Wiadomości z Świętochłowic

Wyniki testów świętochłowickich ósmoklasistów są najgorsze w województwie śląskim

 • Dodano: 2020-08-14 16:15

W województwie śląskim świętochłowiccy uczniowie wypadli najgorzej pod względem uzyskanych punktów na egzaminie ósmoklasisty. Według raportu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, kiepski wynik dotyczy zarówno języka polskiego, jak i matematyki oraz języka obcego. 

Język polski

Przy średniej wyników z języka polskiego w województwie śląskim uplasowanej na poziomie 59,29 proc, średnia dla ósmoklasistów ze Świętochłowic wynosi zaledwie 49,69 proc. W naszym regionie najlepiej wypadł z kolei powiat mikołowski, gdzie uczniowie osiągnęli średnio na egzaminie 62,58 proc. 

Matematyka

Również wyniki testów z matematyki były zdecydowanie niższe. W Świętochłowicach średnia to 37,12 proc., natomiast średnia w całym województwie to 45,67 proc. Najlepiej w tym przedmiocie czuli się uczniowie z Bielska-Białej, którzy osiągnęli średni wynik na poziomie 53,52 proc. 

Język angielski

Nie inaczej sprawa ma się z językiem angielskim. Średnia na poziomie województwa to 55,24 proc., w Świętochłowicach jest to jedynie 45,41 proc. Tutaj najlepszy wynik ponownie należy do uczniów Bielska-Białej – 62,95 proc. 

Słabe wyniki świętochłowickich ósmoklasistów skomentowali również przedstawiciele naszego samorządu. 

Wielu twierdzi, że lepiej pewnych tematów nie ruszać, bo "zawsze tak było", bo "po co się narażać pewnym środowiskom", bo przecież polityka "ciepłej wody w kranie" gwarantuje stabilizację. Ale nie po to wybraliście mnie na Prezydenta, żeby było, jak dotychczas. Wyniki egzaminów 8-klasistów pokazują, że odbiegamy poziomem od sąsiadów. Czas to zmienić! - stwierdził Prezydent Miasta Daniel Beger

Do sprawy odniósł się również zastępca prezydenta, Sławomir Pośpiech:

Jeśli ktoś mnie zapyta, czy nasza świętochłowicka oświata potrzebuje zmian, to odpowiem że są one niezbędne. Musimy wspólnie ze wszystkimi środowiskami zaplanować prawdziwą reformę. Kolejne dramatycznie słabe wyniki egzaminów (tym razem ósmoklasistów) tylko to potwierdzają. Kontynuując od lat te same działania nie osiągniemy innych rezultatów - napisał na swoim profilu facebookowym Sławomir Pośpiech. 

Wyniki uczniów kończących szkołę podstawową mogą pozostawiać wiele do życzenia, w najbliższej przyszłości dowiemy się też zapewne, jakie konkretne działania chcą przedsięwziąć władze miasta, aby w kolejnych latach poprawić jakość edukacji w naszych szkołach. Warto jednak przy tym wspomnieć, że z zdecydowanie lepiej na tle województwa wypadli świętochłowiccy maturzyści, którzy uplasowali się na 7. miejscu pod względem najwyższej zdawalności w regionie. 

Więcej na ten temat w artykule: Matura 2020. Sprawdź, jak poradzili sobie uczniowie świętochłowickich szkół!

Komentarze (40)    dodaj »

 • Że świon

  Jacy rodzice takie dzieci

 • boluś

  Lubią Świony!choć za miedzy!ale sporo dzieciństwa spyndzioł u wos. I u wos kiej żech zaczął robić spotkoł najbarzij kumatych ludzi w życiu. Nauczyli mnie roboty opowiedzieli jak boło przed wojną ostudzili [...]iarza! . I uszanowali łebka kiery im niy dorastoł do pięt .Zamiast pieprzyć gupoty zadbejcie o swoje dziecka. I swoich somsiadów kierzy niy zawsze majom lepiej.

 • Krul Zygmunt IV Karafka

  E tam podstawówka. Jak matura dobrze poszła, to nie ma źle :)

 • Mieszkaniec

  A co znaczą słowa prezydenta ,,nie po to wybraliście mnie na prezydenta żeby bylo jak dotychczas,,czyli jak było ?

 • Bezsens

  Właśnie! Co ma wladza do tak złożonego problemu jak- aspiracje, podejcie rodziców, intelekt dzieciaków,wysiłki nauczycieli etc jak i przypadek złego wyniku w tym roku? Co zrobi? Gdyby to było takie proste wlać oliwy hihi

 • mieszkanka

  haha, ano właśnie, Beger chciał znowu uderzyć w ,,delfina" zapominając że na stołku jest już prawie dwa lata

 • Obserwator

  W naszym mieście upadek tradycyjnych autorytetów i świata wartości jest niestety powszechny. Dzieci żyją obecnie w zupełnie innym świecie, niż ich rodzice (poprzednie pokolenia), do tego są "pochłaniaczami" medialnej popkultury, która pokazuje, że lans i niewymagający dojrzałości, ciężkiej pracy, książek czy nauki model życia jest na topie. Nie liczy się wiedza, ale to co musisz mieć, aby osiągnąć popularność wśród rówieśników.

