Wiadomości z Świętochłowic

Wyjątkowy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Świętochłowic! 

  • Dodano: 2025-01-06 20:15

Zgodnie z tradycją, 6 stycznia na ulicach wielu polskich miast pojawia się wyjątkowy Orszak Trzech Króli. Charakterystyczny pochód symbolizuje Trzech Mędrców, którzy podróżowali ze Wschodu, aby móc złożyć dary Panu Jezusowi. Uczestnicy świętochłowickiego Orszaku wyruszyli z Placu ks. Raabe w kierunku Parafii św. Józefa, hołdując wieloletniej tradycji. 

Dzień Objawienia Pańskiego 

Dzień Objawienia Pańskiego zwanego także Świętem Trzech Króli, jest ważnym świętem chrześcijańskim obchodzonym 6 stycznia. Tego dnia upamiętnia się wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, gdy Trzej Królowie ze Wschodu przybywają do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi i ofiarować mu dary — złoto symbolizujące królewskość Jezusa Chrystusa, kadzidło podkreślające jego boskość oraz mirrę nawiązującą do męczeńskiej śmierci. Tego dnia na ulicach wielu miast w całej Polsce pojawiają się tradycyjne orszaki, które nawiązują do tego wyjątkowego wydarzenia. 

Świętochłowicki Orszak Trzech Króli 

Świętochłowicki Orszak wyruszył z Placu ks. Raabe około godziny 16:00. Wcześniej w tym samym miejscu można było podziwiać betlejemską stajenkę, której towarzyszyły żywe zwierzęta. W przemarszu ulicami miasta uczestniczyli symboliczni Trzej Mędrcy, podróżujący na koniach, uczniowie klasy mundurowej niosący zapalone pochodnie oraz mieszkańcy miasta wraz z Prezydentem Danielem Begerem. Podczas pochodu śpiewano kolędy, które pozwoliły mieszkańcom zjednoczyć się w radosnym śpiewie, dając poczucie wspólnoty w tym wyjątkowym dniu. 

Po dotarciu pod Kościół św. Józefa znajdującego się na ulicy Wojska Polskiego, uczestnicy przemarszu mogli obejrzeć przygotowaną scenkę, upamiętniającą wydarzenia znane z Ewangelii św. Mateusza i być świadkami złożenia darów Panu Jezusowi. Pochód zakończył się wspólnym śpiewaniem kolędy oraz uroczystą Mszą Świętą. 

Wyjątkowa tradycja 

Pochody Orszaków Trzech Króli to piękna tradycja, która na stałe wpisała się w okres świąteczny w całej Polsce. Wydarzenie takie jak to pozwala wspólnie świętować, pogłębiać własną wiarę, a także daje poczucie wspólnoty wśród mieszkańców miasta. 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą fotorelacją

Komentarze (3)    dodaj »

  • Wacek

    A był Belzebub

  • Pięknie

    Piękna tradycja i serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i organizatorom

  • hmmmm

    Dwóch królów i królowa... Człowiek się uczy całe życie, ale czemu zatem święto nazywa się "trzech króli" i czemu wszyscy nosili męskie imiona?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również