Wiadomości z Świętochłowic

Uczniowie SP nr 2 w Świętochłowicach zwiedzali stolicę Śląska

  • Dodano: 2023-11-15 07:15, aktualizacja: 2023-11-15 07:50

Siódmoklasiści ze świętochłowickiej Szkoły Podstawowej nr 2 wybrali się na zwiedzanie stolicy Górnego Śląska. Katowice, odwiedzane zwykle przy okazji zakupów czy wizyt w instytucjach kultury, zdecydowanie zasługują na poświęcenie im większej ilości czasu i uwagi.

Młodzi świętochłowiczanie zwiedzali Katowice

Pod okiem przewodnika, pana Piotra Fuglewicza, współautora m.in. „Spacerownika po Katowiach”, młodzi ludzie przeszli z centrum pod gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, po drodze oglądając domy, w których wychowywali się Wojciech Korfanty czy Maria Goeppert-Mayer. Usłyszeli o mieszkającym w Katowicach śląskim powstańcu, Henryku Sławiku, który otrzymał tytuł „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” za pomoc polskim uchodźcom. Na dłużej zatrzymali się pod pomnikami, z których spoglądają na siebie Wojciech Korfanty i Józef Piłsudski.

Młodych świętochłowiczan czekało również zwiedzanie gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Uczniowie mogli obejrzeć okazały westybul, zasiąść w ławkach sali sejmowej, czy wejść do skarbca. Największą atrakcją była oczywiście przejażdżka windą paciorkową.

Po tej wycieczce z pewnością wiemy o wiele więcej o historii naszego regionu – komentowała Zuzanna Jarosz.

Uczniowie SP nr 2 w Świętochłowicach zwiedzali stolicę Śląska / fot. SP nr 2

Komentarze (1)    dodaj »

  • KontownikBankowy

    Stolicą Górnego Śląska jest od wieków Opole, całego Śląska - Wrocław, a Katowice to tylko stolica województwa. "Kłamstwo powtarzane tysiąckrotnie staje się prawdą" - A.H.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również