Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Władze miasta przekazały mieszkańcom Świętochłowic pierwsze czujniki dymu i czadu

 • Dodano: 2019-11-20 14:30, aktualizacja: 2019-11-21 10:12

Dziś władze miasta przekazały mieszkańcom Świętochłowic pierwsze czujniki dymu i czadu, które zostaną rozdysponowane w ramach "Akcji Zima". Trafiły one do mieszkań, gdzie już wcześniej występowały problemy z tlenkiem węgla.

- Zachęcam wszystkich do zaopatrzenia się w te dwa czujniki, gdyż bezpieczeństwo jest bardzo ważne - szczególnie w mieszkaniach, gdzie palimy węglem lub występują piecyki gazowe - mówił prezydent Daniel Beger. - Niestety w zeszłym tygodniu doszło do pierwszego śmiertelnego zatrucia czadem na ulicy Wiktora Polaka. Dlatego uważam, że zapewnienie bezpieczeństwa powinno stanowić dla nas priorytet - dodał.

Czym jest czad?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi ponieważ nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne.

Jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą?

Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.

Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujki tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Władze miasta przekazały mieszkańcom Świętochłowic pierwsze czujniki dymu i czadu

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj komentarz »

 • Michal

  Czujki dymy powinny być zamontowane w każdym domu! Nie kosztują one nie wiadomo ile, a mogą uratować życie. Ja swój kupiłem za jakieś 140 złoty od firmy Pol-Poż i jestem mega zadowolony

 • Ania

  Super! Czujki zamiast remontu kominów i przewodów wentylacyjnych w rozpadających się kamienicach MPGL. Brawo!

 • wlasciciel

  niech lepiej przeczyszczą przewody kominowe. kominiarze tylko wystawiają faktury i obciążają wspolnoty mieszkaniowe a żaden technik nie sprawdza czy wykonali usluge tylko wszystko na gebe az do czasu jak stanie sie tragedia

 • Eric McGr

  Trole z dołu oczywiście miałem na myśli, trole minionego słusznie delfina

 • Asiek

  Zamiast przeprowadzić kontrole kominow wentylacji czy ich stanu technicznego. I uświadomić zarządca nieruchomosci co należy do ich obowiązków. To lepiej kupić nurtem czujki. Ja chce nowy telewizor dostanę?

 • Felek

  I bardzo dobrze panie Prezydencie. BRAWO

 • Obiektywny

  Przede wszystkim BRAWO!!! :)

 • Eric McGr

  Skoro poprzedni delfin zrypał co tylko się dało, to teraz niestety nie ma na inwestycje. Sami sobie jesteście winni, a szczególnie wy, trole powyższe.

 • tfydfu

  Najpierw to wypadałoby przeczyścić kominy w tych wszystkich kamienicach kuźwa ich mać!

 • sadza

  Płać i niczego nie oczekuj w zamian kasy musi starczyć na wypłaty dla wysokiej klasy specjalistów.

 • edmund

  kibla nie otworzył bo inwestycje wstrzymał!!!

 • urzędnik UM

  to jest żenujące!!!! K....a co to jest za człowiek? W innych miastach inwestycje, a tu wydarzeniem i inwestycją roku jest czujka gazu w prywatnym mieszkaniu!!!

 • Jon

  Żenujący jest stan kasy miejskiej, z czego robić inwestycje, jak nawet kredytu miasto nie może dostać? Ja nie uważam w tej sytuacji tych działań za żenujące.

 • Grzegorz93

  Wydaje mi się że jak miasto odzyskało płynność finansową to kredyt można wziąć.

 • urzędnik UM

  to jest żenujące!!!! K....a co to jest za człowiek? W innych miastach inwestycje, a tu wydarzeniem i inwestycją roku jest czujka gazu w prywatnym mieszkaniu!!!

 • O_O

  Widać jaki z Ciebie inteligentny ekonomista, skoro nie rozumiesz co to program naprawczy i kto do niego doprowadził. Jak mógłby realizować inwestycje jak zrodelko w urzędzie zostało opóźnione w kampanii przez delfina na pączki i nagrody dla kolegów. Włącz myślenie, to nie boli.

 • zefel

  Jaki program naprawczy. Jedyny który był został odrzucony przez RIO.

 • Dzierzgoń'SKY

  Ten (wiecie kto !) to już chyba będzie uroczyście otwierał puszkę śledzi w R..... cv

 • Część idioci

  Dobre

 • Nana

  Podoba mi się! Uśmiałam się! Dzięki

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.