Wiadomości z Świętochłowic

Wielka wycinka pod mieszkaniówkę

 • Dodano: 2015-04-22 15:00, aktualizacja: 2015-04-22 17:19
Przy ulicy Ślęzan trwa obecnie wielka wycinka znajdującego się tam dotychczas sporego terenu zadrzewianego. W miejscu tym ma powstać osiedle mieszkaniowe.
 
Od blisko 3 tygodni trwa wycinka drzew przy ulicy Ślęzan, tuż za zjazdem z ulicy Bytomskiej. W miejscu gdzie obecnie jest wykarczowany teren jeszcze nie tak dawno stały wielkie drzewa. Tuż obok tego ternu znajduje się ciąg nowo wybudowanych domów, jednak one znajdują się już w Chorzowie.
 
- Teren położony w Świętochłowicach przy ulicy Ślęzan/Bytomskiej na działce o nr geodezyjnym 3072/2 należy do XENAKIS Sp. z o. o. z siedzibą w Świętochłowicach przy ulicy W. Polskiego 16. Teren według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i wielorodzinną, infrastrukturę techniczną oraz ulice wewnętrzne – mówi Beata Szenowska z Biura Prasowego UM.
 
Firma XENAKIS odpowiada jest także za budowę osiedla Dolina Sudecka przy ulicy Sudeckiej na granicy Piaśnik i Chropaczowa. Niestety nie udało nam się uzyskać bliższych informacji, co do planowanej budowy.
 
Oburzenia nie kryją okoliczni mieszkańcy, którzy nie mogą wybaczyć wycinki tak wielu drzew.
 
- Chcemy dbać o przyrodę, a w ciągu kilku dni wycinamy ogromny las tylko po to, aby teraz teren leżał odłogiem. Nawet nie wiadomo, kiedy jakakolwiek budowa się tutaj rozpocznie.  Za niedługo to miasto zamieni się w jedno wielkie blokowisko, gdzie nie uchowa się nawet jedno drzewo – mówi rozgoryczona pani Małgorzata, mieszkanka osiedla przy ul. Ślęzan. 
 
Mamy nadzieję, iż słowa Pani Małgorzaty się nie sprawdzą, a wkrótce w okolicy zostaną posadzone nowe drzewa, które zrekompensują w jakimś stopniu te wycięte. Zachęcamy do dyskusji
 

Komentarze (34)    dodaj »

 • lolek

  za wycinke gory hugona powinny sie wziasc prokurator

 • Kizi

  Pod każdym domem kiedyś były drzewa.

 • Mariusz P

  Zapewne Pani Małgosia nie maiła nic przeciw wycince drzew pod jej domek... no cóż

 • gość

  A gdzie tam korzyść???? jeszcze trochę i zwierzęta będą po naszych klatkach spacerować ..... i ktoś tu myli pojęcia "chaszcze".......

 • kwl

  kostempski to cale swiony sprzedo za waszymi plecami i zoden sie nawet nie kapnie hahah

 • wulc

  Co do matołków piszących o nic nie wartych samosiejkach mam dobrą, wręcz rewelacyjną informację- w oparciu o takie poglądy można śmiało wyciąć polskie lasy puszczańskie wszak to tylko samosiejki!!!Tzw lasek chropaczowski i tam gdzie teraz rąbią to nie samosiejki , a planowane i wykonane w latach 60 ubiegłego wieku zadrzewianie nieużytków. Piszą,że młodzież społecznie sprzątała ten lasek - może też zamiast go sprzątać wyciąć to w cholerę i zabetonować!!!

 • Mariusz P

  A co rosło na terenach gdzie teraz stoją twoje Bloki?

 • wulc

  W ubiegłym roku przy Sudeckiej ta sama firma rozpoczęła budowę osiedla - jak pisali "w pięknej okolicy przyrody". Na początek wycieli około 800 drzew aby te przyrodę przywołać do porządku. W ubiegłym roku w ramach projektu Kalina wycięto około 1800 drzew teraz wycina się kolejne hektary zieleni założonej dawno przez głupich komunistów!!!To sabotaż jakiś czy co???Ciekawe jakie opłaty za tę wycinkę wpłynęły i wpłyną do kasy miasta!!!Tyle wyciętych drzew to majątek - no chyba ,że właściciel działki nie płaci nic- bo tam w ogóle nie ma i nie było drzew - po prostu kupił teren czysty!!!No i jeszcze tylko zapytam jak głupek jakim prawem w okresie lęgowym ptaków dokonuje się na nich rzezi????

