Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

W Świętochłowicach bonifikata za wykup z użytkowania wieczystego wyniesie 60%

 • Dodano: 2019-03-26 11:15, aktualizacja: 2019-03-26 13:06

Podczas wczorajszej X sesji Rady Miasta przegłosowano uchwałę, która przyznaje 60% bonifikaty za jednorazowy wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego w pierwszym roku od przekształcenia.

Początkowo bonifikata miała wynosić 50% - radni złożyli alternatywne propozycje

Zaproponowana przez prezydenta bonifikata miała początkowo wynosić 50%, co argumentował wiceprezydent Świętochłowic Sławomir Pośpiech:

Wiele miast wzoruje się w temacie bonifikaty na gruntach gminy ustawą dotyczącą użytkowania wieczystego na skarbie państwa, gdzie w przypadku jednorazowej opłaty w pierwszym roku jest to 60%, niemniej jednak są też miasta, które są w różnych sytuacjach finansowych, które idą całkiem inną drogą. Tutaj za przykład można wskazać Bytom, który w ogóle zrezygnował z bonifikat w przypadku tego jednorazowego wykupu ze względu na swoją sytuację finansową. Są Tarnowskie Góry, które zaproponowały 50% bonifikaty dla swoich mieszkańców mimo dużo lepszej sytuacji finansowej. Trudno jest pogodzić oczekiwania i chęć w ramach jednorazowej bonifikaty - mówił wiceprezydent Świętochłowic Sławomir Pośpiech.

W kontrze do tej propozycji radni złożyli dwa alternatywne projekty. Radny Jacek Kamiński reprezentujący obóz sprzyjający prezydentowi zaproponował podniesienie progu w pierwszym roku do 60%. Z kolei Bartosz Karcz w imieniu obozu opozycyjnego zaproponował znaczne dalej posunięte zmiany, w którym progu przedstawiały się następująco: rok I - 80%, rok II - 70%, rok III - 60%, rok IV - 40%, rok V - 30%, rok VI - 20%.

Na te propozycje odpowiedział wiceprezydent, który wskazał, że bez bonifikaty wpływy do kasy miasta na przestrzeni następnych 20 lat wynosiłyby około 10 milionów złotych. W przypadku przyznania 50% bonifikaty, przy założeniu, że wszyscy uprawnieni skorzystają w pierwszym roku, ta kwota zostanie zmniejszona do 5 milionów. W propozycji obozu opozycyjnego ta kwota byłaby jeszcze bardziej ucięta i wynosiłaby niecałe 2 miliony złotych, a to dla miasta ze sporymi problemami finansowymi jest znaczna różnica.

Argumenty odpierał Bartosz Karcz:

Zaproponowaliśmy bonifikatę rzędu 80% po to, aby najbiedniejsi mieszkańcy mogli skorzystać, nie proponujemy też najwyższych bonifikat jak Warszawa - 98%, albo Ruda Śląska - 90%, my proponujemy 80% po to, żeby też w sytuacji, kiedy budżet miasta faktycznie potrzebuje większych dochodów, aby więcej osób zdecydowało się na złożenie wniosku. - mówił były wiceprezydent, a obecnie radny Bartosz Karcz.

Jak dalej argumentował, propozycja ta jest również korzystniejsza dla mieszkańców, ponieważ wydłuża możliwość uzyskania bonifikaty z 4 do 6, a to dla mniej zamożnych świętochłowiczan może istotne znaczenie.

Ostatecznie jednak radni przyjęli poprawkę zgłoszoną przez radnego Kamińskiego i pozytywnie przegłosowali uchwałę stosunkiem głosów: 8 za, 0 przeciw, 7 wstrzymujących się.

Ostatecznie bonifikata wyniesie w pierwszym roku 60%

Ostatecznie radni przyjęli uchwałę, w której progi bonifikat w kolejnych latach wynoszą:

 • 60% jeżeli opłata zostanie wniesiona do końca roku 2019
 • 30% jeżeli opłata zostanie wniesiona w drugim roku, w którym nastąpiło przekształcenie
 • 20% jeżeli opłata zostanie wniesiona w trzecim roku, w którym nastąpiło przekształcenie
 • 10% jeżeli opłata zostanie wniesiona w czwartym roku, w którym nastąpiło przekształcenie

W Świętochłowicach uchwałą objętych jest 6500 osób.

