Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Zagłosuj i pomóż młodym w realizacji marzeń!

  • Dodano: 2018-04-11 12:15

Trwa III edycja programu LECHSTARTER, w którym na kreatywne idee zmieniające miasta na Śląsku i innych regionach Polski czeka aż 1 000 000 zł! Ze wszystkich nadesłanych pomysłów jury wyłoniło najlepsze, które 6 kwietnia trafiły pod głosowanie internautów. Teraz wszystko leży w rękach lokalnych społeczności! To one wybiorą wyjątkowe projekty, którym Leszek Chmielewski przekaże aż 15 grantów o wartości 50 tys. i 100 tys. zł!

LECHSTARTER to program, który pozytywnie zmienia polskie miasta, umożliwiając wcielanie w życie oryginalnych pomysłów na ich rewitalizację. O wsparcie internautów walczą projekty z całej Polski – także z województwa śląskiego. W tym roku do ścisłego finału dotarła np. inicjatywa z Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Rybnika oraz...Śląski P[i]eron z Świętochłowic, w ramach którego stworzone zostaną narzędzia wspierające promowanie i integrowanie artystów z regionu. 

- W roku 2017 Fundacja zaczęła realizować projekt promocji offowych artystów górnośląskich, dla których podstawowym założeniem artystycznym jest propagowanie nowej twarzy kultury regionu. W ramach projektu LechStarter chcielibyśmy postawić punkt informacyjny w postaci kiosku multimedialnego na peronie dworca kolejowego w mieście Świętochłowice, samym centrum aglomeracji górnośląskiej w otoczeniu pozostałości Huty Florian, zakładu pracy w którym jeszcze do niedawna pracowało kilkanaście tysięcy osób, a dzisiaj jest ruiną w centrum miasta. Miasto Świętochłowice, do niedawna największe skupisko ludności w przestrzeni miejskiej w Europie, na dzień dzisiejszy poddane jest negatywnym skutkom restrukturyzacji przemysłu, co ma poważne reperkusje społeczne, w tym również kulturowe i kulturalne. Na mapie miasta nie sposób odnaleźć gdzie toczy się życie kulturalne (brak kina, teatru, klubów, dyskotek). Pomimo tego miasto ma potencjał twórczy i kulturotwórczy bazując na nazwiskach twórców - piszą na stronie twórcy projektu z Świętochłowic.

Główne zadania: Ślonski P[i]eron: HOŁD.Art grupuje w fazie wstępnej dwunastu twórców górnośląskich i z założenia ma mieć tendencję rozwojową w kierunku sztuk plastycznych (malarze, fotograficy, inni). Zestawienie artystów, bezkompromisowych twórców, prezentuje przekrój części offowej sceny muzycznej Górnego Śląska. Twórcy proponują montaż kiosku informacyjnego - punktu multimedialnego, w specyficznym miejscu: peron byłego dworca miejskiego. W kiosku znajdą się treści prezentowane przez twórców w cyber przestrzeni (pliki video) oraz reprezentatywne próbki audio , do odsłuchu w ramach systemu audio zamontowanego w kiosku. Dostęp do treści byłby bezpłatny. Kiosk jako przestrzenna forma promocji posiadałaby ekran LCD oraz narzędzia audio, wysiadając na peronie z pociągu witałoby podróżnych szerokie spektrum muzyczne i informacja o lokalnych twórcach. 

O tym, czy dany projekt zostanie zrealizowany, zadecydują teraz sami mieszkańcy, przy czym każda osoba codziennie może oddać aż 3 głosy – po jednym na każdą kategorię grantów. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.lechstarter.pl lub wykorzystać aplikację na fanpage’u Lecha na Facebooku, przejść do jednej z 3 kategorii dotacji: GRANTY, MIKROGRANTY lub AKADEMIA GRANTÓW i wybrać najciekawszy projekt. Czasu jest sporo, bowiem głosować można do 17 maja. Projekty, które w tym czasie zdobędą największą liczbę głosów w swojej kategorii, jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane i oddane do użytku lokalnych społeczności. Marka Lech Premium przyzna aż 15 grantów o łącznej wartości 1 000 000 zł: 5 GRANTÓW o wartości 100 000 zł i 7 MIKROGRANTÓW po 50 000 zł dla organizacji oraz 3 dotacje po 50 000 zł w kategorii AKADEMIA GRANTÓW, w której swojej projekty zgłaszali indywidualni, zaangażowani w sprawy lokalne społecznicy.

Aby zagłosować na świętochłowicki projekt wystarczy kliknąć TUTAJ.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Region

    W mieście brak kina teatru, normalnej restauracji czegokolwiek , fajna sprawa z tą budka , w tej dziurze może się sprawdzić dla chętnych wyładowania emocji, należało by zrobić glosowanie jak długo to po stoi zanim młodzież to przewróci a w szczególności kibice wracający z meczu, pseudokibice, konkurs i ciekawe nagrody dla finalisty który wytypuje klęskę tej budki

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.