Wiadomości z Świętochłowic

Wsparcie i pomoc dla zadłużonych mieszkańców

 • Dodano: 2018-12-20 08:45, aktualizacja: 2018-12-20 08:54

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej wychodzi naprzeciw zadłużonym mieszkańcom lokali komunalnych na terenie Świętochłowic. Osoby, które mają czasowy problem z regulowaniem swoich płatności na bieżąco, będą mogły skorzystać z różnych form wsparcia i pomocy.

Wkrótce do drzwi zadłużonych najemców lokali komunalnych i socjalnych – a tych jest w Świętochłowicach kilka tysięcy (!) – zapukają administratorzy budynków, którzy będą informować o różnych możliwościach spłaty zaległości. To pierwszy, testowy etap akcji, który pozwoli na wypracowanie stałych rozwiązań w tym zakresie.

Wychodzimy naprzeciw świętochłowiczanom, którzy posiadają zadłużenie czynszowe – zwłaszcza tym, którzy w problemy ze spłatą należności mają od niedawna. Chcemy pokazać, że wspólnie jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania, które pozwolą mieszkańcom spokojnie spać, a nam zwiększyć ściągalność regularność płatności, która teraz kształtuje się na poziomie ok. 60 procent  - mówi Justyna Bańczyk, prezes MPGL.

To ważne, ponieważ te środki są niezbędne, aby spółka mogła przeprowadzać kolejne inwestycje, które pozwolą poprawić jakość życia mieszkańców.

Po pierwsze, aby uzyskać pomoc trzeba wypełnić i podpisać druk „uznanie długu”, a następnie zwrócić się z prośbą o podpisanie ugody i spłatę zaległości w ratach, które będą doliczane do kolejnych opłat czynszowych. Zainteresowani będą mogli też częściowo odpracować swoją zaległość wykonując proste prace porządkowe lub remontowe. Za każdą przepracowaną w ten sposób godzinę MPGL sp. z o.o. od stycznia 2019 r. zapłaci 14,70 zł na rzecz zarządcy budynku.

Ponadto osoby spełniające odpowiednie kryteria dochodowe i lokalowe mogą uzyskać dodatek mieszkaniowy z pomocą Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętochłowicach (konieczny jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez tę instytucję). W szczególnych przypadkach można również zamienić umowę najmu na umowę z czynszem socjalnym na okres jednego roku. W tym czasie należy spłacić zaległości w dogodnych ratach.

Działania prowadzone przez MPGL sp. z o.o. mają zapobiec pogłębieniu zadłużenia wśród mieszkańców, które w przyszłości mogłoby skutkować windykacją sądową, komorniczą czy nakazem eksmisji. Akcja będzie miała charakter ciągły i oparta ma być na indywidualnym podejściu do każdego dłużnika  i szeroko zakrojonym systemie pomocowym, który pozwoli wyjść naprzeciw mieszkańcom, którzy popadli w tarapaty finansowe.

To zaledwie początek zapowiadanych zmian w funkcjonowaniu spółki. Aktualnie tworzony jest obszerny raport o stanie finansowym i funkcjonalnym MPGL, który  w najbliższych tygodniach zostanie przedstawiony prezydentowi miasta – podkreśla Justyna Bańczyk. 

Równolegle z tymi działaniami przeprowadzona zostanie kompleksowa inwentaryzacja zasobów komunalnych, mająca na celu ustalenie stanu technicznego poszczególnych budynków oraz pustostanów lokali mieszkalnych i użytkowych.

Suma tych działań da podwaliny pod stworzenie i wdrożenie planu naprawczego, którego efektem ma być poprawa kondycji finansowej i organizacyjnej spółki oraz nowa, bardziej przyjazna mieszkańcom twarz MPGL.

Komentarze (29)    dodaj »

 • Anka z zaścianka

  W 1994 r. dostałam wypowiedzenie z pracy z przyczyn dot. zakładu w międzyczasie miałam operację na tarczycę i nie mogłam podjąć pracy, której i tak nie było. Zwróciłam się do MOPS-u o dopłatę do czynszu - do dziś pamiętam to upokorzenie jak mnie potraktowano. Gdy tylko poczułam się lepiej podjęłam byle jaką żeby tylko nie mieć zadłużenia. pracowałam od rana do wieczora by wyjść na prostą. Sprzątałam, myłam okna znajomym,choć wcześniej pracowałam jako urzędnik. Wychodzę z tego założenia, iż żadna praca nie hańbi. A dziś jak patrzę na tych leni to mną trzepie, żyją z dzieci i nie wstyd im. Gdybym miała wpływ na cokolwiek to dostaliby kasę ale pod warunkiem, że chłop pracuje. W innym wypadku forsę dostaje szkoła i kupuje dzieciom co potrzeba.

 • ui

  uważam,że to krok w bardzo dobrym kierunku. Należy pomóc ludziom, a nie ich napiętnować. Każdy z nas może znaleźć się w niekorzystnej sytuacji finansowej i nie zawsze ze swojej winy. Nie każdy też ma rodzinę, która jest w stanie finansowo pomagać. Zadaniem własnym gminy jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych ubogich mieszkańców i dobrze, że obecne władze chcą zająć się tym problemem. Bardzo dobrze, że to administratorzy budynków zapukają do najemców i poinformują jak można rozwiązać problem zadłużenia.

 • Macgyver

  Administratorzy to lenie i nieroby nic nie wiedzą o budynkach i niczym się nie interesują! Siedzą w ciepłym kawkę piją i pobierają wypłatę za to że nic nie robią.Taka jest prawda. A jak się im na cokolwiek zwróci uwagę to zaraz jest afera i pyskowanie. Ciekaw jestem czy nowa władza zrobi z tym porządek tak jak obiecywali przed wyborami!

