Wiadomości z Świętochłowic

Zarząd Transportu Metropolitalnego: Od 19 kwietnia zmiany cen biletów

 • Dodano: 2021-04-16 11:00, aktualizacja: 2021-04-16 15:11

19 kwietnia zacznie obowiązywać nowa taryfa. Najtańszy bilet papierowy będzie kosztował 4 zł, a nie jak dotychczas 3,4 zł droższy będzie także jednorazowy bilet elektroniczny. Jednak oprócz zmian w cenniku wprowadzone zostaną nowości dla pasażerów, m.in. specjalny bilet na czas pandemii oraz nowe bilety długookresowe.


Rosnące koszty i znaczący spadek wpływów ze sprzedaży biletów w 2020

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już od jakiegoś czasu zapowiadała, że podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej. Powód? Wprowadzone ograniczenia, zwiększenie częstotliwości dezynfekcji pojazdów, konieczność zapewnienia dodatkowych kursów na kluczowych trasach oraz znaczny spadek liczby pasażerów, a co za tym idzie-spadek dochodów ze sprzedaży biletów o około 100 mln zł, istotnie pogorszyły sytuację finansową organizatorów transportu publicznego. Jak czytamy w komunikacie, dlatego ZTM zdecydowało się na zmianę taryfy i cen biletów. 

- W poprzednim roku spadek wpływów ze sprzedaży biletów wyniósł ok. 100 mln zł. W związku z ograniczeniami z powodów pandemicznych, pokrycie kosztów funkcjonowania komunikacji metropolitalnej spadło już do blisko 20 procent, co oznacza, że do każdego biletu jednorazowego za 3,60 zł, samorządy dopłacają dodatkowe 8 zł. Ponadto wzrastają wydatki związane z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej - przede wszystkim rosnące ceny paliw, poziom inflacji, czy ceny energii elektrycznej. Dlatego też koniecznością stała się zmiana cen biletów, która przy nieznacznym wzroście dla pasażerów pozwoli zachować dotychczasowy zasięg linii na terenie metropolii, a także zaoferować nowe rozwiązania dla osób często korzystających z usług ZTM i zniżki za korzystanie z biletów elektronicznych - czytamy w komunikacie ZTM.


Nowości i oferty specjalne

• Cena biletów jednorazowych wzrośnie o 60 groszy lub 1 złotówkę. Ten sam typ biletu w wersji elektronicznej będzie kosztować o 60 gr, 80 gr i 1 zł więcej.


Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii - "Sieć 180" w cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł. W półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł. 


Wprowadzone zostaną nowe bilety długookresowe na dwa miasta - "2 Miasta 30" oraz "2 Miasta 90".


• Ceny biletów elektronicznych pozostaną niższe niż w przypadku biletów papierowych. 


Więcej podróżni zapłacą za bilet miesięczny na jedno miasto – z 93 na 99 złotych (46,5 zł na 49,5 zł dla ulgowego). Duża podwyżka będzie dla tych, którzy jeżdżą z biletem Sieć 30 – cena dla biletu normalnego zmieni się ze 134 zł na 159 zł.

W nowej taryfie uproszczone zostało podróżowanie na lotnisko. Przejazd "liniami lotniskowymi" możliwy będzie na podstawie wszystkich biletów ZTM. Dla korzystających z tych linii oznacza to oszczędności. Przykładowo przejazd z Katowic na lotnisko kosztować będzie 5,40 zł lub 6 zł, zamiast dotychczasowych 14 zł.

Ceny Metrobiletów, uprawniających do korzystania z pociągów Kolei Śląskich oraz komunikacji zbiorowej ZTM (6-godzinny, cała Metropolia, Strefa Katowice i pozostałe strefy) pozostają na niezmienionym poziomie.


Stare bilety - do kiedy będą ważne?

Do 3 maja można korzystać z biletów papierowych i elektronicznych jednorazowych/krótkookresowych oraz z biletów “Grupowych dla 5 osób”. Po 3 maja z biletów papierowych nadal można korzystać, jednak konieczna będzie dopłata, tak by cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby po 3 maja skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł należy dopłacić 60 gr.

Do 19 maja można skasować/aktywować posiadany bilet średniookresowy papierowy i elektroniczny oraz wykorzystać go zgodnie z jego okresem obowiązywania. Po tym terminie niewykorzystane bilety będzie można zwrócić.

