Wiadomości z Świętochłowic

W mieście powstaje „Dom, który stawia na nogi”!

 • Dodano: 2024-01-22 09:00

Z inicjatywy Fundacji Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II, w mieście ma powstać placówka pomagająca osobom potrzebującym. Władze miasta zaczęły omawiać plan działania.

Wyjątkowe miejsce w Świętochłowicach

Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II zainicjowała powstanie w mieście „Domu, który stawia na nogi” dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Powstanie „Domu” zostało wpisane do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji. Władze miasta w postaci prezydenta Daniela Begera oraz wiceprezydent Aleksandry Poloczek, spotkały się z prezesem zarządu fundacji Eugeniuszem Fickiem. Podczas spotkania omówiono, na jakie potrzeby ma odpowiadać „Dom”, a także harmonogram kolejnych działań, zmierzających do jego powstania.
„Dom, który stawia na nogi” ma powstać w jednej ze świętochłowickich kamienic.

- Na Śląsku, w  małej, najgęściej zaludnionej miejscowości Górnego Śląska – Świętochłowicach, stoi stary, rozpadający się familok – kamienica. To właśnie ona ma być bijącym sercem miasta. Sercem pełnym trudnych historii ze szczęśliwym zakończeniem – czytamy na stronie fundacji.

„Dom” ma być schronieniem i bezpieczną przystanią dla matek z dziećmi i w ciąży, doświadczających przemocy domowej, samotnych seniorów, młodych ludzi opuszczających pieczę zastępczą, dzieci w trudnej sytuacji życiowej oraz osób chorych i niepełnosprawnych.

Potrzebne fundusze

Na ten moment władze miasta tworzą Gminny Program Rewitalizacji, który po konsultacjach zostanie przedstawiony Radzie Miejskiej. Następnie miasto będzie musiało ubiegać się o środki z Województwa Śląskiego. Jak podkreśla prezydent, termin naboru wniosków nie jest jeszcze znany, ale władze miasta szacują, że odbędzie się najwcześniej w drugiej połowie 2024 roku.

Całość inwestycji pochłonie ok. 6,5 mln złotych. Fundację można wesprzeć wpłacając datek o dowolnej kwocie – całość funduszy zostanie przekazana na remont kamienicy, która stanie się „Domem, który stawia na nogi”.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Ewa

  A to wszyscy zmieszczą się w jednym budynku? Kamienica, to nie wieżowiec . Słabo to widzę

 • Mieszkaniec

  Dobry pomysł oby się udało powodzenia

 • Iga

  Sam se mieszkaj na Lipinach

 • gość

  przecież są lipiny! tam każdy potrzebujący znajdzie dach nad głową za grosze. jak już chcecie wydawać kasę na mieszkania to może dla młodych małżeństw , gdzie obydwoje pracują i płacą podatki na to miasto?

 • Fb :)

  Prezydent przyjezdny, wiece z R. Śl. to jak mają zrozumieć mieszkańców.

 • Anna

  Lepiej niech zaczną komunalne domy i kamienice remontować co od 50 lat remontowane nie było ludziom którzy pracują i czynsze placą.Dachy zgniłe kominy się walą okna z lat PRL i klatki brudne co od pokoleń farby nie widziały ..

 • gość

  ciekawe kto im te klatki tak brudzi? my z sąsiadami mamy grafik i regularnie, naprzemiennie myjemy. drzwi też mamy w idealnym stanie nawet te 60 letnie, a większość wymienione na własny koszt, podobnie okna. tym w komunalnych czynsz przeszkadza, ale wszystko ma być na cacy, można kupić za gotówkę, na kredyt, albo mieszkać tanio i byle jak w komunalce.

 • Kasia

  Widać wyraźnie w mieście ,którymi domami zarządza MPGL.Jacy zarządcy takie budynki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również