Małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiednio przystosowanych sprzętów. Laptopy w wielu firmach pełnią rolę podstawowego wyposażenia, dlatego warto zastanowić się, na jakiej zasadzie dokonywać ich wyboru.
Oczywiście zawsze należy zadać sobie pytanie, do jakich dokładnie zadań laptop będzie wykorzystany. Nieco inne urządzenie okaże się potrzebne w firmie, w której użytkuje się przede wszystkim pakiet biurowy i przeglądarkę internetową, a jeszcze inne w przedsiębiorstwie oferującym realizację zaawansowanych projektów graficznych.
Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować każdy element wpływający na ogólny komfort użytkowania laptopa, dzięki czemu ostateczny wybór okaże się jak najbardziej przemyślany.
- Przekątna ekranu
Początek może nietypowy, jednak nie oznacza to, że nasze rozważania rozpoczynamy od kwestii bez znaczenia. Wręcz przeciwnie, ponieważ wielkość ekranu determinuje sposób wykorzystania urządzenia.
Jeżeli bowiem zależy nam wyłącznie na pracy stacjonarnej, przy biurku, nie warto decydować się na laptopy małe, gwarantujące stosunkowo niewielką przestrzeń roboczą. Będą one po prostu niewygodne. Jeśli laptop nie będzie przenoszony, spokojnie możemy zdecydować się na model 17-calowy. Analizując obecną ofertę rynkową, pod tym względem polecić można między innymi model Lenovo B70-80.
- Procesor
Przechodzimy do podzespołów, które mają wpływ na szybkość działania urządzenia. W przypadku procesora, najważniejsze jest to, aby gwarantował on wysoką kulturę pracy, która związana jest przede wszystkim z niskim poborem energii oraz generowaniem niewielkich temperatur.
Pod tym względem cenione są przede wszystkim układy niskonapięciowe. Wspomnieć można chociażby o procesorach Intela, które oznaczane są literką „U” (Ultra Low Voltage). Znajdziemy je w ogromnej liczbie laptopów biurowych, spośród których wymienić można chociażby Lenovo V310.
Oczywiście modele niskonapięciowe wyróżniają się przyzwoitą, jednak nieco ograniczoną wydajnością, która może okazać się niewystarczająca w ramach konwertowania plików czy obsługi wymagających programów. W takiej sytuacji powinniśmy celować w procesory oznaczane symbolem „HQ”.
- Karta graficzna
W większości przypadków okaże się ona mało znacząca, zwłaszcza w przedsiębiorstwach korzystających z podstawowych programów, wykorzystujących przede wszystkim moc procesora i pamięci RAM.
Jednostka GPU o sporej mocy będzie potrzebna wtedy, gdy w pracy korzystamy z zaawansowanych programów graficznych.
- Pamięć RAM
Nie ma co decydować się na stare rozwiązania, dlatego zarówno małych i średnim, jak i dużym przedsiębiorstwom polecić można laptopy wykorzystujące pamięć RAM typu DDR4, której częstotliwość taktowania będzie wynosiła co najmniej 2133 MHz.
Kryteria te spełnia między innymi wspomniany już laptop Lenovo V310.
- Dysk twardy
Wybór konkretnego rozwiązania zależy od naszego zapotrzebowania. Jeżeli szukamy laptopa, który za stosunkowo niską cenę zapewni nam sporą przestrzeń dyskową, decydujmy się na modele z dyskami HDD. Jeśli jednak zależy nam na jak najszybszym działaniu i sprawnym kopiowaniu dużych plików, powinniśmy zainteresować się dyskami SSD, gdyż wykorzystują one pamięć typu flash.
- Zestaw złączy i dodatki
Laptop biurowy powinien gwarantować przede wszystkim wygodę użycia – wpływ na nią mają zastosowane złącze. Warto rozglądać się za urządzeniami posiadającymi złącze HDMI, kilka portów USB (najlepiej 3.0 lub typu C) oraz czytnik kart.
Na rynku znajdziemy również laptopy z bogatym wyposażeniem dodatkowym. W tym miejscu wymienić można między innymi czytniki.