 • Prezes

  Zdecydowane działania. Wymiana kadry dyrektorskiej która goni za karierami ,kasą i budują swoje rancza, domy, wypasione wczasy a to wszystko z tych ich głodowych jak mówią pensji. Wynagrodzenie powinno być uzależnione od wyników jak w każdym innym zawodzie, nie sprawdzasz się to do galeri handlowej na kasjera

 • Mieszkaniec

  Prezesie jesli ktoś ma wypasiony dom i wczasy to na pewno nie za ukradzione pieniądze A jeśli zazdrościsz to weź kredyt sprzedaj mieszkanie wybuduj dom i jedź na wypasione wakacje

 • John

  Hihihi

 • Mieszkaniec

  Zaraz będą słowa oburzenia że przeciętnie nauczyciel zarabia 2000xl HAHA

 • dickens

  jacy nauczyciele tacy uczniowie czyli słabi

 • Mieszkaniec

  Nie rozumiem słów,,żeby było jak dotychczas,, proszę mnie znów oswiecic

 • Mama

  Gratuluję nauczycielom, a przede wszystkim uczniom Szk. Podst. Nr 1, zwłaszcza wyniku z testu - matematyki, napisaliście lepiej niż średnia naszego województwa. Szczególnie, że dzień wcześniej dowiedzieliście się, że przez koronawirusa pracownika szkoły, pisaliście w Szkole nr 5, zatem dodatkowy stres. Brawo WY!

 • Raf79

  Pandemia i zdalna nauka w Świętochłowicach raczej nie służyła, szczególnie tym słabym uczniom. Ich chyba sporo? Pytanie - test to kilka godzin w wyznaczonym dniu - a jak ta statystyka ma się do ocen uczniów? Może mamy dużo z dwójkami a mało z szóstkami? To wtedy tak będzie.

 • Hugonka

  No nie ma co się przejmować tą statystyką. Jaki dom i ambicje rodziców, takie najczęściej dzieci! A wiemy jakich mamy mieszkańców? Zrobił ktoś analizę ile ludzi korzystało (przed 500+) z opieki? To się by pokryło? I cudów nie ma, jak dzieciak mało zdolny, w domu czasami awantury, alkohol, a rodzice nie umieją pisać bez błędów, obliczyć ułamki czy nawet %kredytu:( W życiu nie dadzą kasy na korepetycje. A inne miasta bogatsze i część rodziców tak sobie radzi, choć widać, że to tragiczny system nauki w kraju, wręcz skandal, by w podstawówce uczeń miał za dużo i za trudne zadania! Dlaczego nie piszecie, że są szkoły i dzieci, które napisały lepiej niż kraju średnia? Jestem dumna z wnuczki, a kończyła ósemkę! Zdolni i pracowici uczniowie też są! Ich nagradzać i o nich pisać! A o tych słabych też, ale że często idą do pracy, są dobrymi fachowcami i po "ucieczce z domu" żyją lepiej niż ich rodzice, mimo daremnego wyniku na teście ;) Gratuluję głosu osobie po sp3 i LO Rej - zatem to dowód, że jest też OK :)

 • gość

  święte słowa! to nie wina szkół, systemu nauczania , czy zdalnego nauczania. świętochłowicie szkoły zawsze były biedne , bo miasto było biedne. pamiętam jak poprzednik delfina mówił , że nie pozwoli zamknąć żadnej szkoły w świonach i nie zamknął, ale jak te szkoły wyglądały? sam widziałem na chropaczowie szkołę . ale ja upatrywałbym poziom młodzieży w ich przodkach , nie tylko rodzicach. w 1920 roku świony miały największy udział ze śląskich miast tych , któzy chcieli zbiednieć w jeden dzień trzykrotnie. nie kto inny , ale to świętochłowiczanie chcieli mieć prezydenta tymińskiego, patrząc dzisiaj na społeczeństwo świętochłowic i o to jak nastawione jest do pracy...... sorry , ale młodzież nie ma wzorców żadnych. żyjemy w czasach kiedy do pracy można dojeżdzać nawet wiele kilometrów , ja mam ponad 20 , syn blisko 70 , w świonach mamy jedną z najwyższych stóp bezrobocia w rejonie. nie ma pracy? jest! firmy świętochłowickie raz , ale pamiętajmy , że obok jest chorzów , bytom , ruda śl. 5 - 8 km dalej katowice , siemianowice i zabrze...... wszystkie te miasta mają mniej bezrobotnych , chorzów to nawet o połowę. w chorzowie , katowicach czy zabrzy przedsiębiorstwa cierpią na niedobór pracowników, ba! w naszej firmie też jest jak na wielkość firmy sporo wakatów . gdzie są bezrobotni ze świon? w opsie po daj! daj! !!!!

 • maks

  A jaka to firma i jakie stawki oferujecie?

 • GOŚĆ

  To miasto matołków. W każdej dziedzinie.

 • DDD

  Fakt miasto matołów, ćpunów i wszelkiego rodzaju patologii więc nie ma się co dziwić

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również