Wiadomości z Świętochłowic

W Polsce jest ponad 19,6 mln osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

  • Dodano: 2021-10-12 06:30, aktualizacja: 2021-10-12 06:37

W pełni zaszczepionych zostało w Polsce 19 mln 629 tys. 503 osoby. Z powodu braku wytycznych, certyfikaty z tytułu szczepienia trzecią dawką nie są jeszcze generowane - przekazało PAP biuro prasowe MZ. Resort zapowiedział natomiast, że nowe dokumenty nie będą się różnić w funkcjonalności od dotychczasowych.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zostało podanych 37 978 155 dawek – to bieżące dane publikowane na internetowej stronie rządowej.

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/ BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 19 629 503 osoby.

Łącznie do Polski trafiło 67 462 960 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło dotychczas 40 677 010 dawek. Pozostałe są w magazynie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Zgłoszono dotąd 15 728 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Biuro prasowe MZ przekazało PAP, że osoby szczepione trzecią dawką (przypominającą lub dodatkową uzupełniającą) nie otrzymują na razie certyfikatów potwierdzających. Zostaną wygenerowane, po opublikowaniu przez Komisję Europejską wytycznych w tej kwestii. Będą one dotyczyć również przedłużenia daty ważności certyfikatu.

Resort zdrowia zapowiedział, że certyfikaty z tytułu zaszczepienia trzecią dawką nie będą różnić się funkcjonalnie (nie będą nadawać innych uprawnień) niż te dotychczasowe.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał w poniedziałek, że szczepienia są największym osiągnięciem naukowym współczesności. Podkreślił, że "zabezpieczają one nasze zdrowie, uodparniają na ryzyko ciężkiego przechodzenia choroby".

Szef MZ zwrócił też uwagę, że mamy do czynienia z kryzysem wiedzy i autorytetów. Jego przejawem są ruchy antyszczepionkowe, które "kontestują paradygmaty i podstawy naukowe – wszystkie te zasady, na jakich opiera się nowoczesna medycyna".

Niedzielski wyraził nadzieję, że poziom przygotowania infrastruktury szpitalnej do IV fali pandemii i szczepienia powszechne, sprawią, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - na wszystkich poziomach edukacji, od podstawowej do akademickiej. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również