Wiadomości z Świętochłowic

Województwo śląskie i Świętochłowice będą współprowadziły Muzeum Powstań Śląskich

 • Dodano: 2020-02-05 15:45, aktualizacja: 2020-02-11 10:15

Województwo śląskie i miasto Świętochłowice będą współprowadzić Muzeum Powstań Śląskich. Dokument w tej sprawie podpisali marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i prezydent Daniel Beger.

- Muzeum Powstań Śląskich to placówka o ponadregionalnym zasięgu, która utrwala wiedzę o wydarzeniach związanych z powstańczymi zrywami mieszkańców Śląska. To niezwykle istotne, szczególnie w kontekście trwających w regionie obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Cieszę się, że będziemy mogli współprowadzić tę instytucję, dzięki temu muzeum zyska nowe możliwości i środki, by przybliżać historię wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy Polski - mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Dzięki tej umowie województwo będzie ponosić połowę kosztów utrzymania Muzeum, co da Świętochłowicom rocznie ok. 600 tysięcy zł oszczędności.

– Nie sztuką jest zbudowanie budynku, a utrzymanie placówki. Od wielu lat byłem zwolennikiem opcji współprowadzenia tej placówki wspólnie z zarządem województwa - mówił na konferencji Prezydent Daniel Beger. - Roczne utrzymanie muzeum to 1,2 mln zł. Połowę przejmie województwo śląskie. To jest dla nas gwarancja bezpieczeństwa rozwoju tej instytucji, bo choć sytuacja finansowa miasta stabilizuje się, to żeby ruszyć z kolejnymi działaniami muzeum, te pieniądze będą potrzebne już teraz – dodaje.

Szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania muzeum zostaną określone w późniejszej umowie. To dla muzeum szansa na rozbudowę, a także na wzbogacenie oferty i nowe eksponaty, które wzmocnią potencjał instytucji i przyciągną do niej nowych odwiedzających. W wymienianych dzisiaj planach jest m.in. remont budynku, który znajduje się przy parkingu – dawniej mieścił się w nim szpital miejski.

– Będzie możliwość eksponowania różnych dodatkowy elementów zebranych wcześniej, na które dotąd nie było miejsca. Poza tym Świętochłowice zyskają wizerunkowo, bo dla województwa będzie to bardzo ważna instytucja – mówił marszałek Chełstowski.

Muzeum Powstań Śląskich zostało powołane do życia uchwałą Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 18 lipca 2012 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego dotychczas Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach. Do jego zadań należy ochrona dóbr dziedzictwa, dotyczących dziejów Powstań Śląskich oraz historii miasta Świętochłowice. Siedzibą muzeum jest budynek dawnej siedziby zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków przy ul. Polaka 1, wybudowany w 1907 roku według projektu Emila i Georga Zillmannów. W 2013 roku rozpoczęto prace przy remoncie i adaptacji budynku; były one realizowane z udziałem środków ze Śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koszt realizacji wyniósł 9,5 mln zł, w tym ponad 7,7 mln zł ze środków UE. Dla zwiedzających placówka została otwarta w dniu 18 października 2014 roku. W 2018 roku Muzeum zostało laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego.

Komentarze (75)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Że zdrajcami na pewno

 • pixi dixi

  Super! A za zaoszczędzone pieniądze będzie można nowych kolesi zatrudnić i umorzyć dług tej szumowinie z mpgl.

 • Jorg

  Teraz, kiedy podpis złożył SAM PAN KAŁUŻA, to jestem "spokojny" o losy muzeum!

 • nick

  Pierwszą ofiarą jest muzeum, które będzie kolejną instytucją przejętą przez PiS do uprawiania własnej propagandy.Kolejną będą pracownicy, którzy właściwie mogą się już pakować, bo pisowski program rodzina na swoim nadal funkcjonuje.Wersja oficjalna będzie taka, że potrzebna jest zmiana profilu działalności, przemodelowanie oferty na którą wspierający chcą mieć większy wpływ itp. bzdety wymyślane na poczekaniu dla ciemnego luda.Prawda jest taka, że ta forsa musi trafić tam, gdzie trzebaOstatnią ofiarą będzie sam Beger, który sądzi, że załatwił sobie kunktatorsko trochę czasu i plusów u pisowców, i łudzi się, że jest im do czegoś przydatny.Jego pierwszego zrzucą z sań.

 • Mariola

  Obecna dyrektorka jest z PO, więc kole w oko pisowski Zarząd Województwa. Trzeba było jakoś się załgać by umieścić na tym stanowisku swojego. Beger szuka poparcia PiSu przeciw RIO, czy mu się powiedzie?

 • Dzierzgoń'SKY

  Ciekawe, co ta osoba jeszcze wywlecze z naszego (nie jego) miasta ?

 • Tadek78

  Kałuża i Beger. Dziękuje, wszystko jasne :)

 • Ecik

  Pełna z Tobą zgoda tylko nieliczni tak myślą

 • Reta

  Kałuża jest najlepszym komentarzem. Najlepszym !

 • somebody

  Największym kałużą jesteś ty, kałużą mułu!

 • długi

  Adaś masz jakąś premię za obrażanie mieszkańców Świętochłowic, twoi koledzy z Chorzowa pytają się kiedy dostarczysz im spleśniałe warzywa i owoce, spokojnie mieszkańcy przy tym zarządzie też doczekacie się tej chwili, gdy spec od bezpieczeństwa będzie wam przeterminowane jedzenie sprzedawać.

 • anty

  Spotkanie z Kałużą? Jeszcze pewnie mu rękę podał? Do teraz nie byłem ani przeciwnikiem, ani zwolennikiem Begera, ale już się to zmieniło - przy wyborach będę głosować na kogokolwiek, aby ten człowiek nie dostał się na drugą kadencję. I dla jasności - nie zagłosuję też na nikogo od D.K. To już lepiej iść narysować penisa na karcie do głosowania.

 • Mieszkaniec

  Podał podał łapę fuj ale czego się nie robi dla pisu

 • Tos

  Czyli narysujesz siebie

 • długi

  Toś będziemy ciebie Adaśku rysować.

 • Tutejszy

  Gorol za nędzne 600 tys rocznie oddał Śląskie Muzeum pisiorom!!! Teraz będą tam swoją wersje historii pokazywać. Całe miasto im odda. Referendum!!!

 • mieszkaniec

  Trzeba było jeszcze zaprosić Andrzeja i premiera i można było hołda posprzątać.

 • krist

  masakra człowieku co ty bredzisz? zostaw już ten narkotyki

 • mieszkaniec

  I kiedy to referendum? może uda się zatrzymać to szaleństwo. ,,Sprzątanie'' miasta przez spółkę miejską to jedna wielka prowizorka, fuszerka i partactwo.Na odpier ... ol

 • Ecik

  Na referendum musi być czysto

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również