Bonifikata jest przyznawana po złożeniu odpowiedniego wniosku. Aby otrzymać bonifikatę właściciel musi mieć uregulowane wszystkie opłaty dotyczące tej nieruchomości.

Komentarze (38)    dodaj komentarz »

 • dociekliwy

  ten tekst rozpoczyna się nagłówkiem o treści: Podczas wczorajszej X sesji Rady Miasta przegłosowano uchwałę, która przyznaje 60% bonifikaty za jednorazowy wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego w pierwszym roku od przekształcenia. Poniżej jako podsumowanie uchwały czytamy: 60% upustu jeżeli opłata zostanie wniesiona do końca roku 2019. No chwilka a jeżeli ktoś nabędzie prawo do przekształcenia nieruchomości dopiero w 2021 roku bo wtedy odda nowy budynek do użytkowania i ten rok będzie pierwszym rokiem od przekształcenia wówczas musi mu przysługiwać 60% w innym przypadku zostanie zdyskryminowany - złamana zostanie zasada - prawo równe dla wszystkich. Zapisy w artykule wzajemnie się wykluczają.

 • mieszkaTU

  Czy mieszkańcy dostaną odpowiednie zawiadomienia?

 • KoniecKonona

  Ja czekam na zawiadomienie o referendum. Babcie na rolowagenie zawiozę żeby obecnego qwasiPrezydenta odwołać

 • Hehe

  Jak ja sie cieszę ze ZALUJECIE ...ze glosowaliscie na Bergera.

 • hmm

  Nikt nie żałuje - a komentarze piszą ludzie z RDŚ

 • Usia84

  Ja głosowałam na DB i to był DeBilny ruch. Teraz to wiem :(

 • Hehe

  Mylisz się.Jestem hejterem nierzeszonym i OBIEKTYWNYM.

 • Beger out ze świon

  ci co na niego głosowali powinni przeprosić za to co nam zgotowali!!!!

 • Zniesmaczona

  Przepraszam

 • Pedagog

  kurde, głupio wyszło z tym nowym. Bez sensu ze wygrał :(

 • Daniel

  Sami wybraliscie jednych a tych samych radnych bezradnych to teraz płać i płacz mieszkańcu

 • Lulek

  -/"Ostatecznie bonifikata wyniesie w pierwszym roku 60%"/-Hymm... czy aby na pewno? Naprawdę nikt z komentujących, jak i sama Redakcja, nie zauważył niczego dziwnego w procedowaniu przy podejmowaniu tej uchwały? Wielki Szu w takich sytuacjach mawiał -widzisz przedstawienie, a nie widzisz rzeczy. :-)Być może ktoś z opozycji zagląda w ten zakątek Internetu i ... dozna olśnienia?

 • Gość

  Hurra!! Udało się!!! Przykryć niewygodny temat niskiej bonifikaty sprawą dwóch panów K.

 • antyKonon

  to hasło o dwóch Panach K. to zdaje się będzie miało swoją kontynuację. Orzecznictwo karne jest bogate w zakresie takich wyrażeń. Będzie danielek gorzko płakał. Wyrok skazujący to koniec pełnienia takiej funkcji!!!

 • gość

  co do końca pełnienia funkcji to ciekawy jestem co z oświadczeniem majątkowym nowego..... widział je kto? powinno być złożone do 22 12 ...mamy marzec..... w bipie ani śladu. złożył i utajnił :D? wstydzi się poborów na polibudzie?

 • Mariusz Ż.

  To już mogli zrobić coś pomiędzy i dać te 60% ale co roku zmniejszyć o 10. NO ale widać lepiej dać bankom zarobić, bo trzeba bydzie wziońć pożyczka.

 • Marcin

  Ale zaszaleli. niech te 60% bonifikaty sobie wsadzą w czarną dziurę. Po co się pchali do władzy? Wiedzieli jak jest z finansami? Teraz to na mieszkańcach będą zarabiać. Niech zrezygnują z diet, no ale dla niektórych radnych jest to jedyne źródło dochodu. Takie miasto jaki i radni.

 • Gugle

  Dobry był ten wniosek radnego karcza, pewnie za to mu mandat chcieli odebrać

 • hmm

  W Bytomiu w ogóle nie będzie bonifikat , więc się ciesz że u nas jest te 60 % (Chorzów też ma 60%)

 • Tiruriru

  Nie pisz bzdur o Bytomiu,zasięgnij wiedzy w temacie a potem dopiero pisz jak już musisz,tylko prawdę!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.