Wiadomości z Świętochłowic

Wojewoda nie zgadza się na uchylenie mandatu Karcza, Rada Miasta odda sprawę do sądu

 • Dodano: 2019-05-30 13:45, aktualizacja: 2019-05-31 09:14

Na dzisiejszej sesji Rada Miasta podjęła decyzję o zaskarżeniu decyzji Wojewody Śląskiego, który w rozstrzygnięciu nadzorczym uznał uchwałę z 25 marca o wygaszeniu mandatu radnego Bartosza Karcza za podjętą z rażącym naruszeniem obowiązującego prawa.

Jako powód uchylenia mandatu zgłaszający projekt uchwały prezydent Świętochłowic Daniel Beger wskazywał, jakoby Bartosz Karcz nie był faktycznie mieszkańcem miasta, nie uczynił ze Świętochłowic centrum swojej aktywności życiowej, co zgodnie z ustawą wykluczałoby go jako radnego.

25 została również przegłosowana uchwała uchylająca mandat radnego Dawida Kostempskiego, jednak w jego sprawie wciąż nie ma odpowiedzi od wojewody.

Bartosz Karcz zaskarżył decyzję Rady Miasta do Wojewody Śląskiego - ten uznał jego rację

Pismo, które dotarło do kancelarii rady nie pozostawiło suchej nitki na samej uchwale i jej uzasadnieniu.

W świetle powyższego uznać należy, że Rada Miejska w Świętochłowicach oparła uchwałę na ww. dwóch pismach mieszkańców, notatce służbowej (z której nie wiadomo, kto ją sporządził i z której fakty nie zostały zweryfikowane) oraz na komentarzach w sieci internetowej (nie wiadomo jakich) i "wiedzy przeciętnych obserwatorów" (również nie wiadomo jakich). Tymczasem radny Bartosz Karcz na sesji w dniu 25 marca 2019 roku wskazał, że uchwała zawiera szereg nieprawd. Podniósł, że nie będzie się do tego odnosił w trakcie sesji, a poruszy to w skardze do WSA (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - przyp. red.) Wskazał on również, że uchwała ma na celu wyeliminowanie z Rady osoby, która zadaje trudne pytania, potrafi je zadać i wie gdzie popełnia się błędy. Radny wskazał również, że uchwała nie jest oparta na przesłankach ustawowych. - czytaliśmy w piśmie uzasadniającym decyzję wojewody.


O decyzji wojewody pisaliśmy w artykule: Uchwała o wygaszeniu mandatu Bartosza Karcza bezprawna! Jest decyzja wojewody


Rada Miasta zaskarży decyzję wojewody - odda sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Część radnych była przeciwna zaskarżeniu decyzji wojewody do WSA. Mówił o tym między innymi były prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, który stwierdził, że podjęta 25 marca uchwała o wygaszeniu mandatu jego byłego zastępcy Bartosza Karcza jest bublem prawnym, więc nie ma żadnego uzasadnienia, aby ją zaskarżać.

Nadzór prawny wojewody uchylił pięć uchwał, które zostały zaproponowane przez prezydenta Begera. Między innymi stwierdzona została nieważność uchwały o wygaśnięciu mandatu Bartosza Karcza - tutaj były prezydent przytoczył pozostałe uchwały zakwestionowane przez wojewodę a dotyczące budżetu obywatelskiego Świętochłowic na rok 2019 oraz trzech ustaw regulujących system szkolnictwa w mieście - część radnych, która podejmuje takie uchwały musi mieć tego świadomość, że czuwają takie organy jak nadzór prawny wojewody czy kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, która ostatnio, jak mogliśmy usłyszeć podczas konferencji prasowej, stała się wrogiem numer jeden gminy Świętochłowice i prezydenta Daniela Begera. Dlatego też jestem przekonany, że skarga, która zostanie złożona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, również zostanie uchylona. I pan dobrze też wie, że ze względów formalnych wojewoda ją uchylił, bo ta uchwała z 25 marca zawiera błędy - to jest przykre, że musimy na tej sali procedować nad uchwałami, które zawierają poważne błędy prawne - mówił radny Dawid Kostempski.

Podobnego zdania był radny Rafał Świerk, który podczas sesji przytoczył argumenty z oficjalnego pisma jakie wpłynęło od wojewody do kancelarii Rady Miasta, w którym nadzór prawny określił uchwałę z marca jako podjętą z rażącym naruszeniem przepisów prawa. 

Po raz kolejny mam głosować nad czymś takim? Być może, że opinia, którą pan dostał (do prezydenta - przyp. red.) jest czymś tam podbudowana, ale samych faktów się już nie zmieni. (...) To jest śmieszne, my nie możemy w taki sposób dać się traktować, przynajmniej ja sobie na to nie pozwolę - mówił radny, który zadeklarował, że podobnie jak poprzednio, również i tym razem nie zamierza brać udziału w tym głosowaniu.

Z kolei Rafał Łataś zaapelował, żeby skierować sprawę do WSA aby wyklarować sytuację i pozwolić dedykowanym do tego organom rozstrzygnąć spór, a radny Łukasz Respondek zaapelował z mównicy o zgodę i argumentował, dlaczego Bartosz Karcz powinien pozostać w radzie miejskiej:

Zostaliśmy wybrani w demokratycznych wyborach, również Bartosz Karcz został wybrany w demokratycznych wyborach i otrzymał określoną ilość głosów mieszkańców. Dyskusja o jego miejscu zamieszkania toczyła się już wcześniej, a mimo to ludzie mu zaufali - mówił radny Respondek.