Do 19 maja można również skasować/aktywować bilety lotniskowe "24h+lotnisko". Po tym terminie możliwe będzie ich zwrócenie.


Szczegółowe informacje

Treść nowej taryfy, cennik oraz szczegóły zmian można znaleźć na stronie internetowej ZTM w zakładce Kup bilet lub ŚKUP - Taryfa przewozu (od 19 kwietnia 2021) i Cennik (od 19 kwietnia 2021). Zestawienie najważniejszych informacji zostało także przedstawione na poniższej grafice. 

Zarząd Transportu Metropolitalnego: Od 19 kwietnia zmiany cen biletów

Komentarze (10)    dodaj »

 • Kuzynek

  PiS , PO - JEDNO ZŁO

 • Najdroższa jazda

  Rozumiem, że latem nadal nie będzie włączana klima w autobusach, bo nie? Za taką cenę to powinni nalewać zimnego browara przy wejściu do busa.

 • Pozdro

  Bardzo rzadko korzystam z transportu publicznego ale jak już gdzieś jadę busem czy tramwajem to jestem JEDYNYM pasażerem kasującym bilet .Nikt nie kasuje tradycyjnych czy elektronicznych .Może tym by się zajęli panowie z ZTM bo podwyżki uderzaja tylko w tych UCZCIWYCH pasażerów

 • Szoku

  To jest myślenie tych patałachów MNIEJSZA ILOSC PODROZNYCH więc durnie podnoszą ceny biletów i pewno od tego przybędzie im pasażerów To jakaś masakra a może zarząd odchudzić bo pewno pełno tam pociotow i znajomków

 • gość

  wybrało się PiS to trzeba się przyzwyczaić do inflacji i podwyżek. proste!

 • Szoku

  tobie to mózg tvn wyprał na maxa jak tam coś było .Za PO to podwyżek nie było ? Jeszcze wiecej kolesi siedziało po urzędach .Nie chodzi tu o pis i po tylko ,że ciągle wmawiają nam jak to trzeba zwiększyć przewozy transportu zbiorowego .W centrach ma być mniej aut itp Ale jak chcą to osiągnąć skoro ceny biletów są wyższe niż w Warszawie ? Są miasta które wprowadzają bezpłatny transport miejski .W Paryżu bilet miesięczny jest tańszy od tego na Ślasku i tu jest problem

 • gość

  A co mnie Paryż obchodzi? najważniejsze żeby każdy jeździł za swoje. przypomnę ci , że za PO była deflacja i wiele towarów trzymało ceny lub nawet taniało. przykładem może być pizza z gazowni. osiem lat jedna cena, potem od 2016 regularnie do góry i to nie o 2-3% tylko zawsze konkretnie. tylko po co ja to piszę? wyznawcy aktualnego firerka są wyznawcami i to niezbyt rozgarniętymi. jedyne co potrafią to zacząć dyskusję od inwektywów- ot taki typowy poziom "suwerena" :D dixi.

 • Halszka

  Chciałam wszystkim tylko przypomnieć ze mamy pandemię z którą swiat i polityka mierzą się po raz pierwszy więc nie wiemy jak poradziłyby sobie z tym problemem inne frakcje dlatego spór o rządzących i wybranych przez naród mija się z celem. Nie mieliśmy nigdy wcześniej takiego zatrzymania gospodarki w kraju i na świecie

 • gość

  siłownie i fryzjer to nie gospodarka, to tylko redystrybucja PKB. gospodarka ma się akurat wyśmienicie, no może poza firmami związanymi z górnictwem i jedyne na co narzekamy to koszt komponentów bo ktoś zrobił z złotówki śmieciową walutę. na marginesie przypomnę ci , że poprzednicy rządzili w większym kryzysie i poradzili sobie lepiej.

 • Miś

  Żeby nie skłamać ok w tramwajach śląskich zatrudnionych łącznie ok 2000 pracowników w tym bodajże ok 500 motorniczych. Zaokrąglajac całe zaplecze żeby TRAMWAJ JECHAŁ czyli cała rzesza pracowników zaplecza która o to dba i dzięki NIM tramwaj jeździ to powiedzmy ok max 1000 pracowników. A co Z I czym się zajmuję ok PÓŁ TYSIĄCA pracowników?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.