Wiadomości z Świętochłowic

Uczniowie z Świętochłowic uczą się bezpiecznego wypoczynku [GALERIA]

  • Dodano: 2024-06-07 07:30, aktualizacja: 2024-06-07 07:43

W środę profilaktycy ze świętochłowickiej Policji odbyli spotkanie z dziećmi klas 4 miejscowych szkół podstawowych. Prelekcja mundurowych, wespół ze Strażą Miejską i Państwową Strażą Pożarną była inicjatywą promującą bezpieczeństwo wśród najmłodszych w trakcie zbliżającego się letniego wypoczynku.

Bezpieczne wakacje

Do końca roku szkolnego zostało niespełna dwa tygodnie. Tegoroczne wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dla świętochłowickich policjantów bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców miasta to priorytet, w związku z czym wykorzystują każdą okazję, by promować szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Bezpieczne dziecko to świadome dziecko, dlatego mundurowi wychodzą z założenia, że edukacja jest najważniejsza.

5 czerwca, wraz z zaprzyjaźnionymi Służbami Straży Miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej, przy stawie Magiera spotkali się z uczniami klas 4 świętochłowickich szkół podstawowych. Współprowadzącym był Miejski Zarząd Oświaty ze Świętochłowic. Głównym tematem spotkania były nadchodzące, czyli „Bezpieczne wakacje”, które sprzyjają beztroskim zabawom, a to wiąże się niestety z wieloma zagrożeniami. W trakcie środowych zajęć edukacyjnych, stróże prawa omówili z uczestnikami zasady bezpieczeństwa podczas pobytu nad wodą, zabawy w domu i na podwórku oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy. Poruszyli również tematykę bezpieczeństwa użytkowników skateparków, pumptracków oraz innym miejsc przystosowanych do jazdy na rolkach, hulajnogach oraz deskorolkach.

Nie obyło się również o przestrogach dotyczących uzależnień. Narkotyki i „dopalacze” w obecnych czasach stały się niestety łatwo dostępne w wielu miejscach. Stanowią one realne niebezpieczeństwo. Mundurowi promowali aktywny i zdrowy tryb życia oraz uświadamiali uczniów o zagrożeniach i konsekwencjach związanych z działaniem alkoholu czy narkotyków.

Uwaga na kontakt z obcymi!

Policjanci przypomnieli dzieciom o tym, jak zachowywać się podczas kontaktu z obcymi. Zwrócili uwagę na bezgraniczną ufność dzieci wobec obcych, zwłaszcza tych, których zamiary zagrażają ich bezpieczeństwu. Omówili kilka podstawowych błędów, jakie pojawiają się w ich zachowaniu w kontaktach z obcymi. Poprzez liczne argumenty starali się wpoić wśród dzieci asertywność i pewność siebie oraz zaprezentować im mechanizm obronny w sytuacji zagrożenia.

Młodzi mieszkańcy miasta z dużym zaangażowaniem wzięli udział w spotkaniu, chętnie zgłaszali się i odpowiadały na pytania, przy okazji dzieląc się z pozostałymi uczestnikami dotychczas zdobytą wiedzą.

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: KMP Świętochłowice / fot. KMP Świętochłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również