Wiadomości z Świętochłowic

WSA odrzucił skargę D. Begera na decyzję RIO, która zakwestionowała program naprawczy

 • Dodano: 2019-12-05 16:15

29 kwietnia Rada Miasta odrzuciła proponowany przez prezydenta Daniela Begera program naprawczy dla miejskich finansów. Dosłownie 4 dni później zwołana została nadzwyczajna sesja, na której część radnych, korzystając z nieobecności większego gremium, uchwaliła jednak program. Ostatecznie jednak Regionalna Izba Obrachunkowa go odrzuciła, a sprawa została skierowana do WSA. Dziś sąd potwierdził, że decyzja RIO była słuszna.

Majowa sesja o programie naprawczym wzbudziła sporo kontrowersji

Na majowej sesji grupa radnych zebrała się podczas nadzwyczajnej sesji i przegłosowała program naprawczy zaproponowany przez Daniela Begera, byli to:  Marcin Bawej, Agnieszka Beger, Jadwiga Garbaciok, Tomasz Grudniok, Adam Jankowiak, Jacek Kamiński, Rafał Łataś, Dawid Malcherek, Zbigniew Nowak, Artur Pawłowski, Bożena Wojciechowska-Zbylut.

- Swoją obecnością radni udowodnili, że zależy im na rozwoju naszego miasta – mówił wówczas prezydent Świętochłowic Daniel Beger - Przyjęcie Programu Postępowania Naprawczego to decyzja drużyny osób odpowiedzialnych, która nie boi się odważnych decyzji. To ważne, bo jesteśmy przedstawicielami mieszkańców - osób, które swoimi głosami wybrały nas do pełnienia funkcji prezydenta i radnych. Dzięki uchwaleniu programu naprawczego będziemy mieć realny wpływ na to, co wydarzy się w Świętochłowicach w najbliższym czasie – dodaje prezydent Beger.

Opozycja protestowała, bo proces uchwalania był de facto skandaliczny, a jeszcze tego samego miesiąca RIO odrzuciło uchwałę.

Najpierw (26 kwietnia) mieliśmy go procedować po 20 godzinach od otrzymania, potem doszło do długiej i emocjonalnej dyskusji z 29 kwietnia zakończonej pamiętnych 10:10 i dyscyplinarnymi zwolnieniami dyrektorów, aż w końcu zwołano sesję 2 maja. Przyszło na nią jedenastu Radnych, którzy prawdopodobnie wiedzieli o niej wcześniej niż reszta. Tak ważnych, strategicznych uchwał nie powinno się podejmować w takich okolicznościach - bez dialogu, chęci współpracy i próby wypracowania wspólnych rozwiązań - czytamy na profilu Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic - Nie poparliśmy tego programu i dzisiejsza decyzja RIO utwierdza nas w przekonaniu, że mieliśmy rację. Nie jest ona jednak dla naszego miasta powodem do dumy i satysfakcji. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Ona, niestety, jest kolejnym dowodem braku doświadczenia w zarządzaniu samorządem. I to nie przytyk, tylko chłodna ocena sytuacji - przekonywali członkowie Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic.

Program naprawczy został odrzucony przez RIO - tę decyzję podtrzymał WSA

Regionalna Izba Obrachunkowa odrzuciła program naprawczy argumentując, że informacja o zwołaniu sesji nie była skutecznie dostarczona do wszystkich radnych. Daniel Beger zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Po sześciu miesiącach WSA wydał wyrok i podtrzymał decyzję RIO w tej sprawie, odrzucając skargę prezydenta.

Prezydent może się jeszcze odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Komentarze (33)    dodaj »

 • Zniasmaczona

  Większość komentujących tu na forum to zmanipulowani ignoranci, albo świadomie nakręcający sytuację "opozycjoniści" czyt. hejterzy.Pan Beger zaczął swoją pracę od programu naprawczego bo poprzednicy narobili długów i doprowadzili do tej sytuacji. I wszystko byłoby w porządku gdyby nie największy szkodnik czyli Ruch ślązaków, którzy wiecznie są w opozycji. Oni jak się okazuje nie chcą dobra miasta tylko WŁADZY! Wstyd...

