Wiadomości z Świętochłowic

Umowa na remediację stawu Kalina podpisana!

 • Dodano: 2020-01-07 15:15

Na tę wiadomość mieszkańcy Świętochłowic czekali od wielu lat. W Urzędzie Miejskim podpisana została umowa z wykonawcą remediacji stawu Kalina.

We wtorek, 7 stycznia w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach podpisano umowę z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu na realizację projektu pn.: "Poprawa, jakości środowiska miejskiego Gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności”. Kontrakt realizowany będzie z przez polsko-francuskie konsorcjum firm Menard Polska Sp. z o.o., REMEA Sp. z o.o. oraz REMEA société par actions simplifiée a associé unique.

Umowę w imieniu Gminy Świętochłowice podpisał prezydent Daniel Beger, a ze strony wykonawcy Norbert Kurek, Zastępca Dyrektora Generalnego firmy Menard Polska Sp. z o.o, Członek Zarządu REMEA Sp. z o.o.

- Rozbrojenie ekologicznej bomby, jaką jest staw Kalina, to jeden z najważniejszych celów, które wyznaczyłem sobie do osiągnięcia jako prezydent Świętochłowic – mówi Daniel Beger, Prezydent Miasta. - Dzisiaj, po wielu miesiącach pracy, przygotowań i rozmów, możemy oznajmić, że zrobiliśmy kolejny duży krok w kierunku realizacji tego wyczekiwanego przez mieszkańców przedsięwzięcia – dodaje prezydent Beger.

W ramach remediacji stawu Kalina, w pierwszej kolejności zabezpieczony zostanie przed dalszą emisją emiter zanieczyszczeń, którym jest hałda odpadów poprodukcyjnych zakładów chemicznych "Hajduki” z Chorzowa. Następnie usunięte i zneutralizowane zostaną odpady zalegające na dnie stawu, co umożliwi przywrócenie biologicznej aktywności w jego wodach.

- Na realizację umowy przewidziano 43 miesiące, a zadanie podzielone zostało na dwa etapy. Pierwszy to faza projektowa, ma zająć półtora roku – w tym czasie wykonawca zobowiązany jest uzyskać m. in. pozwolenie na budowę i opracować szczegółową metodę remediacji. Drugi etap potrwa 2 lata i obejmie prace remediacyjne oraz budowlane – mówi Norbert Kurek, reprezentujący wykonawcę.

Jak podkreśla, w okolicach stawu powstanie miejsce rekreacji dla mieszkańców. W ramach docelowego zagospodarowania terenu utworzona będzie między innymi sztuczna wyspa wraz z trzema groblami ze ścieżkami spacerowymi, plac zabaw oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią. Dodatkowo teren wokół stawu o powierzchni ponad pięciu hektarów zostanie wyposażony w małą architekturę krajobrazu, taką jak ławki, stoliki, kosze na śmieci i latarnie.

- Remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina to jak dotąd największa tego typu realizacja w Polsce. Wykonanie tak skomplikowanego zadania będzie niestety wiązało się z okresowymi niedogodnościami dla okolicznych mieszkańców, jednak chciałbym podkreślić, że kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo. W trakcie prowadzonych prac przewidujemy monitoring zanieczyszczenia powietrza, a działania potencjalnie najbardziej odczuwalne dla mieszkańców zrealizujemy pod szczelnymi namiotami – wyjaśnia Norbert Kurek.

Miasto Świętochłowice planuje natomiast przeprowadzenie badań przesiewowych, które pozwolą monitorować w czasie stan zdrowia mieszkańców żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie stawu Kalina.

Wykonawca zadeklarował w procedurze przetargowej wykonanie przedmiotu umowy na kwotę 60 620 550,00 zł. Gmina ma zapewnione finansowanie realizacji projektu w ramach POIiŚ na lata 2014-2020 na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w kwocie ok. 60 mln zł), a także ze środków będących w dyspozycji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (prawie 10 mln złotych).

- Możliwość podpisania umowy z wykonawcą to efekt wielu wizyt w instytucjach odpowiedzialnych za finansowanie projektu – podkreśla Daniel Beger. - Jeszcze w 2019 roku udało się bowiem podpisać aneks do umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki któremu wydłużono czas na zakończenie inwestycji do 30 września 2023 r.

