Wiadomości z Świętochłowic

Udany start w dorosłe życie z ZEW

 • Dodano: 2020-08-26 08:30, aktualizacja: 2020-08-26 08:42

Dokładnie na tydzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, przy Zespole Edukacji Wspomagającej w Świętochłowicach uruchomione zostały dwie nowoczesne pracownie – matematyczna i chemiczna. To wynik intensywnej pracy nad realizacją projektu „Udany start w dorosłe życie – wsparcie dla uczniów ZEW w Świętochłowicach”. Udostępniony został także pełen różnorodnych zakątków ogródek botaniczny, gdzie już wkrótce uczniowie będą mogli zgłębiać w praktyce wiedzę z biologii i ekologii.

Celem projektu było podniesienie poziomu edukacji branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia nr 2 w Świętochłowicach, poprzez stworzenie odpowiednich warunków do nauczania z uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań uczniów szkoły w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych oraz zapewnienie możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych tutejszych nauczycieli.

Uczniom i nauczycielom zapewniono wszelkie narzędzia i pomoce dydaktyczne, odczynniki i substancje chemiczne, modele przestrzenne oraz sprzęt niezbędny do przeprowadzania wielu ciekawych doświadczeń i pokazów. Dzięki temu już niedługo będzie tu zrealizowanych wiele zajęć obowiązkowych i dodatkowych rozwijających zainteresowania matematyczno-przyrodnicze uczniów ZEW.

Okres realizacji projektu Udany start w dorosłe życie - wsparcie dla uczniów Zespołu Edukacji Wspomagającej w Świętochłowicach": wrzesień 2019 r. - maj 2021 r.

Źródła finansowania projektu:

 • środki unijne: 196 992,35 zł
 • budżet państwa: 11 587,79 zł
 • budżet gminy: 23 175,57 zł

Eksperymenty będą idealną okazją do rozwijania pomysłowości, samodzielności, kreatywności, umiejętności logicznego i twórczego myślenia. Mam nadzieję, że możliwość prowadzenia znacznie ciekawszych i angażujących zajęć z zakresu matematyki i chemii zwiększy zainteresowanie uczniów tymi przedmiotami, poprawi ich motywację do pracy, a także poszerzy horyzonty uczniów dotyczące zastosowań środków technologicznych, które dotychczas wykorzystywane były zazwyczaj tylko do „zabawy”. – zaznacza mgr Adam Koj, Dyrektor Zespołu Edukacji Wspomagającej w Świętochłowicach.

Na terenie świętochłowickiego ZEW pracownicy stworzyli także pobudzający różne zmysły ogród botaniczny, który został podzielony na szereg zakątków tematycznych. Każdy zakątek ma służyć innemu doświadczeniu i rozwijaniu wiedzy ekologicznej. Dzięki nim zajęcia z biologii w Szkole Branżowej I Stopnia będą wyglądać zupełnie inaczej. Ogród o wielkości 0,027 ha będzie także niezłym polem do popisu dla uczestników zajęć z prac ogrodniczych w Szkole Przyspasabiającej do Pracy oraz członków tutejszego kółka ekologicznego.

Projekt ogrodu jest częścią większej koncepcji utworzenia przy szkole interesujących zakątków dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Powstał dzięki współfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Koszt inwestycji to ok. 6 000 zł, z czego współfinansowanie WFOŚiGW wyniosło aż 4 800zł (udział własny gminy: 1 200 zł).

Udostępniając to wyjątkowe miejsce, pragniemy umożliwić młodzieży bezpośredni kontakt z przyrodą i jej różnorodnością. Ogród zlokalizowany na własnym terenie, bezpośrednio przylegającym do szkoły, z pewnością będzie sprzyjać rozwijaniu wielu inicjatyw związanych z jego zagospodarowywaniem, a także sprawi, że zajęcia realizowane na świeżym powietrzu będą atrakcyjne i w pełni bezpieczne. – dodaje mgr Adam Koj, Dyrektor ZEW w Świętochłowicach

fot. UM Świętochłowice

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • Aldona

  Super! Trzeba się zająć szkołami w naszym mieście. Egzaminy ósmoklasistów do zgroza. Mam nadzieję, że ta inwestycja pomoże naszym uczniom

 • Aldona

  Super! Trzeba się zająć szkołami w naszym mieście. Egzaminy ósmoklasistów do zgroza. Mam nadzieję, że ta inwestycja pomoże naszym uczniom

 • Gruby

  No gitara!

 • Staszek

  Nie rozumiem, dobrze się dzieje, dzieciaki będą miały się lepiej, a wy psioczycie

 • Aldona

  Tez tego nie rozumiem, ludziom nie dogodzisz

 • Wiesiek

  No i jak mówili tak robią. Za szkoły się trzeba zabrać. Dobrze, że coś się dzieje w tym kierunku

 • skan

  A co tam u delfina, dalej szuka czegoś dla siebie i udaje że tu mieszka ? Spalił wszystkie mosty, nie ma nikogo, pozostała coraz mniejsza grupka w jakiś sposób uzależnionych fanatyków jak wściekła Madzia, tłusty Benio i Uberek

 • Gruby

  i co to ma wspólnego z tym artykułem?

 • Marysia

  Co delfin ma wspólnego z Świętochłowicami ?

 • Aldona

  Może chodziło o żółwia z Kaliny, ale nasz kolega nie odróżnia zwierząt

 • Jo

  A już żech myśloł że mode po szkole bydom mieli robota i mieszkanie z urzyndu na dobry start , a tu zajś nic z tego!

 • Stanisław

  poziom edukacji w świonach jest niski. Dobrze,że pozyskują dofinansowania na rozwój szkół

 • Aldona

  Bardzo dobrze! Brawo Świony!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.