Wiadomości z Świętochłowic

Używane auto - w komisie czy od prywatnego sprzedawcy?

  • Dodano: 2019-09-11 08:45, aktualizacja: 2019-09-11 09:08

Dziś używany samochód można kupić wszędzie. Na portalach aukcyjnych aż roi się od tego typu ofert, komisy i giełdy samochodowe także nie narzekają na brak klientów. Gdzie w takim razie zdecydować się na zakup? O czym należy pamiętać, poszukując używanego auta?

Skąd popularność aut używanych?

Zainteresowanie samochodami używanymi w naszym kraju jest bardzo wysokie. W 2018 padł sprzedażowy rekord ostatnich lat - w sumie aż 1,6 miliona aut znalazło w tym czasie nowych właścicieli. Co w takim razie przyciąga kolejnych nabywców? Jednym z głównych argumentów jest cena - samochody używane są znacznie tańsze niż nowości z salonu, przy czym, coraz rzadziej ustępują im pod względem niezawodności. Sprawnego kilkulatka można nabyć nawet za połowę oryginalnej ceny. Pytanie tylko, gdzie bardziej opłaca się go kupić?

Samochód z sieci

Z pewnością większość kierowców swoje poszukiwania rozpocznie od przeglądania portali aukcyjnych. Tu dominują oferty od sprzedawców prywatnych. To dobry sposób, by zorientować się w zakresie cenowym poszczególnych modeli. Rozbieżność cen w przypadku tych samych aut może być duża, warto więc brać pod uwagę kilka dodatkowych kwestii.

Zorientujmy się, kto sprzedaje samochód. Czy mamy do czynienia z pierwszym właścicielem, czy może pojazd przywędrował do nas zza granicy, przy okazji przechodząc przez 2 kolejne osoby? Zwłaszcza ten drugi przypadek może sugerować wadliwość auta, do tego dochodzi ryzyko np. cofnięcia licznika. W sieci szukajmy więc samochodów od pierwszych właścicieli. Często ich stan techniczny jest dobrze udokumentowany, do tego, sprzedawcy są skłonni negocjować cenę. Do tego możemy skorzystać z dodatkowego finansowania. Kredyt na samochód używany można dziś przeznaczyć także na zakup pojazdu od osoby prywatnej. 

Zanim jednak podejmiemy decyzję, umówmy się na spotkanie z właścicielem pojazdu - można wtedy dokładnie obejrzeć auto i odbyć jazdę próbną. I choć czasem może to oznaczać podróż na drugi koniec kraju, warto poświęcić ten czas i mieć pewność, że zakup będzie trafiony.

Po auto do komisu

Zakup auta w komisie może wydawać się pewniejszy - w końcu zawieramy umowę ze sprzedawcą, jesteśmy chronieni przez prawa konsumenckie. Wiąże się to oczywiście z wyższą ceną, nie mamy tu dużych możliwości, jeśli chodzi o targowanie się. Jeśli potrzebujemy dodatkowego finansowania, możemy bez problemu skorzystać z kredytu samochodowego. Czasem zaoferuje go nam sprzedawca, ale sami również możemy wybrać interesujący nas bank. 

Istotnym problemem jest tu historia pojazdu - w niektórych przypadkach może być ona niepewna. Kluczem do sukcesu jest więc dobór odpowiedniego komisu. Jeśli jest on częścią salonu samochodowego, możemy spodziewać się, że konkretny pojazd został sprawdzony przez profesjonalnych serwisantów. Tej pewności nie ma w przypadku komisów niezależnych. Tu ciężko ocenić uczciwość sprzedawcy, na poszukiwania warto więc wybrać się w asyście zaprzyjaźnionego mechanika. Zwróćmy też uwagę na to, czy transakcja przebiega zgodnie z prawem. W razie czego będziemy mogli dochodzić swoich praw jako konsumenci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.