 • Nowa

  To racja. Pani Sonia daje się manipulować tym dwum starym wyjadaczom .

 • Lustro

  A nie jest Ci wstyd jak patrzysz w lustro ?pomysl zanim coś napiszesz

 • Lustro

  A nie jest Ci wstyd jak patrzysz w lustro ?pomysl zanim coś napiszesz

 • Hamoźdź

  Tutaj większość musiałaby pomyśleć, zanim coś napisze.

 • Jaskółka

  To i NSA jest w opozycji ... Naćpana jesteś ? Negowany jest sam program . Begerowe tłumaczenie nic tu nie zmieni.

 • Jorg

  Nie jest negowany program tylko że rzekomo radni nie dostali na czas powiadomieni o sesji.

 • zefel

  Największymi szkodnikami są ci radni, którzy wcześniej podnosili łapki na pomysły DK a teraz podnoszą łapki na pomysły DB i twierdzą, że nie wiedzieli w jakim stanie jest miasto, ale to nic bo prezydent się zmieni a oni znowu będą nowemu podnosić łapki.

 • wojewoda

  Jak utrzymać głupiego w niepewności? Jutro wam napiszę, metoda na urzędnika? Proszę złożyć pismo, dobrze, że dużo tych pism posiadam, ciekawa lektura dla instytucji wyższego szczebla, jak funkcjonuje podległa im jednostka. Świętochłowice to już chyba przypadek kliniczny, prowadzą eksperyment na żywym organiźmie.

 • Franc 7569

  Największymi szkodnikami to są takie trolle jak ty! Dwie lewe ręce do roboty tylko pyszczyć i nic więcej.

 • Zniesmaczona

  Nic o mnie nie wiesz...a piszesz... Ja znam Urząd od środka więc wydaje się że mam lepszy punkt obserwacyjny niż monitor komputera, fora, facebooki itd...

 • KM

  Błąd za błędem, wpadka za wpadką a potem sądzenie się do upadłego. Czy sprawy w sądach administracyjnych są darmowe czy płaci za to miasto czy Pan Prezydent i państwo radni z obozu Prezydenta z własnych kieszeni ? Taczki, tylko taczki i to nie białe !

 • miejscowy

  FURMANKA z gnojem dla państwa BEGEROSTWA i Łatasiostwa no i ekstra fura dla NOWAKA.

 • Nowa

  Chciałabym aby mi odpowiedział ktoś kompetentny dlaczego nasze miasto musiało wprowadzić program naprawczy ? Co takiego się stało? Czy po wyborach nowy prezydent doprowadził do zapaści finansowej miasta ?Jaką sytuację zastał? Czy była nadwyżka budżetowa czy raczej zadłużenie. Tylko proszę obiektywnie.

 • Ted

  Tak bo nie wyemitował obligacji z budżetu poprzedniego roku I przez to nie popłacił faktur na bieżąco tworząc zobowiązania wymagalne

 • Nowa

  Z tego co wiem RIO nie wyrazili zgody na emisję obligacji bo to kolejny dług.

 • mieszkaniec

  Gdyby potrafił obsługiwać dług lub ktokolwiek w urzędzie taką zgodę miasto by otrzymało, wiedzą, że miastem zarządzają amatorzy i tu powstał brak zaufania do władz miasta, gdyż zamiast zarządzać przedsiębiorstwem, dzieci z piaskownicy bawią się w politykę.

 • Bartek K.

  O emisję obligacji ubiegal się Pan Kostempski przez cały 2018 rok.Bezskutecznie.

 • biada

  Tam ogólnie mało komu można ufać. Bardzo mało merytorycznych, technicznych osób. Biada mieszkańcom miasta.

 • Bartek K.

  Biada to startuj w konkursach.Zakasujesz wszystkich swoją wiedzą.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również