Od 24 lutego do 17 marca do świętochłowickich szkół i przedszkoli zapisano 69 ukraińskich dzieci. Tendencja jest rosnąca i liczba uczniów wciąż wzrasta. Nadal są wolne miejsca dla kolejnych uczniów, ponieważ dzięki rozporządzeniu ministra, zwiększono limity dodatkowych miejsc w szkołach i przedszkolach.
Ukraińskie dzieci w świętochłowickich szkołach
Jak przekazała Agnieszka Duda z Wydziału Oświaty w Świętochłowicach, według danych z czwartku 17 marca od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie do świętochłowickich szkół i przedszkoli zrekrutowano łącznie 69 ukraińskich dzieci. Przy czym 21 z nich zapisano do przedszkoli miejskich, 46 do szkół podstawowych, a 2 do szkoły ponadpodstawowej.
Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Do szkół i przedszkoli wciąż przyjmowani są nowi uczniowie. Jak poinformowała w środę 23 marca dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Świętochłowicach, w ciągu kilku dni liczba uczniów pochodzenia ukraińskiego w ich szkole wzrosła z 21 na 24. W przyszły poniedziałek do szkoły dołączy kolejna dwójka uczniów. W porównaniu do innych świętochłowickich szkół, w tej znajduje się najwięcej dzieci pochodzenia ukraińskiego. Jest to spowodowane tym, że do szkoły wcześniej uczęszczali już obcokrajowcy.
– Mamy już pewnie doświadczenie, ale nie na taką skalę. Wcześniej były to pojedyncze osoby i było to rozłożone w dłuższym czasie. Trafiały już do nas dzieci z Ukrainy, ale nie tylko, bo mamy też między innymi uczniów z Chin. Pewne procedury był już wypracowane. Nauczyciele mają już pewne doświadczenia i uczniowie także mają doświadczenie w przyjęciu takich uczniów do klas i społeczności. Odbywa się to może bardziej w luźniejszej atmosferze – powiedziała Marta Pelc-Malujda, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 w Świętochłowicach.
Jak szkoła pomaga nowym uczniom?
W wielu szkołach występuje problem z komunikacją z uczniami i ich rodzicami. Większość z nich nie mówi w języku polskim, a nauczyciele nie znają języka ukraińskiego.
– Właściwie tylko sporadycznie takie dzieci do nas trafiają, które znają język polski. Na szczęście język ukraiński zbliżony jest do języka polskiego więc udaje nam się komunikować. My po polsku, a rodziny po ukraińsku. Mamy też do tego przygotowany translator, który ułatwia nam komunikowanie się – powiedziała Marta Pelc-Malujda, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 w Świętochłowicach.
Zgodnie z obowiązującym od wielu lat rozporządzeniem, dla obcokrajowców przewidziana jest organizacja w szkołach dodatkowych zajęć wyrównawczych. Łącznie nie powinny one przekraczać pięciu godzin lekcyjnych w tygodniu, a minimum dwie z nich powinny zostać poświęcone nauce języka polskiego. Również w świętochłowickiej Szkole Podstawowej nr 4 będą odbywać się takie zajęcia.
– Zaczynamy te zajęcia od przyszłego tygodnia. Mamy już stworzone 4 grupy i dla każdej z nich są przewidziane dwie godziny języka polskiego jako obcego dodatkowo – informuje dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 w Świętochłowicach.
Aby pomóc zarówno uczniom jak i ich rodzicom szkoła przygotowała specjalny przewodnik, w którym opisane są wszystkie najważniejsze sprawy dotyczące organizacji placówki. Zanim uczeń trafi do klasy, zapraszany jest na przynajmniej półgodzinną rozmowę wprowadzającą z pracownikami placówki oraz zostaje oprowadzony po szkole.
– Pokazujemy szkołę, żeby po prostu samo wejście ucznia do klasy odbyło się już w mniej stresowej atmosferze – wyjaśnia Marta Pelc-Malujda.
Dodatkowe miejsca w szkołach i przedszkolach
Dzieci obywatelstwa ukraińskiego przyjmowane są do polskich szkół na zasadzie dodatkowych miejsc, które wprowadzone zostały przez rozporządzenie Ministra Edukacji. Zwiększyło ono dozwolony limit miejsc w oddziałach przedszkolnych i klasach od I do III szkół podstawowych.
Do tej pory dopuszczalne było przyjęcie 25 dzieci w każdym oddziale przedszkolnym. Zwiększony limit pozwala na przyjęcie dodatkowej trójki dzieci pochodzenia ukraińskiego. W szkołach podstawowych zwiększony limit w klasach I-III pozwala na naukę 29 uczniów w każdym oddziale. Do tej pory w jednej klasie mogło uczyć się 25 dzieci, z możliwością zwiększenia limitu do 27 w przypadku przyjęcia nowego ucznia w trakcie trwania roku szkolnego.
Do polskich szkół zapisano już ponad 81 tysięcy ukraińskich dzieci. Jest to około 10% wszystkich dzieci, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę od 24 lutego.