Wiadomości z Świętochłowic

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

  • Dodano: 2019-12-27 08:45, aktualizacja: 2019-12-27 08:58

W Polsce każdego dnia dochodzi do kilkudziesięciu prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja właściciela i zastrzeżenie utraconego dowodu, paszportu, prawa jazdy czy karty pobytu.

Czas odgrywa tu istotną rolę. Przestępcy na cudze dokumenty wyłudzają kredyty, wynajmują nieruchomości, zakładają fikcyjne firmy, dokonują kradzieży samochodów i innych rzeczy. Według najnowszych danych w ciągu 11 lat trwania społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone (realizowanej przez Związek Banków Polskich pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów) udaremniono ponad 83,4 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 4,7 miliarda złotych.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?
 

1. Zastrzec je w banku – najłatwiej w swoim. Jeśli ktoś nie ma rachunku powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista znajduje się na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl).

2. Zgłosić sprawę na policji (w przypadku kradzieży) lub w Urzędzie Miejskim (w przypadku utraty).

3. Udać się do gminy lub placówki konsularnej w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Dokumenty powinni zastrzegać wszyscy – nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają. Trzeba to zrobić możliwie jak najszybciej. Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku. Wówczas dane zostaną automatycznie przekazane do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ.

Warto dodać, że dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (od swoich klientów), a cześć wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej. Jeżeli ktoś posłuży się zastrzeżonym dokumentem operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.

System Zastrzegania Kart

Ponadto pod numerem telefonu  +48 828 828 828 można szybko i efektywnie zastrzec skradzione lub zagubione karty płatnicze. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Jedynym ponoszonym kosztem dla posiadacza karty jest standardowy koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.DokumentyZastrzezone.pl oraz www.Zastrzegam.pl a także https://obywatel.gov.pl

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również