Wiadomości z Świętochłowic

Uroczyste ślubowanie klasy mundurowej w Świętochłowicach. Zobacz, co się działo!

  • Dodano: 2023-11-16 11:30, aktualizacja: 2023-11-16 13:23

Uczniowie pierwszej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego II LO im. M. Reja w Świętochłowicach złożyli uroczystą przysięgę. Od tego momentu stali się pełnoprawnym kadetami  i z dumą mogą nosić mundur z flagą naszej Ojczyzny.

Ślubowanie świętochłowickiej klasy mundurowej

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście to także doniosła chwila dla uczniów  pierwszej klasy mundurowej II LO. To właśnie 11 listopada przyszli kadeci składają przysięgę wojskową.

Miejskie uroczystości rozpoczęła Msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, po której wszyscy zebrani świętochłowiczanie i zaproszeni goście w uroczystym pochodzie przeszli pod Muzeum Powstań Śląskich. Pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty i odśpiewano hymn państwowy. Następnie w obecności Prezydenta Miasta Świętochłowice, Daniela Begera, szefa WCR w Chorzowie, dyrekcji  ZSO, rodziców i opiekunów, a także wielu innych znamienitych gości uczniowie pierwszej klasy unieśli prawą dłoń, aby ślubować wierność i posłuszeństwo Rzeczypospolitej Polskiej.

Tak ważny moment dla kadetów poprzedzały ponad dwa miesiące podstawowego szkolenia wojskowego, podczas którego każdy z nich mógł się  przekonać, czy dokonuje właściwego  wyboru. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności na przykład podczas obozu szkoleniowo – integracyjnego w Kucobach, zajęciach na strzelnicy, jak również podczas cyklicznych wyjazdów na ćwiczenia do 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach. Przejęcie i duma, jakie malowały się na twarzach uczniów, wypowiadających kolejne słowa przysięgi potwierdzała, że są dobrze przygotowani i w pełni świadomi podejmowanego zobowiązania. Doniosłość tej chwili, wzruszenie i radość udzieliły się wszystkim zgromadzonym.

Jesteśmy dumni z kolejnych uczniów noszących mundur kadeta oddziału przygotowania wojskowego II LO w Świętochłowicach. - powiedziała Wicedyrektor ZSO, Joanna Grobelka.

Komentarze (1)    dodaj »

  • miki

    Czy ktoś mi wyjaśni co oznaczają emblematy na ramionach uczniów mundurówki? Chodzi mi o te biało-czerwone.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również