Wiadomości z Świętochłowic

Wskutek zatrucia tlenkiem węgla zmarła 56-letnia mieszkanka Świętochłowic

 • Dodano: 2019-11-15 10:00

Wskutek zatrucia tlenkiem węgla zmarła 56-letnia mieszkanka Świętochłowic. 16-letnia dziewczyna z objawami zatrucia trafiła do szpitala. 56-latka to pierwsza śmiertelna ofiara czadu w tym sezonie grzewczym

Jak poinformowano w piątkowym porannym raporcie działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, do tragedii doszło w czwartek po południu przy ul. Polaka w Świętochłowicach.

"W zdarzeniu jedna osoba (56 lat) poniosła śmierć na miejscu, druga osoba (16 lat) została zabrana do szpitala" - napisano w raporcie WCZK.

Według danych śląskich strażaków 56-latka jest pierwszą śmiertelną ofiarą czadu w tym sezonie grzewczym w woj. śląskim.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Komentarze (18)    dodaj »

 • Tymon

  Tym się beger nie zajmuje... tylko sobą

 • Ania

  Teraz rozdaje czujki dymu i czadu.....

 • Kamila

  W listopadzie będą 3 lata jak to się stało. Dalej nic nie dostaliśmy. Pozdrawiam. Ta 16 latka co została zabrana do szpitala.

 • Anita

  To jest kpina. Mieszkam w kamienicy z MPGL. Zlikwidowałam piec węglowy i mam ogrzewanie elektryczne. Pomijam rachunki za prąd bo to była moja decyzja. Od kilku lat piszę pisma do MPGL o remont kominów i przewodów wentylacyjnych. Dym z komina dostaje się do mojej łazienki przez kratkę wentylacyjną!!! Mam w domu dym, a nie mam pieca. Kominiarze boją się chodzić po dachu, bo jest w bardzo złym stanie. A oni nam piszą, że mamy być czujni.....

 • Piko

  Zgłoś o zaistniałej sprawie do powiatowego inspektora .

 • Momo

  W Chorzowie mam to samo. Dopiero jak dojdzie do takiej tragedii będą coś robić może. A z pewnością zawsze to jest i będzie wina lokatora według tych którzy powinni się tym zajmować! Nie ma nad nimi żadnej kontroli i żadnej kary! Przykro mi z powodu śmierci tej pani z powodu czyjegoś zaniedbania.

 • Marian52

  Jeżeli znacie ulicę Polaka to wiecie, że wzdłuż tej ulicy stoi osiedle górniczych familoków wszystkie ogrzewane węglem i posiadające instalację gazową,1) ludzie w zimie zatykają w łazience kratki wentylacyjne i dochodzi do tragedii 2)zamykają kratki bo przez nie wpycha im się trujący czad z kominów węglowych 3) mają w mieszkaniach piece węglowe różnej jakości i sprawności w nocy węgiel się tli a przy niesprawnej wentylacji tlenek węgla truje podstępnie. Jest tylko jedno sensowne rozwiązanie ( różne czujki są fajne ale nie likwidują przyczyny) LIKWIDACJA PIECÓW WĘGLOWYCH ( OGRZEWANIE CENTRALNE Z SIECI CIEPŁOWNICZEJ) I BARDZO SPRAWNA WENTYLACJA.Może przeczyta to ktoś z władz naszego miasta i poważnie się zastanowi, w końcu mamy 21 wiek a nasze miasto to skansen 19-sto wieczny

 • Teresa

  Brawo dla pani,oni tylko umie podwyżki robic za oplaty

 • Były lokator

  Super ogrzewanie z sieci, czysto w domu, nie trzeba nosić węgla. Tylko czy wszystkich bedzie stać na wymiane? Nie wiem czy to mieszkania wykupione czy gminne, nie wszyscy się zgodzą na zmiany. Sam wynajmowałem mieszkanie w prywatnej kamienicy. każdy sąsiad miał inne ogrzewanie, piec na węgiel , gaz, kominek. Do gotowania też różnie: gaz lub płyta na prąd. Wentylacja- prawie brak- przy kontroli kazali mieć okna w pozycji rozszczelnionej. Normalnie kpina.

 • a.

  To sa mieszkania z MGSM ,,Perspektywa" niektóre owszem wykupione

 • krystyna40

  Nie rozumiem dlaczego ludzie nie zakładają alarmu z czujnikiem gazu ?! Ja mam taki czujnik przy systemie alarmowym, opłacam głupie parę złotych składki członkowskiej w Krajowej Sieci Alarmowej Sztabu Ratownictwa i śpię spokojnie, Wiem, że jeżeli zacznie ulatniać się gaz to natychmiast będzie alarm i zaraz przyślą straż pożarną, a przy okazji przez całą dobę pilnują czy ktoś nie włamał mi się do mieszkania. Wiem, że rencistom i emerytom, których nie stać na zakup centralki alarmowej dają ją za darmo. Mają też opcję, że jak ktoś dostanie zawału serca to jednym przyciśnięciem w noszonym przy sobie breloczku lub telefonie mogą wezwać Pogotowie Ratunkowe. To samo dotyczy napadu. Myślę, że wielu ludzi nie wie, że taka sieć działa i dlatego co jakiś czas dochodzi do takich strasznych nieszczęść. Wielu ludzi mogłoby żyć. Pytałam ich dlaczego się nie reklamują. Odpowiedzieli, że są organizacją całkowicie non profit i nie mają pieniędzy na opłacanie reklam, a te co mają przeznaczają na zakup sprzętu dla rencistów, żeby jak największej liczbie rencistów pomóc. Media chętnie pokazują, piszą i mówią o ludzkich tragediach, ale ani słowem nie wspominają o tym, że dzięki działaniom społecznego Sztabu Ratownictwa SKSR ci ludzie mogliby żyć dalej. Uważam, że warto o tym mówić.

 • Nana

  Piszesz o ulatnianiu gazu a nie o spalinach! To dwie różne sprawy!

 • AVE

  Fajna reklama

 • ddf

  Czujnik gazu czy tlenku węgla? Bo to dwie różne rzeczy.

 • Marian52

  A tlenek węgla to co?

 • Misiek

  To CO!

 • xxx

  Czad

 • dr

  Zapewne przedmówcy chodziło o to że detektory są specjalizowane i te do wykrywania "gazu" nie rejestrują tlenku węgla i vice versa. Można kupić na allegro 2w1 za 30 zł ale to ja bym się bał takiego taniego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również