Wiadomości z Świętochłowic

Wzrosną ceny wódki i tytoniu. Rząd wypowiada wojnę alkoholizmowi?

 • Dodano: 2019-07-04 12:00, aktualizacja: 2019-07-04 13:51

W przyszłym roku szykuje się podwyżka cen napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego oraz wyrobów nowatorskich. Rząd zapowiedział podniesienie akcyzy na alkohol o 3 procent. Dzięki temu do budżetu wpłynie dodatkowo ponad miliard złotych.


Po zmianach najtańsza wódka ma kosztować 32 zł, piwo między 3 a 4 zł, natomiast wino - 14,40 zł. Czy ta podwyżka zniechęci do kupna trunków? To mało prawdopodobne. Zgodnie ze statystykami, w całej Europie spada spożycie alkoholu, tymczasem w Polsce wzrasta. Okazuje się, że przeciętny Polak będący powyżej 15 roku życia co roku spożywa 11 litrów czystego spirytusu.

Polska potęgą na rynku alkoholowym

Z raportu Agencji badawczej Nielsen wynika, że Polacy w 2018 roku wydali na alkohol ponad 34,2 mld zł, z czego 16,7 mld zł na piwo i 11,4 mld na wódkę. Co ciekawe, Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem wódki. Na świecie plasuje się na czwartym miejscu po Rosji, USA i Ukrainie. Co roku producenci ognistej wody zasilają budżet państwa z tytułu płaconej akcyzy ok. 7,7 mld zł. Natomiast browarnicy wpłacają ok. 3,5 mld zł.


Poza podwyżką cen alkoholu rozważa się likwidację wielu sklepów z alkoholem. Czy to przełoży się na mniejsze spożycie procentowego trunku? Wypada w tym miejscu przypomnieć o podwyżce cen wprowadzonej w 2013. Nie skutkowała zwiększeniem wpływów do budżetu. Wprost przeciwnie – Polacy znaleźli inne sposoby na to, by raczyć się alkoholem i rozwinęła się szara strefa oraz przemyt. Wówczas akcyza dla alkoholu etylowego wynosiła 15 proc., natomiast dla papierosów i tytoniu do palenia ok. 5 proc.


W jakim celu rząd podnosi akcyzę?


- Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich. Z indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry (wyroby te są opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania rynku surowców, z których są produkowane, a także na papierosy elektroniczne. Skutek na 2020 r. uwzględnia opodatkowanie VAT – czytamy w Aktualizacji Planu Konwergencji na lata 2019-22. 

Nocna prohibicja w kilku śląskich miastach


Niektóre śląskie miasta już dawno wypowiedziały wojnę alkoholowi. W Chorzowie prohibicja obowiązuje od 2000 roku. Radni ustalili wtedy, że sklepy mogą być otwarte wyłącznie od godz. 6.00 rano do 23.00, tym samym w nocy nie kupimy tu wódki ani piwa. Z kolei w Bytomiu nocny zakaz sprzedaży alkoholu wprowadzono 1 lipca 2018 roku. Procentowego trunku nie nabędziemy pomiędzy 23.00 a 5.00 rano w sklepach oraz na stacjach paliw. Jednakże napoje alkoholowe można kupić w lokalach gastronomicznych. W Katowicach nocna prohibicja obowiązuje od 25 lipca 2018 roku w godz. od 22.00 do 6.00. Zakaz sprzedaży alkoholu dotyczy sklepów oraz stacji benzynowych. Na temat ten dyskutowano także w Rudzie Śląskiej.

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • Ula

  Nie wypowiada wojny alkoholizmowi,tylko szukają pieniędzy by robić prezenty dla tych co będą na nich głosowali.

 • Zbyszek

  WinaKostępskiego!!!

 • jontek

  trzeba będzie zacząć bimber pędzić

 • Maria

  Chyba na obietnice wyborcze bo kasy brak

 • KBA

  Dziwne że chcą podnosić, przecież pijanymi łatwiej rządzić...

 • Krzysiek

  Niech ceny rosną to dojdzie do tego że ludzie zaczną sami w domach bimber pędzić i będą wyjeżdżać na wycieczki na Ukrainę po pamiątki w postaci wagonów fajek za 30 złotych i w naszym Beverly Hills będzie melina na melinie

 • Paweł Kalina

  Wodka Krupnik kosztuje srednio 21,2zl.Podwyzka 3% too 0,636zl.To skad te 32zl.? Znowu odezwali sie opozycjonisci ale na szczescie liczyc to oni nie umieja.

 • Galdan

  Chyba podali cenę 1l. Piwo też nie kosztuje 3zł. Przy promocjach można trafić za około 1,6 najtańsze piwa w marketach

 • Ala

  Za 1.60 to napewno jest piwo? Myślę że nie. Ale dużo ludzi kupuje bo tanio.

 • F-16

  Przecież Wiadomości na tvp na trzeźwo nie idzie oglądać.

 • Anka z zaścianka

  A TVN można można na trzeźwo?. Zresztą w TVN mało wiadomości, tam tylko gotują, potem to wszystko spożywają, potem tańcują żeby zrzucić kilogramy, a potem oglądają "big bradera" dla ubogich, w którym nic tylko się walają w prykach i prowadzą idiotyczne dialogi. Wszystko po to, byś ty popijał przed telewizorem, nie myślał, łykał wszystko jak leci i przypadkiem nie zaczął porównywać rzeczywistości.

 • Ada

  Lepiej gotować i tańczyć niż kłamać, manipulować, obrażać , wciskać kity dla ciemnoty niczym Dziennik z TV Korea Płn.

 • Amiga

  Sama prawda. Ale niektórzy mają klapki na oczach.

 • Ula

  Straszne głupoty piszesz.Wstydż się takie bzdety gadać.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.