Z kolei pojawienie się oferenta to w ocenie prezydenta Świętochłowic efekt nowego podejścia do tematu remediacji stawu Kalina, którego przykładem jest dialog techniczny ogłoszony przed postępowaniem po to, by wypracować technologię, która pozwoli jednocześnie osiągnąć efekt ekologiczny i zamknąć projekt w przeznaczonej na niego kwocie.

Komentarze (52)    dodaj »

 • Heindrich

  prezydent Moś, pomoże wam,,,to prawda ,to fachowiec,,

 • kalinka

  60 mln i się zobaczy, czy to już koniec wydatków, nie licząc wcześniejszych.Przyjmując szacunkowo 20 tys. za projekt, kocioł, grzejniki, instalację oraz może nawet dopłatę do nośnika energii, można wykonać w 3000 mieszkań nowoczesną instalację co i zlikwidować piece na węgiel.Gdzie wystąpiłby więc większy efekt ekologiczny i poprawa jakości życia mieszkańców ?

 • Taki jeden

  To wszystko mogło już być,Tauron chciał podłączyć budynki komunalne do swojej sieci za free.Jedyny warunek to był taki że właściciel budynku ( MPGL,lub wspólnota) wykona instalację wewnętrzną na własny koszt ( czyli tą w budynku) i co? Mpgl który ma kasę na zatrudnienie kolesi,sponsorowanie reklamy w TV a zarazem jest niby biedny jak mysz kościelna zrezygnował z tego z powodu braku środków. Cwaniaki liczą na to że ludzie na własny koszt wykonają instalację C.O na gaz poniosą koszty a przy wykupie jeszcze zostaną za to dodatkowo zgoleni przez miasto bo podnieśli standard mieszkania.Przyjdzie pan rzeczoznawca i wyceni wam odpowiednio lokal nie patrząc na to że to najemca wykonał na własny koszt. Taka jest prawda i wiem co piszę,to jest ta uczciwość deklarowana podczas kampanii wyborczej golić ile się da.

 • maxymilian

  Głos rozsądku. Ale politycy nie kierują się rozsądkiem i gospodarnością. A ta kalina to jakaś ,,idee fixe" obecnego włodarza miasta. Wydaje mi się, że temat będzie sztucznie ,,pompowany" do następnych wyborów.

 • krist

  i znowu kupa kasy w błoto

 • Muchomorek

  Mam nadzieję, że tym razem się uda. Tego życzę prezydentowi Begerowi, tego życzę mojemu miastu i sobie. Sprawa nie jest prosta, przekonali się o tym wszyscy poprzedni prezydenci. A najdotkliwiej p. Kostempski. P. Beger, nawet gdyby niczego więcej nie dokonał, po pomyślnej remediacji skażonej Kaliny, przejdzie do historii miasta. Ta perspektywa, ta ewentualność, że się mu uda, spędza sen z powiek wszystkim oponentom Begera, szczególnie tym, którzy wraz z porażką p. Kostempskiego stracili dużo, bardzo dużo, a niektórzy nawet wszystko. Bo wtedy się okaże, że ten, w ich mniemaniu. człowiek znikąd, dokonał więcej niż wszyscy pozostali. I będę trzymał ze Begera kciuki, modlił się za powodzenie całego przedsięwzięcia, bo - jak już wspomniałem - dobrze życzę temu miastu, w przeciwieństwie do tych, o których napisałem trzy linijki wyżej.

 • Zainteresowana

  Ej muchomorku, oczywiscie mieszkancy kibicuja p. Begerowi w tej sprawie.Zycze powodzenia. Natomiast rozliczanki obecnej ekipy z poprzednia to sprawa wtórna Pozdrawiam.

 • afisz

  Nawet jak mu się uda, dalej będzie tylko miernotą, fundusze pozyskała poprzednia ekipa, to oni będą otwierać szampana, jak obecnemu uda się zrealizować.

