej od Delfina? Niczym tu nie śmierdzi? ja nie znam takiego przypadku w okolicznych miastach,,,,

 • Centrum

  Ten Chopin za jeden rok zrobił więcej niż Beger za całe swoje życie zrobi...

 • Pytacz

  Może zadaj sobie pytanie..co ty zrobiłeś ??pewnie poza pisaniem nic..

 • voytek81

  Płacę podatki, mieszkam w Świętochłowicach i patrzę jak miasto upada ... Poza tym aktywnie włączyłem się w zadawanie konkretnych pytań dotyczących dokonań poprzedników którzy są tak chwaleni na forum, i jak "pokładana" jest w nich (byłych jak i obecnych radnych stowarzyszenia"razem...") nadzieja na uratowanie miasta, Ci sami którzy doprowadzili do zapaści Nasze Miasto,

 • gość

  widzisz jak miasto upada , aktywnie zadajesz pytania.....ty jesteś jakimś humanistą? może tak zamiast tu klikać zacząć od faktów? ok. ja sprawdziłem jak świony zmieniły się za poprzednika. sprawdziłem jak zmieniły się przychody miasta , stan infrastruktury drogowej , stan budynków mieszkalnych miejskich , tereny rekreacyjne , inwestycje , etc...... i wiesz co? dla mnie w każdej z tych dziedzin był postęp (większy lub mniejszy) , nie regres . w necie wszystko jest - wystarczy zamiast zadawać aktywnie pytania samemu poszukać! w zasadzie nowy ma ułatwione zadanie , bo tereny inwestycyjne ma przygotowane , uzbrojone z drogami dojazdowymi - wystarczy , że "broker technologii" znajdzie tylko chętnych! ale siedząc za biurkiem może to być trudne - szczególnie po tej nagonce , którą zabił dobry pr miasta. no i po wygonieniu młodych dzieciatych do sąsiednich miast zabierając kasę na żłobki. na koniec małe ale: nie głosowałem na kostempskiego - nie był z mojej bajki, ale na bagera też nie głosowałem i nie zagłosuję, tylko jeśli dotrwa do wyborów tym razem poza głosami na radnych zagłosuję przeciwko niemu.

 • voytek81

  podaj linki by inni mogli sie przekonać w postęp jaki "panował" przez ostatnich powiedzmy 8 lat

 • Luk87

  Wiesz może swiony to nie las vegas ale uważam ze ostatnie 8 lat to zmiana na lepsze

 • ja

  No bierz się do roboty a nie piszesz brednie.Zawodówkę udało ci się skonczyc

 • mieszkaniec

  Przestań już Zbyszek, z tymi studiami to poleciałeś w kosmos, jesteś nowy i oderwany od rzeczywistości jak ryży.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również