Ostatecznie uchwałą została przegłosowana, zatem sprawa zostanie skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który rozstrzygnie, czy Bartosz Karcz faktycznie powinien nada piastować mandat radnego Świętochłowic.

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • Fiona

  Co tam sądy będą nam udowadniać że mieszka. Jak my mieszkańcy wiemy doskonale że ani jeden ani drugi w Swietochlowicach nie mieszka.Mając domy mieszkaliby w wynajętych kanciapach.

 • Shrek

  Fiona, a gary nie pozmywane

 • Ania

  Jednak Beger nie dąży do zgody, skupiony jest tylko na walce z poprzednikami. Kto oglądał wczorajszą sesję mógł się o tym przekonać

 • Ewa

  Jak tych dwóch KK będzie w radzie to zgody nie będzie.

 • Sabi85

  Ten człowiek nie nadaje się na stanowisko prezydenta, jakby był rozsądnym politykom to by wykorzystał wiedzę karcza o mieście. W tym nie miał sobie równych

 • Fiona

  Wiedzę Karcza? Jego wiedza to zapewnienie sobie wygodnego życia na koszt mieszkańców. Bardzo drogi jest w utrzymaniu. Najpierw pensja premiera a potem ciepła posadzka w CIS.

 • voytek81

  wiedze karcza (którą pewnie zdobył na zagranicznych delegacjach w egzotycznych krajach?) - jak zadłużyć i zrujnować Miasto? - póki właśnie będą takie komentarze o niestety nie wiedzy kto doprowadził Miasto do bankructwa tak długo trzeba pokazywać, że od tak samo się to nie stało, ze ludzi którzy rządzili Naszym Miastem (kostempski, karcz radni stowarzyszenia ‘razem..” są za to odpowiedzialni ...

 • głos sumienia

  To jest to ,zamiast zająć się planem naprawczym takim co ma ręce i nogi to nasz prezydent kolejny raz zajmuje się prowadzeniem wojenki z poprzednikami. Świadczy to tylko o tym że albo cierpi na jakąś chorobę maniakalną albo ma w czterech literach opinię mieszkańców i nie wyciąga z tego żadnych wniosków jak przysłowiowy narcyz. Myślę że dzięki takim zachowaniom będziemy jeszcze nie raz pośmiewiskiem na skalę całego kraju.To jest jakaś koszmarna pomyłka którą popełniliśmy w wyborach.

 • To nie ja - to on

  Ja odnoszę wrażenie, że p. prezydent gro swojego czasu pracy poświęca na przeszukiwanie segregatorów na Katowickiej 54 (lub ja kto chce szukanie trupów w szafach). Na każdej niemal sesji ma gotowe szczegółowe dane o przewinach swoich "wrogów", nawet statystyk ich aktywności w Radzie. Ale danych o swoim statusie w wodociągach-aby by go wyjawić publicznie - nie ma.

 • voytek81

  planem naprawczym byłoby również wyeliminowanie z życia publicznego ludzi którzy przez ostatnie lata doprowadzili Nasze Miasto do bankructwa - jak można twierdzić "nic się nie stało - tak się zarządza obecnie miastem", Świętochłowice są społecznym, ekonomicznym bankrutem, a obwiniać wszystkich którzy chcą i pokazują że trzeba cos zrobić, coś zmienić, naprawić ...., g… przykrywać wszystko by niegospodarność i pazerność poprzedników nie wyszła na jaw …

 • voytek8l

  No Sławek, weź przestań

 • Roman

  Niestety potwierdza to, że Beger jest skupiony tylko i wyłącznie na walce z Karczem i Kostempskim. Określiłbym to, ze się ich poprostu boi.

 • Dno

  Bardziej się lęka Fabiana N. zresztą jak całe Świętochłowickie towarzystwo, dla delfina z całym szacunkiem bez konkurencyjny, do dnia dzisiejszego nie wymyślił skąd ogarnąć ok. 100 mln na kadencję. No czapki z głów. Nawet niech niby kradnie, według przyjaznych, tylko niech znowu sprowadzi do Świętochłowic 100 mln złoty, kroplowka bez której Świętochłowice popłyną z nowymi na dno.

 • Ilz

  Albo ma paranoje...

 • Czy jest na sali lekarz.

  Paranoje, urojenia, manię, psychoze, może nawet schizofrenie. W sumie UM to dom wariatów, akurat się tam nadaje.

  • Czy jest na sali lekarz.
   2019-06-01 13:08
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Dk

  Cyrk zajmijcie sie wkoncu miastem porzadkie koszeniem traw a nie wyciagacie ciagle brudy poprzednie wladzy beger na taczke

 • voytek81

  by zająć się rządzeniem trzeba najpierw wskazać dlaczego jest tak źle jak jest, a nie zamieść pod dywan i rodacy "Nic się nie stało" .... wszyscy którzy doprowadzili do takiego stanu Miasto, powinni ponieść odpowiedzialność, a nie udzielać się na forum by brudów nie wyciągać” – TAK TRZEBA wyciągać brudy i palcem wytykać te osoby … a w następnych wyborach nie oddać głosu na każdego kto doprowadził miasto do bankructwa (stowarzyszenie „razem …) …

 • Anula

  Popieram p. BEGERA wyrwać wszystkie chwasty

 • Miki

  Ciekawe że nie wspomniano o tym że Wojewoda nie odrzucił uchwały w sprawie odwołania Kostempskiego

 • to ja

  Sprawa Kostempskiego jest jeszcze w toku, nie ma decyzji wojewody

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.