 • Olek

  Prawda. Beger miał ba tacy podane

 • UFF

  A podczas tej konferencji panowie prezydenci nie ustosunkowali się do seksafery w Świonach

 • wiedziałem

  mówisz o tej które opisuje "Nasze Świetochlowice" ? Jeżeli to prawda to powinna się tym zająć policja . Dowód , wina, kara

 • leopold

  Jako niepoprawny optymista myślałem,że dowiem się z ww tekstu tego co moim zdaniem najważniejsze - czyli ile w litrze wody z Kaliny jest dzisiaj trucizn i ile będzie po remediacji. A tu jak zawsze potraktowano obywateli jak ostatnich matołów - i ogłoszono ,że teren wokół stawu zostanie wyposażony w "małą architekturę krajobrazu, taką jak ławki, stoliki, kosze na śmieci i latarnie." To jak dawanie koralików jakimś dzikim w buszu. Najważniejsze jest to co się błyszczy!!! A gdzie obiecane przez Dawida jesiotry???Nie wrócą?Pan Prezydent jako rzekł temat Kaliny wziął na sztandary , albo na widły od samego początku. I tam wyżej napisano,że już po trzech latach takiej napinki pod koniec roku 2021 będziemy mieć projekt. Jako ,że temat gorący i wieloletni śledząc wydarzenia wiem,że projektów na Kalinę mamy już kilka i zapewne zajmują jako makulatura sporo szaf w UM. Za każdym razem odbierane projekty były wspaniałe , jedyne i zapowiadały pewny sukces zdaniem zamawiających , odbierających i płacących za te dzieła. Wydano na tę zalegającą makulaturę grubą kasiorę i nic. A ci co to kupili , zamówili i zapłacili nadal w glorii i chwale walczą z tym samym tematem i obiecują kolejny sukces - tym razem ( jak zawsze bywało) już na pewno.

 • lipiniorz

  Jedyny sukces Kostempskiego to poprawa swojej kasy. Nie od dzis wiadomo ze wladza demoralizuje. I choc do tego potrzebne sa odpowiednie warunki, to przedewszystkim osobowosc delikwenta jest tu decydujacym czynnikiem. O tym powinni wiedziec wyborcy przed podejmowaniu decyzji. "Nabyta moralnosc" nie zwalnia od skutkow podejmowanych decyzji na niekorzysc mieszkancow

 • wiedziałem

  ... ale chyba powiedziane jest , że będzie doprowadzona do stanu czynnego biologicznie .. po co pisac o jesiotrach, po prostu niech zrobią Temat i spokój.

 • leopold

  Czynny biologicznie to bardzo nieprecyzyjne i szerokie pojęcie. Wszak w strefie skażenia w Czrrnobylu kwitnie życie zmutowanych i odpornych na promieniowanie gatunków. Oczyszczenie ma stworzyć warunki do ożywienia biologicznego poprzez doprowadzenia NDS do dopu[...]nych norm. I tego oczekuję.

 • [O_o]

  Jak to powiedział pierwszy wice fontanna to nie inwestycja, tu budują fontannę za 60,000,000 złoty słownie sześćdziesiąt milionów złoty z groszami i nagle ta fontanna jest inwestycją, jeśli chodziłoby o zdrowie, a nie politykę już dawno by, ją zakopano.

 • [O_o]

  Jak to powiedział pierwszy wice fontanna to nie inwestycja, tu budują fontannę za 60,000,000 złoty słownie sześćdziesiąt milionów złoty z groszami i nagle ta fontanna jest inwestycją, jeśli chodziłoby o zdrowie, a nie politykę już dawno by, ją zakopano.

 • Olo

  A ten to w ogóle wie co gada? Nie sądzę!

 • zefel

  Nie uwierzę dopóki nie zobaczę

 • Obserwator

  Jak widać po wpisach, malkontentów w tym mieście nie brakuje. Nie było umowy w sprawie Kaliny - źle, jest umowa - znowu źle. Można domniemywać, że nikt z piszących tutaj nie zna dokładnie treści umowy, w tym warunków zabezpieczenia należytego jej wykonania, więc pojęcie o temacie szanownych użytkowników portalu jest mgliste. W takich przypadkach milczenie jest złotem drodzy Państwo i nie brnijcie dalej w ultrakrepidarianizm ...

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również