Wiadomości z Świętochłowic

Województwo śląskie i Świętochłowice będą współprowadziły Muzeum Powstań Śląskich

 • Dodano: 2020-02-05 15:45, aktualizacja: 2020-02-11 10:15

Województwo śląskie i miasto Świętochłowice będą współprowadzić Muzeum Powstań Śląskich. Dokument w tej sprawie podpisali marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i prezydent Daniel Beger.

- Muzeum Powstań Śląskich to placówka o ponadregionalnym zasięgu, która utrwala wiedzę o wydarzeniach związanych z powstańczymi zrywami mieszkańców Śląska. To niezwykle istotne, szczególnie w kontekście trwających w regionie obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Cieszę się, że będziemy mogli współprowadzić tę instytucję, dzięki temu muzeum zyska nowe możliwości i środki, by przybliżać historię wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy Polski - mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Dzięki tej umowie województwo będzie ponosić połowę kosztów utrzymania Muzeum, co da Świętochłowicom rocznie ok. 600 tysięcy zł oszczędności.

– Nie sztuką jest zbudowanie budynku, a utrzymanie placówki. Od wielu lat byłem zwolennikiem opcji współprowadzenia tej placówki wspólnie z zarządem województwa - mówił na konferencji Prezydent Daniel Beger. - Roczne utrzymanie muzeum to 1,2 mln zł. Połowę przejmie województwo śląskie. To jest dla nas gwarancja bezpieczeństwa rozwoju tej instytucji, bo choć sytuacja finansowa miasta stabilizuje się, to żeby ruszyć z kolejnymi działaniami muzeum, te pieniądze będą potrzebne już teraz – dodaje.

Szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania muzeum zostaną określone w późniejszej umowie. To dla muzeum szansa na rozbudowę, a także na wzbogacenie oferty i nowe eksponaty, które wzmocnią potencjał instytucji i przyciągną do niej nowych odwiedzających. W wymienianych dzisiaj planach jest m.in. remont budynku, który znajduje się przy parkingu – dawniej mieścił się w nim szpital miejski.

– Będzie możliwość eksponowania różnych dodatkowy elementów zebranych wcześniej, na które dotąd nie było miejsca. Poza tym Świętochłowice zyskają wizerunkowo, bo dla województwa będzie to bardzo ważna instytucja – mówił marszałek Chełstowski.

Muzeum Powstań Śląskich zostało powołane do życia uchwałą Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 18 lipca 2012 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego dotychczas Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach. Do jego zadań należy ochrona dóbr dziedzictwa, dotyczących dziejów Powstań Śląskich oraz historii miasta Świętochłowice. Siedzibą muzeum jest budynek dawnej siedziby zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków przy ul. Polaka 1, wybudowany w 1907 roku według projektu Emila i Georga Zillmannów. W 2013 roku rozpoczęto prace przy remoncie i adaptacji budynku; były one realizowane z udziałem środków ze Śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koszt realizacji wyniósł 9,5 mln zł, w tym ponad 7,7 mln zł ze środków UE. Dla zwiedzających placówka została otwarta w dniu 18 października 2014 roku. W 2018 roku Muzeum zostało laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego.

Komentarze (75)    dodaj »

 • leopold

  Wielu tu piszących uważa, że MPGK to takie miejsce gdzie zatrudnieni mieszkańcy i rodzinne mafię mają prawo do godnej wypłaty. Żądanie aby jeszcze pracowali jest bezczelnym przegięciem pały przez wrogie miastu siły.

 • mieszkaniec

  Specjalnie ktoś podszywa się pod mieszkańca oraz długi żeby nabić im minusy, ja uważam, że wina za syf w mieście leży po stronie amatorów z prezydium.

 • Świętochłowiczanin 81 lat

  Najpierw zabierzcie się za porządki w Świętochłowicach.Miasto brudne,pełno śmieci w podwórkach i na ulicach.Zgliszcza domów szpecą nasze już tak biedne miasto.Najpierw porządki a potem kultura.

  • Świętochłowiczanin 81 lat
   2020-02-05 16:20
  • odpowiedz
 • antysyf

  Podwórka i place mają sprzątać spółdzielnia i mpgl, a Ty masz nie śmiecić. Mając 81 lat powinieneś to wiedzieć czyścioszku.

 • Zanany Pan

  No to dzięki porozumieniu mamy ponad pół miliona więcej w kasie. Trochę warto pomyśleć. Najlepiej psioczyć i nieodceniać tego co się robi.

 • Kawa i Maszkyt

  Te 600 tyś będzie na tygryski i na referendum i na kawa i ciastko jeszcze do babciów łostanie

 • długi

  Do znany pan przy kilkunastu mln w plecy w ubiegłym i tym roku te 0,6 mln bez znaczenia. Z 30 mln musiałby na czysto pozyskać żeby straty wyrównać.

 • ehhh

  Nie, nie mamy pół miliona więcej w kasie. To jest umowa intencyjna. Nic jeszcze nie zostało określone - ani zasady finansowania, ani co za to muzeum zrobi. Równie dobrze teraz za te pół miliona muzeum będzie miejscem propagandy na wagę tego co ostatnio mówił Duda i Morawiecki - kłamali w sprawie plebiscytu podkreślając, że m.in. w Chorzowie większość była za Polską. To samo ostatnimi czasy coraz częściej niszczy się naszą śląską tożsamość chociażby przez kłamstwa o tym, że Jaworzno czy Częstochowa leżą na Śląsku. I taka właśnie będzie to pomoc za pół miliona. Nie muszę chyba przypominać sytuacji muzeum np. II wojny światowej.

 • urzędnik UM

  PIS dostał muzeum na tacy. Tylko człowiek, który nie zna i nie rozumie śląska mógł to zrobić

 • Mieszkaniec

  To prawda muzeum już nie ma

 • o tak

  jest dużo lepiej niż przez całe lata :))))))))

 • Taka prawda

  A kto to smieci w tym miescie ? Ufoludki ?.Ciągle czgoś żądacie brudasy. Mieszkancy powinni sami dbać o porządek jeżeli im zależy aby miasto bylo ładne.

 • Mieszkaniec

  Czy to język tego zmierzlucha ze spółdzielni?

 • AS

  Czady komuny i czynów społecznych minęły ;)

 • Mieszkaniec

  A szkoda

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również