 • Taka prawda

  Każdy dłużnik powinien być obowiązkowo wzywany do PUP ! Tam powinno mu się przedstawić co najmniej trzy oferty pracy,w momencie kiedy nie skorzysta z żadnej i nadal będzie miał zadłużenie natychmiastowa eksmisja! Niech idzie do lasu mieszkać skoro nie jest niczym zainteresowany. Więcej dla takiego menela zrobić nie można.

 • ui

  praca w dzisiejszych czasach jest przywilejem !!! Pracy nikt ci nie załatwi tzn. żaden urząd !!! Kiedyś myślałam podobnie i udałam się do opieki społecznej niby po zapomogę ale tak właściwe po to żeby pomogli znaleźć pracę i niestety nic z tego.

 • Taka prawda

  Co ty gościu za brednie opowiadasz! Praca jest przywilejem? Dla osób które chcą pracować praca jest od zaraz,ale sama do domu nie przyjdzie!

 • Kasia

  Eksmitować do starych kamienic tych co mają zaległości czynszowe i nie wyrażają najmniejszych chęci na odrobienie swojego długu, a tych co płaca regularnie przenieść ( za ich zgodą oczywiście ) do zadbanych kamienic / bloków . Ci co mają po kilkanaście tysięcy zadłużenia nigdy tego nie spłacą i nie chcą spłacić zadłużenia bo MPGL im nic nie zrobi, co najwyżej dostaną eksmisję do lokalu socjalnego.

 • Jorg

  Zatrudnić w MPGL wszystkich dłużników i ludzie będą mieli z czego płacić czynsz. Początek już został zrobiony.

 • Strażnik Teksasu

  Tak i stworzyć kolejny etat dla strażnika który z batem w ręku będzie nad nimi stał i pilnował żeby coś zrobili. Gdyby chcieli to już dawno by z tego skorzystali ! Pasożyty żyjące z socjalu wychowujące kolejnych przyszłych meneli taka jest prawda.

 • Leon

  Powołać na Prezesa osobę ze starego składu nie wróży nic dobrego a pomysł zachęt korzystania z MOPS to przelewanie z próżnego w próżne bo to wszak ciągle pieniądze miejskie.

 • Jacek

  Kolejne obiecanki przed wyborami bajeczki a teraz powrót do rzeczywistości i bezradność władz miasta które proponują to co było już przerabiane i nic z tego nie wyszło.Zero nowych pomysłów tylko stpłki obsadzone nowymi bezradnymi ludzmi.Przecież to władze miasta doprowadziły do tego że z ładnych kiedyś Lipin i Chropaczowa zrobili dzielnice slamsów i wszystkie obiecanki przedwyborcze niczego tam nie zmienią.Żal tylko tych ludzi którzy pracują płacą opłaty i muszą tam mieszkać zapomnieni przez władzę Mpgl-u.

 • Frela

  Czyli nic nowego nie zaproponowano, a miało być tak różowo. Obiecane remonty tak, ale po spłacie zadłużenia, bo nie ma za co ich zarobić. To logiczne, ale zgoła odmienne od obietnic wyborczych.

 • Xyz

  Lipioniorze łykli to jak...(|)

 • exor

  Również od razu o tym samym pomyślałem, że ostatnio z okazji odpracowania długu skorzystały tylko 2 osoby. Więc i tym razem nie wróżę sukcesu - no chyba, że dłużnicy pójdą po rozum do głowy, w co dość mocno wątpię.

 • Marek

  Po prostu paru trzeba przykładowo eksmitować. Wtedy reszta dojdzie do wniosku, ze lepiej dług odpracować. Najprostsze metody działają najlepiej ;)

 • a.

  Czyli nic nowego - prędzej dług też można było odpracować i rozłożyć na raty a także ubiegać się o dotację, kto się tym interesował to dług dawno spłacił a nierobom nawet takie możliwości nie pomogą bo maja to gdzieś :) Może by tak jednak eksmisje do baraków?

 • Tiruriru

  Czyli 60% uczciwych utrzymuje 40% nierobów nie płacących czynszu plus zgraja kolejnych lewusów,kolesi i cwaniaczków z nowymi etacikami ! Brawo !

 • Maria

  Tak, już lecą odpracować, ostatnio 2 osoby się zgłosiły, wolą mieszkać na koszt płacących lub dać im 1000+ i przy piwku na fotelu mogą sobie siedzieć.

 • Macgyver

  Pitu,pitu a czas leci! Na kierowniczych stanowiskach ciągle te same postacie,znajomi znajomych ściemniacze i kombinatorzy. Lata świetlne żeby tam cokolwiek uległo zmianie. Gdzie są pieniądze jeszcze z czasów MZBM ! Ludzie płacili czynsze a po kasie na kontach budynków śladu nie pozostało,teraz to wygląda tak a nie inaczej i wszystko chętnie zrobicie z kredytów zaciągniętych na nasz koszt ! To może nich miasto doinwestuje tak konkretnie MPGL skoro latami nic nie robiono a lokatorzy uczciwie płacący czynsz byli sponsorami waszych pensji i zachcianek byłego prezydenta.

 • Inż

  I pomyśleć ze taka [...]a jak prezes spółdzielni SIEDZĄCY od 8-16(czy tam 7-15 ) od pt-pn WYCIAGA miesiecznie nawet kilkanaście tysięcy złotych to jest dopiero groteskowe.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również