Wiadomości z Świętochłowic

Zbliża się sezon motocyklowy. Policja apeluje o bezpieczną jazdę

  • Dodano: 2022-03-28 10:45

Dla wielu miłośników jednośladów powoli zbliżający się sezon motocyklowy oznacza uruchomienie silnika po dłuższej przerwie i pierwszą, choćby symboliczną przejażdżkę. Wiosenna aura tym bardziej zachęca użytkowników motocykli do przejażdżki. Niestety wraz z rozpoczęciem sezonu dochodzi również do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policjanci ze świętochłowickiej drogówki apelują o ostrożność i rozwagę na drodze. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach

Choć sezon motocyklowy dopiero się rozpocznie, wiosenna aura już sprawia, że z dnia na dzień na drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Dla wielu motocyklistów rozpoczęcie sezonu oznacza uruchomienie silnika po dłuższej przerwie i pierwszą, choćby symboliczną przejażdżkę. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Na drodze nadal może leżeć piach, a i kierowcy samochodów dopiero przyzwyczajają się do większej liczby jednośladów na drodze. To wszystko w połączeniu z brakiem ostrożności i wyobraźni może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Podróżując, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim, a także innych. Policjanci przypominają, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek na drodze dają gwarancję bezpiecznego podróżowania.

Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo.

- Motocyklisto! Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek możesz przypłacić życiem. Dlatego nie warto ryzykować, traktując drogi publiczne jak tor wyścigowy. Rozpędzenie motocykla do prędkości 100 km/h często trwa jedynie kilka sekund. Dlatego tak ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię. Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie - przypominają świętochłowiccy policjanci.

Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się, czy kierowca ma do tego prawo, to jedne z głównych „grzechów” kierowców samochodów. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa, jaki i oni. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego musi upewnić się, że swoim zachowaniem nie spowoduje zderzenia z motocyklistą, który często w takich sytuacjach odnosi poważne obrażenia, a nawet śmierć. Kierujący pojazdami powinni wzmóc czujność i przed wykonaniem manewru na drodze spojrzeć w lusterka nie raz, a przynajmniej dwa razy.

Apel świętochłowickich policjantów

Policjanci ze świętochłowickiej drogówki apelują do wszystkich użytkowników ruchu drogowego, tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze. Jednocześnie przypominają poniższe zasady, życząc bezpiecznych wyjazdów i tyle samo szczęśliwych powrotów.

Jazda motocyklem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Ważne także, aby nie przeceniać swoich możliwości.

  • zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze,
  • nie wymuszaj pierwszeństwa,
  • zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów,
  • nie popisuj się ryzykowną jazdą przed innymi - to może kosztować zdrowie, a nawet życie ciebie lub inne osoby,
  • zadbaj o odpowiednią odzież (najlepiej w jaskrawych kolorach): kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice - zwiększą twoje bezpieczeństwo,
  • Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dnia elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego. Jednak każdego roku na drogę wyjeżdżają również kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni. Gdy dojdzie do tego chęć popisania się przed innymi, bardzo często dochodzi do nieszczęścia, bo kierujący traci panowanie nad swoim szybkim i ciężkim pojazdem. Stan nawierzchni również ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Gdy rozpędzony motocykl wpadnie jednym kołem w wyrwę lub najedzie na rozsypany żwir czy piasek, nie trudno o tragedię.

- Pamiętajmy! Jazda motocyklem to nie tylko przyjemność i adrenalina, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego - przypominają policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również