Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Zagłosuj i pomóż młodym w realizacji marzeń!

  • Dodano: 2018-04-11 12:15

Trwa III edycja programu LECHSTARTER, w którym na kreatywne idee zmieniające miasta na Śląsku i innych regionach Polski czeka aż 1 000 000 zł! Ze wszystkich nadesłanych pomysłów jury wyłoniło najlepsze, które 6 kwietnia trafiły pod głosowanie internautów. Teraz wszystko leży w rękach lokalnych społeczności! To one wybiorą wyjątkowe projekty, którym Leszek Chmielewski przekaże aż 15 grantów o wartości 50 tys. i 100 tys. zł!

LECHSTARTER to program, który pozytywnie zmienia polskie miasta, umożliwiając wcielanie w życie oryginalnych pomysłów na ich rewitalizację. O wsparcie internautów walczą projekty z całej Polski – także z województwa śląskiego. W tym roku do ścisłego finału dotarła np. inicjatywa z Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Rybnika oraz...Śląski P[i]eron z Świętochłowic, w ramach którego stworzone zostaną narzędzia wspierające promowanie i integrowanie artystów z regionu. 

- W roku 2017 Fundacja zaczęła realizować projekt promocji offowych artystów górnośląskich, dla których podstawowym założeniem artystycznym jest propagowanie nowej twarzy kultury regionu. W ramach projektu LechStarter chcielibyśmy postawić punkt informacyjny w postaci kiosku multimedialnego na peronie dworca kolejowego w mieście Świętochłowice, samym centrum aglomeracji górnośląskiej w otoczeniu pozostałości Huty Florian, zakładu pracy w którym jeszcze do niedawna pracowało kilkanaście tysięcy osób, a dzisiaj jest ruiną w centrum miasta. Miasto Świętochłowice, do niedawna największe skupisko ludności w przestrzeni miejskiej w Europie, na dzień dzisiejszy poddane jest negatywnym skutkom restrukturyzacji przemysłu, co ma poważne reperkusje społeczne, w tym również kulturowe i kulturalne. Na mapie miasta nie sposób odnaleźć gdzie toczy się życie kulturalne (brak kina, teatru, klubów, dyskotek). Pomimo tego miasto ma potencjał twórczy i kulturotwórczy bazując na nazwiskach twórców - piszą na stronie twórcy projektu z Świętochłowic.

Główne zadania: Ślonski P[i]eron: HOŁD.Art grupuje w fazie wstępnej dwunastu twórców górnośląskich i z założenia ma mieć tendencję rozwojową w kierunku sztuk plastycznych (malarze, fotograficy, inni). Zestawienie artystów, bezkompromisowych twórców, prezentuje przekrój części offowej sceny muzycznej Górnego Śląska. Twórcy proponują montaż kiosku informacyjnego - punktu multimedialnego, w specyficznym miejscu: peron byłego dworca miejskiego. W kiosku znajdą się treści prezentowane przez twórców w cyber przestrzeni (pliki video) oraz reprezentatywne próbki audio , do odsłuchu w ramach systemu audio zamontowanego w kiosku. Dostęp do treści byłby bezpłatny. Kiosk jako przestrzenna forma promocji posiadałaby ekran LCD oraz narzędzia audio, wysiadając na peronie z pociągu witałoby podróżnych szerokie spektrum muzyczne i informacja o lokalnych twórcach. 

O tym, czy dany projekt zostanie zrealizowany, zadecydują teraz sami mieszkańcy, przy czym każda osoba codziennie może oddać aż 3 głosy – po jednym na każdą kategorię grantów. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.lechstarter.pl lub wykorzystać aplikację na fanpage’u Lecha na Facebooku, przejść do jednej z 3 kategorii dotacji: GRANTY, MIKROGRANTY lub AKADEMIA GRANTÓW i wybrać najciekawszy projekt. Czasu jest sporo, bowiem głosować można do 17 maja. Projekty, które w tym czasie zdobędą największą liczbę głosów w swojej kategorii, jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane i oddane do użytku lokalnych społeczności. Marka Lech Premium przyzna aż 15 grantów o łącznej wartości 1 000 000 zł: 5 GRANTÓW o wartości 100 000 zł i 7 MIKROGRANTÓW po 50 000 zł dla organizacji oraz 3 dotacje po 50 000 zł w kategorii AKADEMIA GRANTÓW, w której swojej projekty zgłaszali indywidualni, zaangażowani w sprawy lokalne społecznicy.

Aby zagłosować na świętochłowicki projekt wystarczy kliknąć TUTAJ.

Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Region

    W mieście brak kina teatru, normalnej restauracji czegokolwiek , fajna sprawa z tą budka , w tej dziurze może się sprawdzić dla chętnych wyładowania emocji, należało by zrobić glosowanie jak długo to po stoi zanim młodzież to przewróci a w szczególności kibice wracający z meczu, pseudokibice, konkurs i ciekawe nagrody dla finalisty który wytypuje klęskę tej budki

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.