W piątek 4 marca w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10 w ramach programu profilaktycznego "Dbam o siebie i innych" rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich zajęcia z dogoterapii.
Pierwsze spotkanie z Anu było niesamowitym przeżyciem dla uczniów!
Potwierdziło się przekonanie, że spotkanie z psem to zajęcia, które sprawiają radość, pozwalają przyzwyczaić się do kontaktu ze zwierzęciem, stworzyć z nim dobrą relację oraz oderwać się od świata, który nas otacza.
Czym jest dogoterapia?
Dogoterapia to nic innego, jak terapia poprzez kontakt z psem. Przebywanie z nim, głaskanie i przytulanie się do niego sprawia, że dziecko otwiera się przed terapeutą i jest bardziej chętne do współpracy. Psy są idealnymi terapeutami, nikogo nie oceniają, niczego nie oczekują. Poprzez bezwarunkową akceptację, pies pozwoli zaspokoić potrzeby bliskości, złagodzić poczucie stresu i lęku. A to sprzyja wyciszeniu negatywnych emocji. Oprócz wymienionych korzyści, praca z czworonogiem pomaga ćwiczyć koncentrację, wzbogaca słownictwo i rozwija spostrzegawczość.
Uczniowie i nauczyciele szkoły mają nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozwoli na regularne spotkania z nowym przyjacielem.