 • Agent

  A co ma Sudecka, Kalina do tej ewentualnej inwestycji? Mi się wydaje, że nic... Na Sudeckiej budują domy mieszkalne, na Kalinie próbują oczy[...] i rewitalizować, na Ślężan również mają budować domy mieszkalne i z tego co mi wiadomo żadnej budowli na drzewach, krzewach etc. postawić się nie da (!). Nie powiem, szkoda, że będzie karczowisko i kolejna betonowa dżungla, ale skoro budują, to i muszą to wycinać. Szkoda, że to wszystko nie odbywa się na zasadzie tu karczujemy, tam sadzimy, no ale za kilka lat jakieś "zielone" otoczenie przy tych inwestycjach powstanie więc trzeba czekać. Jeśli chodzi o samo wycinanie drzew, to każdy inwestor (czy to osoba prywatna czy firma) przy zakupie danej działki zazwyczaj ma w umowie punkt o samodzielnym przygotowaniu terenu pod inwestycję i to czy płaci za ew. wycinkę drze czy nie zależy: 1. Jeśli drzewa nie są starsze niż 10 lat, może je wycinać bez pozwolenia. 2. Za wydanie zezwolenia płaci się tylko wtedy, gdy wycięcie ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale opłaty można uniknąć, zobowiązując się do przesadzenia drzewa albo zastąpienia go innym - a tego nie wiemy, bo nikt nie był przy podawaniu ew. deklaracji w tej kwestii.

 • wulc

  To ma tylko tyle wspólnego,że w ciągu roku wycięto w miasteczku około 6 hektarów lasu.Swego czasu pracując w Katowicach za uzyskaną zgodę na konieczna wycinkę drzewa musiałem zasadzić cztery nowe drzewa z wskazanych przez urząd szlachetnych gatunków.Czy w naszym grajdołku gdzieś sadzą drzewa???U Barei bywało ,że domy budowano na jeziorze ,a jezioro wykopano w nowym miejscu!!!Ale to komuna głupia była!!!

 • Mariusz P

  Kupując mieszkanie na Sudeckiej mam w umowie, że nie mogę pozbyć się zasadzonych w moim ogródeczku tujek. Gdyż developer za wycinkę drzew zobowiązał się do obsadzenia tego terenu odpowiednią ilością nowego drzewostanu. Może to i nie dęby ale jednak ktoś o tym pamiętał.

 • wulc

  To ma tylko tyle wspólnego,że w ciągu roku wycięto w miasteczku około 6 hektarów lasu.Swego czasu pracując w Katowicach za uzyskaną zgodę na konieczna wycinkę drzewa musiałem zasadzić cztery nowe drzewa z wskazanych przez urząd szlachetnych gatunków.Czy w naszym grajdołku gdzieś sadzą drzewa???U Barei bywało ,że domy budowano na jeziorze ,a jezioro wykopano w nowym miejscu!!!Ale to komuna głupia była!!!

 • xxl

  Cmentarz ma być podobno tutaj

 • Prawda

  Żaden cmentarz... co Ty człowieku czytać nie umiesz?

 • olo

  ciekawsze za ile działka poszła , czy to prawda 30 zł m ?aferka wisi

 • Agent

  Każdy przetarg jest jawny i ten kto w nim uczestniczył dobrze wie w jakiej kwocie się zamknął ;) Ps. Aferki w tym bym nie wietrzył, ja raczej wietrzyłbym aferkę w gruntach, które mają bardzo dużą ceną wywoławczą (grunty w podobnych metrach) w stosunku do miast ościennych także tutaj mamy jakieś mega zawyżanie tych cen.

 • jo

  ino goroli tam niy chcymy, bo szmary bydom!!!!

 • koreja

  jaaaa,[...]nie oburzyni.... a sami miyszkajom w miyjscu kaj był los.... to je sprawiedliwość myślowo "jo moga, ale łon niy!". Niych sie przekludzom Ci to stynkajom, bo sami som miyszkancami downego lasu....

 • oleś

  Z tą działką jeszcze będziemy mieli niezły temat, kolejny zresztą, sensacja bedzie.

 • Basia

  Stare, ludowe przysłowie, które głosi: Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las - we współczesnej dobie, nabiera szczególnego znaczenia, czyli co przyroda nam daje musimy oddać, aby starczyło tych dobrodziejstw dla przyszłych pokoleń. A tymczasem, plan stawiania kolejnych beznadziejnych nagromadzonych klocków, prawie w sąsiedztwie głównej przelotowej i głośnej drogi ma zapewnić przyszłym mieszkańcom osiedla luksus kosztem wyrębu lasu i pozbawienia licznych gatunków ptaków i zwierząt jedynej zielonej enklawy , totalny absurd i nabijanie kasy to powinno być karane.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również