Wiadomości z Świętochłowic

Wzrosną ceny wódki i tytoniu. Rząd wypowiada wojnę alkoholizmowi?

 • Dodano: 2019-07-04 12:00, aktualizacja: 2019-07-04 13:51

W przyszłym roku szykuje się podwyżka cen napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego oraz wyrobów nowatorskich. Rząd zapowiedział podniesienie akcyzy na alkohol o 3 procent. Dzięki temu do budżetu wpłynie dodatkowo ponad miliard złotych.


Po zmianach najtańsza wódka ma kosztować 32 zł, piwo między 3 a 4 zł, natomiast wino - 14,40 zł. Czy ta podwyżka zniechęci do kupna trunków? To mało prawdopodobne. Zgodnie ze statystykami, w całej Europie spada spożycie alkoholu, tymczasem w Polsce wzrasta. Okazuje się, że przeciętny Polak będący powyżej 15 roku życia co roku spożywa 11 litrów czystego spirytusu.

Polska potęgą na rynku alkoholowym

Z raportu Agencji badawczej Nielsen wynika, że Polacy w 2018 roku wydali na alkohol ponad 34,2 mld zł, z czego 16,7 mld zł na piwo i 11,4 mld na wódkę. Co ciekawe, Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem wódki. Na świecie plasuje się na czwartym miejscu po Rosji, USA i Ukrainie. Co roku producenci ognistej wody zasilają budżet państwa z tytułu płaconej akcyzy ok. 7,7 mld zł. Natomiast browarnicy wpłacają ok. 3,5 mld zł.


Poza podwyżką cen alkoholu rozważa się likwidację wielu sklepów z alkoholem. Czy to przełoży się na mniejsze spożycie procentowego trunku? Wypada w tym miejscu przypomnieć o podwyżce cen wprowadzonej w 2013. Nie skutkowała zwiększeniem wpływów do budżetu. Wprost przeciwnie – Polacy znaleźli inne sposoby na to, by raczyć się alkoholem i rozwinęła się szara strefa oraz przemyt. Wówczas akcyza dla alkoholu etylowego wynosiła 15 proc., natomiast dla papierosów i tytoniu do palenia ok. 5 proc.


W jakim celu rząd podnosi akcyzę?


- Oczekiwany skutek budżetowy obejmuje 353 mln zł w przypadku napojów alkoholowych z wyłączeniem cydru i perry oraz 579 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, wyrobów nowatorskich. Z indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry (wyroby te są opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania rynku surowców, z których są produkowane, a także na papierosy elektroniczne. Skutek na 2020 r. uwzględnia opodatkowanie VAT – czytamy w Aktualizacji Planu Konwergencji na lata 2019-22. 

Nocna prohibicja w kilku śląskich miastach


Niektóre śląskie miasta już dawno wypowiedziały wojnę alkoholowi. W Chorzowie prohibicja obowiązuje od 2000 roku. Radni ustalili wtedy, że sklepy mogą być otwarte wyłącznie od godz. 6.00 rano do 23.00, tym samym w nocy nie kupimy tu wódki ani piwa. Z kolei w Bytomiu nocny zakaz sprzedaży alkoholu wprowadzono 1 lipca 2018 roku. Procentowego trunku nie nabędziemy pomiędzy 23.00 a 5.00 rano w sklepach oraz na stacjach paliw. Jednakże napoje alkoholowe można kupić w lokalach gastronomicznych. W Katowicach nocna prohibicja obowiązuje od 25 lipca 2018 roku w godz. od 22.00 do 6.00. Zakaz sprzedaży alkoholu dotyczy sklepów oraz stacji benzynowych. Na temat ten dyskutowano także w Rudzie Śląskiej.

Komentarze (14)    dodaj »

 • Ula

  Nie wypowiada wojny alkoholizmowi,tylko szukają pieniędzy by robić prezenty dla tych co będą na nich głosowali.

 • Zbyszek

  WinaKostępskiego!!!

 • jontek

  trzeba będzie zacząć bimber pędzić

 • Maria

  Chyba na obietnice wyborcze bo kasy brak

 • KBA

  Dziwne że chcą podnosić, przecież pijanymi łatwiej rządzić...

 • Krzysiek

  Niech ceny rosną to dojdzie do tego że ludzie zaczną sami w domach bimber pędzić i będą wyjeżdżać na wycieczki na Ukrainę po pamiątki w postaci wagonów fajek za 30 złotych i w naszym Beverly Hills będzie melina na melinie

 • Paweł Kalina

  Wodka Krupnik kosztuje srednio 21,2zl.Podwyzka 3% too 0,636zl.To skad te 32zl.? Znowu odezwali sie opozycjonisci ale na szczescie liczyc to oni nie umieja.

 • Galdan

  Chyba podali cenę 1l. Piwo też nie kosztuje 3zł. Przy promocjach można trafić za około 1,6 najtańsze piwa w marketach

 • Ala

  Za 1.60 to napewno jest piwo? Myślę że nie. Ale dużo ludzi kupuje bo tanio.

 • F-16

  Przecież Wiadomości na tvp na trzeźwo nie idzie oglądać.

 • Anka z zaścianka

  A TVN można można na trzeźwo?. Zresztą w TVN mało wiadomości, tam tylko gotują, potem to wszystko spożywają, potem tańcują żeby zrzucić kilogramy, a potem oglądają "big bradera" dla ubogich, w którym nic tylko się walają w prykach i prowadzą idiotyczne dialogi. Wszystko po to, byś ty popijał przed telewizorem, nie myślał, łykał wszystko jak leci i przypadkiem nie zaczął porównywać rzeczywistości.

 • Ada

  Lepiej gotować i tańczyć niż kłamać, manipulować, obrażać , wciskać kity dla ciemnoty niczym Dziennik z TV Korea Płn.

 • Amiga

  Sama prawda. Ale niektórzy mają klapki na oczach.

 • Ula

  Straszne głupoty piszesz.Wstydż się takie bzdety gadać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również