Wiadomości z Świętochłowic

Władze miasta przekazały mieszkańcom Świętochłowic pierwsze czujniki dymu i czadu

  • Dodano: 2019-11-20 14:30, aktualizacja: 2019-11-21 10:12

Dziś władze miasta przekazały mieszkańcom Świętochłowic pierwsze czujniki dymu i czadu, które zostaną rozdysponowane w ramach "Akcji Zima". Trafiły one do mieszkań, gdzie już wcześniej występowały problemy z tlenkiem węgla.

- Zachęcam wszystkich do zaopatrzenia się w te dwa czujniki, gdyż bezpieczeństwo jest bardzo ważne - szczególnie w mieszkaniach, gdzie palimy węglem lub występują piecyki gazowe - mówił prezydent Daniel Beger. - Niestety w zeszłym tygodniu doszło do pierwszego śmiertelnego zatrucia czadem na ulicy Wiktora Polaka. Dlatego uważam, że zapewnienie bezpieczeństwa powinno stanowić dla nas priorytet - dodał.

Czym jest czad?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi ponieważ nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne.

Jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą?

Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.

Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujki tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Władze miasta przekazały mieszkańcom Świętochłowic pierwsze czujniki dymu i czadu

Komentarze (20)    dodaj »

  • Michal

    Czujki dymy powinny być zamontowane w każdym domu! Nie kosztują one nie wiadomo ile, a mogą uratować życie. Ja swój kupiłem za jakieś 140 złoty od firmy Pol-Poż i jestem mega zadowolony

  • Ania

    Super! Czujki zamiast remontu kominów i przewodów wentylacyjnych w rozpadających się kamienicach MPGL. Brawo!

  • wlasciciel

    niech lepiej przeczyszczą przewody kominowe. kominiarze tylko wystawiają faktury i obciążają wspolnoty mieszkaniowe a żaden technik nie sprawdza czy wykonali usluge tylko wszystko na gebe az do czasu jak stanie sie tragedia

  • Eric McGr

    Trole z dołu oczywiście miałem na myśli, trole minionego słusznie delfina

  • Asiek

    Zamiast przeprowadzić kontrole kominow wentylacji czy ich stanu technicznego. I uświadomić zarządca nieruchomosci co należy do ich obowiązków. To lepiej kupić nurtem czujki. Ja chce nowy telewizor dostanę?

  • Felek

    I bardzo dobrze panie Prezydencie. BRAWO

  • Obiektywny

    Przede wszystkim BRAWO!!! :)

  • Eric McGr

    Skoro poprzedni delfin zrypał co tylko się dało, to teraz niestety nie ma na inwestycje. Sami sobie jesteście winni, a szczególnie wy, trole powyższe.

  • tfydfu

    Najpierw to wypadałoby przeczyścić kominy w tych wszystkich kamienicach kuźwa ich mać!

  • sadza

    Płać i niczego nie oczekuj w zamian kasy musi starczyć na wypłaty dla wysokiej klasy specjalistów.

  • edmund

    kibla nie otworzył bo inwestycje wstrzymał!!!

  • urzędnik UM

    to jest żenujące!!!! K....a co to jest za człowiek? W innych miastach inwestycje, a tu wydarzeniem i inwestycją roku jest czujka gazu w prywatnym mieszkaniu!!!

  • Jon

    Żenujący jest stan kasy miejskiej, z czego robić inwestycje, jak nawet kredytu miasto nie może dostać? Ja nie uważam w tej sytuacji tych działań za żenujące.

  • Grzegorz93

    Wydaje mi się że jak miasto odzyskało płynność finansową to kredyt można wziąć.

  • urzędnik UM

    to jest żenujące!!!! K....a co to jest za człowiek? W innych miastach inwestycje, a tu wydarzeniem i inwestycją roku jest czujka gazu w prywatnym mieszkaniu!!!

  • O_O

    Widać jaki z Ciebie inteligentny ekonomista, skoro nie rozumiesz co to program naprawczy i kto do niego doprowadził. Jak mógłby realizować inwestycje jak zrodelko w urzędzie zostało opóźnione w kampanii przez delfina na pączki i nagrody dla kolegów. Włącz myślenie, to nie boli.

  • zefel

    Jaki program naprawczy. Jedyny który był został odrzucony przez RIO.

  • Dzierzgoń'SKY

    Ten (wiecie kto !) to już chyba będzie uroczyście otwierał puszkę śledzi w R..... cv

  • Część idioci

    Dobre

  • Nana

    Podoba mi się! Uśmiałam się! Dzięki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również