Wiadomości z Świętochłowic

Wybierasz się w zagraniczną podróż? Zdobądź certyfikat COVID! Jak to zrobić?

  • Dodano: 2021-06-14 16:45, aktualizacja: 2021-06-15 16:22

Pandemia znacznie skomplikowała podróże zagraniczne. Zarówno wiele europejskich, jak i pozaeuropejskich państw zupełnie zamknęło się na turystów przez zagrożenie epidemiologiczne. Teraz gdy w większości krajów odbywają się akcje szczepień przeciw COVID-19, podróżowanie znów staje się możliwe. Jednak aby uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak dodatkowe testy na obecność koronawirusa, warto zadbać o certyfikat COVID – przepustkę do bezpiecznego podróżowania.

Czym jest Unijny Certyfikat Covid?

Zadaniem certyfikatu COVID jest znaczne ułatwienie podróżowania. Stanowi on poświadczenie, że przyjęliśmy dwie dawki szczepienia, chorowaliśmy na COVID-19 lub po wykonaniu testu otrzymaliśmy negatywny wynik. Na dzień dzisiejszy zaświadczenie ma zasięg krajowy, jednak już od 1 lipca umożliwi podróżowanie na terenie Unii Europejskiej. Skąd wziąć rzeczony certyfikat? Od 1 czerwca można wygenerować go poprzez Internetowe Konto Pacjenta, w miejscu przyjęcia szczepienia lub – w wyjątkowych sytuacjach - u lekarza rodzinnego. 25 czerwca otrzymany certyfikat pojawi się również w aplikacjach mojeIKP oraz MObywatel. Będzie to znaczne ułatwienie – podróżni nie będą musieli nosić ze sobą papierowej wersji dokumentu, gdyż w każdym momencie będą mogli okazać go poprzez jedną z aplikacji.

Od 10 czerwca ze sklepu Google oraz Apple można pobrać specjalną aplikację umożliwiającą odczytywanie kodu QR, potwierdzającego posiadanie unijnego certyfikatu. 

Paszport covidowy – do kiedy jest ważny?

Ważność certyfikatu COVID zależy przede wszystkim od okoliczności jego otrzymania. Jeżeli wydano go z powodu negatywnego testu, obowiązuje on tylko przez kolejne 48 godzin. Gdy powodem wydania dokumentu jest przebycie choroby, zachowuje on ważność od 11 do 180 dni po przechorowaniu COVID-19. Najdłużej ważne jest zaświadczenie wydane po podwójnym szczepieniu (lub jednokrotnym, w przypadku szczepionek jednodawkowych) – z wydanego certyfikatu będzie można korzystać aż przez rok.

Gdzie obowiązuje Certyfikat Covid?

Warto pamiętać, że wydawane w Polsce certyfikaty COVID nie są jeszcze honorowane we wszystkich państwach. Na 30 najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, jedynie 16 uznaje dokument o przyjęciu obu dawek szczepienia. Przed zaplanowaniem podróży warto dowiedzieć się, do jakich państw możemy podróżować na podstawie certyfikatu – w wielu z nich nadal konieczne jest wykonanie testu zarówno przed, jak i po przyjeździe. Eksperci radzą, aby zagraniczne wojaże planować po 1 lipca – wówczas zostanie wydany zunifikowany certyfikat w języku ojczystym oraz angielskim.

Wakacje w czasie pandemii – na co zwrócić uwagę?

Zagraniczny wypoczynek w czasach pandemii stanowi nie lada wyzwanie – na drodze potencjalnych turystów pojawia się wiele przeciwności losu, z którymi należy się liczyć. Na początku, warto sprawdzić zasady wjeżdżania na teren danego kraju; czy konieczne jest wykonanie testów na COVID-19, odbycie kwarantanny oraz czy w danym kraju respektuje się certyfikat covidowy. Aby dokładnie zapoznać się z obostrzeniami panującymi na terenie danego państwa, koniecznie skontaktuj się z ambasadą – wówczas masz gwarancje otrzymania wiarygodnych i najbardziej aktualnych informacji. Doświadczeni podróżnicy radzą również przygotować sobie dodatkową gotówkę na wypadek nieprzewidzianych wydatków związanych z pandemią. Najważniejsze jest jednak, aby w trakcie tegorocznych wakacji zachować szczególną ostrożność – pamiętajmy, że chronimy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również