Wiadomości z Świętochłowic

Wyniki testów świętochłowickich ósmoklasistów są najgorsze w województwie śląskim

 • Dodano: 2020-08-14 16:15

W województwie śląskim świętochłowiccy uczniowie wypadli najgorzej pod względem uzyskanych punktów na egzaminie ósmoklasisty. Według raportu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, kiepski wynik dotyczy zarówno języka polskiego, jak i matematyki oraz języka obcego. 

Język polski

Przy średniej wyników z języka polskiego w województwie śląskim uplasowanej na poziomie 59,29 proc, średnia dla ósmoklasistów ze Świętochłowic wynosi zaledwie 49,69 proc. W naszym regionie najlepiej wypadł z kolei powiat mikołowski, gdzie uczniowie osiągnęli średnio na egzaminie 62,58 proc. 

Matematyka

Również wyniki testów z matematyki były zdecydowanie niższe. W Świętochłowicach średnia to 37,12 proc., natomiast średnia w całym województwie to 45,67 proc. Najlepiej w tym przedmiocie czuli się uczniowie z Bielska-Białej, którzy osiągnęli średni wynik na poziomie 53,52 proc. 

Język angielski

Nie inaczej sprawa ma się z językiem angielskim. Średnia na poziomie województwa to 55,24 proc., w Świętochłowicach jest to jedynie 45,41 proc. Tutaj najlepszy wynik ponownie należy do uczniów Bielska-Białej – 62,95 proc. 

Słabe wyniki świętochłowickich ósmoklasistów skomentowali również przedstawiciele naszego samorządu. 

Wielu twierdzi, że lepiej pewnych tematów nie ruszać, bo "zawsze tak było", bo "po co się narażać pewnym środowiskom", bo przecież polityka "ciepłej wody w kranie" gwarantuje stabilizację. Ale nie po to wybraliście mnie na Prezydenta, żeby było, jak dotychczas. Wyniki egzaminów 8-klasistów pokazują, że odbiegamy poziomem od sąsiadów. Czas to zmienić! - stwierdził Prezydent Miasta Daniel Beger

Do sprawy odniósł się również zastępca prezydenta, Sławomir Pośpiech:

Jeśli ktoś mnie zapyta, czy nasza świętochłowicka oświata potrzebuje zmian, to odpowiem że są one niezbędne. Musimy wspólnie ze wszystkimi środowiskami zaplanować prawdziwą reformę. Kolejne dramatycznie słabe wyniki egzaminów (tym razem ósmoklasistów) tylko to potwierdzają. Kontynuując od lat te same działania nie osiągniemy innych rezultatów - napisał na swoim profilu facebookowym Sławomir Pośpiech. 

Wyniki uczniów kończących szkołę podstawową mogą pozostawiać wiele do życzenia, w najbliższej przyszłości dowiemy się też zapewne, jakie konkretne działania chcą przedsięwziąć władze miasta, aby w kolejnych latach poprawić jakość edukacji w naszych szkołach. Warto jednak przy tym wspomnieć, że z zdecydowanie lepiej na tle województwa wypadli świętochłowiccy maturzyści, którzy uplasowali się na 7. miejscu pod względem najwyższej zdawalności w regionie. 

Więcej na ten temat w artykule: Matura 2020. Sprawdź, jak poradzili sobie uczniowie świętochłowickich szkół!

Komentarze (40)    dodaj »

 • ....

  Miasto matołów? A Ty skąd jesteś gorolu że tak mówisz?...

 • Tu jo

  Wal się

 • Kaka

  Wyszło zdalne nauczanie i zrzucanie nauki na rodziców w domach. Pytanie nasuwa się samo jak rodzic z wykształceniem podstawowym ma dziecko w domu nauczyć jak wytłumaczyć jak sam ma problem z czytaniem pisaniem

 • ehhh

  Świętochłowice to nie jest miasto samych rodziców z podstawowym. Jeśli jest to winą zdalnego nauczania to powinniśmy mieć wyniki jak inne miasta, bo wszędzie jest jakaś patola. To najwyraźniej jest wina kadry nauczycielskiej. W szczególności, że do egzaminu dzieci powinny się przygotowywać dłużej niż pół roku przed egzaminem, a chciałbym przypomnieć, że zdalne nauczanie było od marca jedynie.

 • gość

  ehhh wytłumacz mi proszę dlaczego w naszym mieście jest najwięcej nierobów w okolicy? bezrobocie dwa razy wyższe od sąsiednich miast , gdzie praca czeka i można dojechać tramwajem , autobusem , pociągiem a nawet dojść pieszo np. z takiej zgody kilkaset metrów do firm szukających ludzi na frynie. ci dorośli właśnie mają dzieci , które nie są zainteresowane swoją przyszłością , bo po co?

 • Jan

  To samo było w gimnazjach, czyli problem jest od "nastu" lat także w szkołach średnich. Poprzedni prezydent miał pomysł na poprawę sytuacji poprzez wprowadzenie języka chińskiego. Wyjściem jest wprowadzenie odpowiedniego programu naprawczego o CZYSTKA w kadrze kierowniczej.

 • gość

  robociarskość i prostackość świon wychodzi już na teście w podstawówce..... jak w tym mieście ma być dobrze , jak młodym nie chce się uczyć , a starzy nigdy nie mają kursu kolizyjnego z pracą? ale mogą półanalfabeci głosować i wybierać władzę miejską , krajową.... idiokracja pełną gębą!

 • AM

  Pieprzysz gupoty.

