Wiadomości z Świętochłowic

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przyjęta przez Sejm. Jakie zapisy zawiera?

  • Dodano: 2022-03-15 13:45, aktualizacja: 2022-03-22 14:41

W zeszłą środę Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Treść ustawy reguluje m.in. pobyt Ukraińców na terenie Polski, a także formy wsparcia dla tych, którzy oferują uchodźcom swoją pomoc. Wspomina również o możliwości otrzymania przez obywatela Ukrainy numeru PESEL.

Większość była za

9 marca Sejm procedował ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy od rozpoczęcia wojny masowo przybywają do naszego kraju. Ostatecznie poddano ustawę głosowaniu. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się aż 439 posłów, 12 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Treść ustawy reguluje przede wszystkim legalność pobytu uchodźców z Ukrainy w Polsce, edukacji oraz podejmowania pracy. Pojawił się także zapis o tym, że obywatele Ukrainy będą mogli starać się o wydanie numeru PESEL. Ponadto pobyt uchodźców z Ukrainy w Polsce będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. 

Ułatwienia dla obywateli Ukrainy

W ramach ustawy uregulowano wiele kwestii dotyczących codziennego życia obywateli Ukrainy w Polsce. Mowa tutaj przede wszystkim o edukacji, zatrudnieniu oraz opiece socjalnej.

Wedle ustawy:

  • dzieci urodzone przez Ukrainki w Polsce będą legalnie przebywały na terenie kraju,
  • Ukraińcy będą mogli bez problemów podejmować pracę w Polsce,
  • obywatele Ukrainy zyskają dostęp do opieki zdrowotnej,
  • uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach.

Proces rekrutacji dzieci i młodzieży ukraińskiej do szkół już się rozpoczął.

Pomoc finansowa dla uchodźców

W ustawie wspomniano również o świadczeniach pieniężnych, które będą przyznawane zarówno obywatelom Ukrainy, jak i pomagającym im Polakom. Osoby i podmioty, które zapewnią Ukraińcom uciekającym przed wojną wyżywienie i zakwaterowanie, będą otrzymywały 40 zł dziennie za każdą przyjętą osobę, czyli około 1200 złotych miesięcznie. To świadczenie będzie wypłacane przez maksymalnie 60 dni. Na pomoc finansową mogą liczyć także obywatele Ukrainy - zgodnie z ustawą, otrzymają oni jednorazową zapomogę w wysokości 300 złotych na osobę. Na ten moment niewiele wiadomo na temat starania się o świadczenia – kolejne informacje na ten temat z pewnością pojawią się już wkrótce!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również