Wiadomości z Świętochłowic

Województwo śląskie i Świętochłowice będą współprowadziły Muzeum Powstań Śląskich

 • Dodano: 2020-02-05 15:45, aktualizacja: 2020-02-11 10:15

Województwo śląskie i miasto Świętochłowice będą współprowadzić Muzeum Powstań Śląskich. Dokument w tej sprawie podpisali marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża i prezydent Daniel Beger.

- Muzeum Powstań Śląskich to placówka o ponadregionalnym zasięgu, która utrwala wiedzę o wydarzeniach związanych z powstańczymi zrywami mieszkańców Śląska. To niezwykle istotne, szczególnie w kontekście trwających w regionie obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Cieszę się, że będziemy mogli współprowadzić tę instytucję, dzięki temu muzeum zyska nowe możliwości i środki, by przybliżać historię wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy Polski - mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Dzięki tej umowie województwo będzie ponosić połowę kosztów utrzymania Muzeum, co da Świętochłowicom rocznie ok. 600 tysięcy zł oszczędności.

– Nie sztuką jest zbudowanie budynku, a utrzymanie placówki. Od wielu lat byłem zwolennikiem opcji współprowadzenia tej placówki wspólnie z zarządem województwa - mówił na konferencji Prezydent Daniel Beger. - Roczne utrzymanie muzeum to 1,2 mln zł. Połowę przejmie województwo śląskie. To jest dla nas gwarancja bezpieczeństwa rozwoju tej instytucji, bo choć sytuacja finansowa miasta stabilizuje się, to żeby ruszyć z kolejnymi działaniami muzeum, te pieniądze będą potrzebne już teraz – dodaje.

Szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania muzeum zostaną określone w późniejszej umowie. To dla muzeum szansa na rozbudowę, a także na wzbogacenie oferty i nowe eksponaty, które wzmocnią potencjał instytucji i przyciągną do niej nowych odwiedzających. W wymienianych dzisiaj planach jest m.in. remont budynku, który znajduje się przy parkingu – dawniej mieścił się w nim szpital miejski.

– Będzie możliwość eksponowania różnych dodatkowy elementów zebranych wcześniej, na które dotąd nie było miejsca. Poza tym Świętochłowice zyskają wizerunkowo, bo dla województwa będzie to bardzo ważna instytucja – mówił marszałek Chełstowski.

Muzeum Powstań Śląskich zostało powołane do życia uchwałą Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 18 lipca 2012 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego dotychczas Muzeum Miejskiego w Świętochłowicach. Do jego zadań należy ochrona dóbr dziedzictwa, dotyczących dziejów Powstań Śląskich oraz historii miasta Świętochłowice. Siedzibą muzeum jest budynek dawnej siedziby zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków przy ul. Polaka 1, wybudowany w 1907 roku według projektu Emila i Georga Zillmannów. W 2013 roku rozpoczęto prace przy remoncie i adaptacji budynku; były one realizowane z udziałem środków ze Śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koszt realizacji wyniósł 9,5 mln zł, w tym ponad 7,7 mln zł ze środków UE. Dla zwiedzających placówka została otwarta w dniu 18 października 2014 roku. W 2018 roku Muzeum zostało laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego.

Komentarze (75)    dodaj »

 • pan tik tak

  Co łone bierą, że mają takie wizje.

 • Ala forever

  Inteligentna i wybitna ponad stan Alu. Nic ale to absolutnie nic !!! nie napisałaś o nie śmieceniu !!! Użyłaś słów "ake" i "lopatą" . Nie przepraszaj mnie za to że nie zrozumiałem Twoich wypocin. Napisałaś w taki sposób że zrozumieć i wstrzelić się w twoje myśli może tylko człowiek o nieszablonowej, wybitnej, ponadczasowej porównywalnej z Twoją inteligencją. Miałem zamiar spróbować nakłonić Cię do zgłębienia tajemnic i sztuki pisania w języku ojczystym, lecz proszę nie rób tego. Boję się że jeżeli zaczniesz się dokształcać doznasz natychmiastowego wniebowstąpienia i nasze miasto na tym ucierpi o wielka Alicjo.

 • Ala

  O wielki nauczycielu z wszystkich nauczycieli.Wybacz jeżeli uraziłam twój wybitny intelekt .Zapewne w pracy zawodowej się nie spełniasz i postanowiłaś sie zrealizować na tym skromnym forum.Jest mi wszystko jedno co o mnie myślisz .Nie obchodzą mnie twoje wywody.

 • Bercik Oberschlesien

  Zakałużowana rzeczywistość i pisowska narracja o Oberschlesien. Jo mom dość PiSu!!!

 • Hanys

  Prowda

 • kolo

  Beger, Kałuża...i wszystko jasne. Z desperacji zapisze się do pisu albo już to zrobił tylko siedzi cicho.

 • Zniesmaczony

  Wstyd i hanbę przynosi swietichlowicki prezydent podając rękę zdrajcom czytać kałuża

 • Tik Tak.

  Miwicie gorol a co wy hanysy zrobiliscie w tym miescie dobrego?

 • Haha

  Co za dzban familoki to pewnie gorole postawili

 • Tak Tik

  a kto tu był hanysem, prrrrrr chopie na pewno nie delfin

 • mieszkaniec

  Marna prowokacja Zbyszek.

 • Krytyk

  Podobno Beger juz jest w pisie.....Wszystko zrobi by się na stołku utrzymać.

 • to ja

  Kałuża to ten co się sprzedał PISowi?

 • Mieszkaniec

  Tak to ten

 • czysty leopoldzik

  Zapomniałem dodać. Opakowania plastikowe po luksusowym piwie, pety, oraz opakowania po "małpkach" - na chodnikach i w parkach, także na miejskich trawnikach i w bramach (ańfartach) pozostawiają po sobie turyści z UE. Bezwzględnie nie popełniają tych ohydnych, niecnych, niegodziwych czynów mieszkańcy naszej gminy. To są wspaniali ludzie.

 • mieszkaniec

  Adaś mieszkańcy płacą za sprzątanie miasta, to że w prezydium niepotraficie dopilnować realizacji tego zadania to już wasza sprawa, wszyscy źli tylko prezydium i przyjaźni radni dobrzy.

 • Ala

  Możemy płacić mniej za sprzątanie miasta a za zaoszczedzone pieniądze zrobić coś innego. Ale do tego trzeba być świadomym mieszkańcom.

 • Ala forever

  Masz rację!!! Nie sprzątajmy, zróbmy w końcu coś innego!!!!!!. Cudowny, szlachetny ,fantastyczny pomysł. Proponuję dokarmiać szczury, i lepić brązowe figurki z odchodów, Jak spółki miejskie przestaną sprzątać materiału wystarczy dla wszystkich. Ala jesteś cudowna, pomysłowa, i bardzo wrażliwa, jestem z tobą.

 • Ala

  Przepraszam ake zrozumiałes mnie opatrznie.Nie pisalam o niesprzątaniu tylko o nieśmieceniu Jak bysmy nie zrobili z masta śmietnika nie trzeba byloby tyle placic dla firm sprzatajacych . Już coś rozumiesz czy trzeba ci lopatą wytlumaczyć ?

 • Ala

  Możemy płacić mniej za sprzątanie miasta a za zaoszczedzone pieniądze zrobić coś innego. Ale do tego trzeba być świadomym mieszkańcom.

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również