 • gość

  a teraz może coś merytorycznie ? czy wychodzi z ciebie robociarskość i półanalfabetyzm?

 • Aneta

  Jestem po świętochłowickiej podstawówce i liceum. Ukończyłam SP3 im. Henryka Sienkiewicza w starej lokalizacji oraz II LO im. Mikołaja Reja również w starej lokalizacji. Bolączką świętochłowickich dzieci jest często kiepska znajomość języka ojczystego. Ponieważ w wielu domach używa się do komunikacji naszej pięknej gwary. Należy dzieci zachęcać do czytania, każdym dostępnym sposobem, oglądania wartościowych filmów, by oswoić je z akcentem. One nie są głupsze, nie są gorsze, ani bardziej leniwe. Często po prostu nie rozumieją. Po studiach pracowałam w banku, gdy dochodziło do koniecznej rozmowy telefonicznej z pracownikiem centrali banku dorośli ludzie nie potrafili się wysłowić. Dostęp do kultury i czytanie, to dla nich konieczność. Uważam, że tak im to powinno zostać przedstawione. Jeżeli chcecie w życiu zdobyć dobre wykształcenie, a co za tym idzie dobrze płatną pracę musicie tak jak inne dzieci w Polsce umieć się pięknie wysłowić. Wasza gwara jest dobrem, które warto pielęgnować, bo to sprawia, że świat jest różnorodny, ale lekarz, prawnik, policjant, pielęgniarka, nauczyciel, urzędnik musi umieć porozmawiać i przekazać informacje wszystkim ludziom. To samo dotyczy nauki języka obcego, to często warunek konieczny do uzyskania dobrej posady. Najlepszym sposobem byłby konkurs na czytelnictwo i dzienniczek przeczytanych książek np.: w postaci bloga, vloga, zeszytu, w którym nagrodą byłaby zagraniczna wycieczka. Żeby dzieci zobaczyły, po co się tego języka obcego uczyć. Dobra znajomość polszczyzny to lepsze zrozumienie zadań z matematyki. Polszczyzna i motywacja. Reszta jest po stronie nauczycieli. Pozdrawiam serdecznie z Warszawy. Tysz poradza godać i z mojom mamom godomy ino po ślonsku. Powodzenia dzieci, powodzenia Panie Prezydencie.

 • Hanysek

  Totalna bzdura. Wstydem jest to, że sami Ślazacy, zamiast pielęgnować i bogacić język śląski, wstydzą się go, a dzieje się tak, ponieważ często karano dzieci i młodzież za jego stosowanie w szkołach. Osobiście j. polski zawsze traktowałem jako język obcy, a ojczystym była i jest wyłącznie śląszczyzna, którą staram się doskonalić dzięki internetowi (pisownia, nowe słowa). Połowa mojej rodziny posiada wyższe wykształcenie i nigdy nie miała problemów z wysławianiem się w żadnym ze wspomnianych języków. Problemu z wynikami upatrywałbym raczej w postępującym lenistwie i wygodnictwie uczniów, a także zrzucaniu części odpowiedzialności na rodziców. Język śląski natomiast powinien być wprowadzony do szkół, nie tylko po to, aby się rozwijać, ale przede wszystkim żeby podtrzymywać wyjątkowość naszego małego Hajmatu. Oczywiście byłby językiem dla chętnych, dodatkowym.

 • zefel

  To nie jest wina rozmawiania gwarą tylko tego, że dzieci i rodzice w ogóle nie rozmawiają ze sobą a także ciągłe przesiadywanie przed komputerem, z nosem w smartfonach a zamiast czytać słuchają audiobooków. Ja ukończyłem technikum w roku 1992 a u mnie w domu mówiło się i mówi do dziś gwarą. Z kolegami i koleżankami też rozmawialiśmy "po naszymu". Na mieście także słyszało się gwarę. Dziś, idąc ulicami Świętochłowic bardzo rzadko słyszę młodych ludzi mówiących gwarą. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że młodzi lidzie nawet pisząc w internecie nie korzystają z narzędzi do sprawdzania pisowni. My mieliśmy do dyspozycji słownik ortograficzny w formie książkowej. Niestety niejednokrotnie dotyczy to także redaktorów portali informacyjnych. Pozdrowiynia ze Świyntochlowic.

 • mgr.

  Po co ten nacisk ze dziś każdy musi skończyć studia? Później taki co drugi kształconygłąb zostaje kierownikiem czy wyżej tylko dlatego że wykół dyplom przeważnie na prywatnej uczelni. Albo takie ananasy po tym jak się szczycą jaką to renomowana uczelnię skończyli wykładają się na pierwszym pytaniu np w milionerach i to na pytaniu związane z tematem uczelni która ukończyli. No ale dziś każdy z dyplomem jest mONdry, inteligentniejszy, lepszy :D

 • Aaa

  Za to pisać po Śląsku nie potrafisz

 • Anna

  a Ty po polsku bo nazwa języka powinna być z malej litery.

 • Avicenna

  zmienic kadre! na młodą, co im się chce.

 • Mieszkaniec

  Młodej kadrze się chce ale na poziomie uniwersytecki

 • Mieszkaniec

  Ogólnie rzecz biorąc pracowników z pasją to malo

 • ona

  nauczyciele anie rodzice się za uczniów uczyć nie będą, jak się im nie chce uczyć to do roboty, pokolenie internetów, smartfonów i facebooków

 • Mieszkaniec

  Pokolenie kopiuj/wklej.Pokolenie głąbów.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również