Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Zdalnie, nowocześnie i wspólnie w SP nr 5 w Świętochłowicach

 • Dodano: 2020-06-29 08:15, aktualizacja: 2020-06-29 07:03

W marcu z powodu pandemii placówki oświatowe zostały zamknięte i wprowadzono nauczanie zdalne, ale w Szkole Podstawowej nr 5 nie oznaczało to zostawienia rodziców i dzieci bez kontaktu z nauczycielami. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii udało się przeprowadzić wiele wspaniałych inicjatyw i, mimo braku spotkań „w realu”, nadal wspólnie tworzyć społeczność szkolną.

Przede wszystkim wykorzystano nowoczesne technologie

Początkowo praca opierała się na dzienniku elektronicznym Librus, który już od kilku lat funkcjonuje w ZSO. To dzięki niemu nauczyciele, uczniowie i rodzice mieli stały kontakt. Z biegiem czasu sięgnięto także po nowe rozwiązania. Nauczyciele nagrywają filmiki, w których tłumaczą dzieciom zagadnienia lub pokazują doświadczenia przyrodnicze, a także – po uzyskaniu odpowiedniej licencji – prowadzą lekcje on-line za pośrednictwem programu MS Teams. Wszyscy odetchnęli z ulgą – dzieci nareszcie mogą zobaczyć swoich nauczycieli, a nauczyciele – uczniów. W ten sposób udało się chociaż częściowo odciążyć rodziców.

Jednak szkoła to nie tylko lekcje – to także budowanie relacji międzyludzkich i związku między uczniami, rodzicami i szkołą. Dlatego podjęto wiele ciekawych inicjatyw. Przygotowano fotograficzne kolaże ze zdjęć np. nauczycieli z książką, dzieci z pacynkami, nauczycieli z napisem „tęsknimy” oraz wystawy fotograficzne prac dzieci (np. „Wiosna w mieście”, „Święto flagi”). Uczczono Dzień Matki przez przygotowanie prezentacji składającej się ze zdjęć naszych uczniów, którzy śpiewali także piosenkę „Jesteś mamą”. Udało się przygotować niespodziankę z okazji Dnia Dziecka – nauczyciele, każdy w swoim domu, nagrali filmik, w którym śpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są”, całość zmontowano i zamieszczono na szkolnym facebooku. Dzieci miały również okazję posłuchać wieczorami swojej wychowawczyni w ramach akcji „Czytanka na dobranoc” oraz wziąć udział w spotkaniu on-line z wykładowcą Politechniki Śląskiej i porozmawiać z nim na temat wody. Udało się także przeprowadzić różne konkursy, dzieci recytowały wiersze on-line i cały czas były w kontakcie ze swoimi paniami.

Cała społeczność ZSO bardzo dobrze poradziła sobie w tej nowej, trudnej sytuacji, z jaką trzeba było się zmierzyć.

Pomogły w tym nowe technologie, po które chętnie sięgano. SP5 jest szkołą nowoczesną, która nie boi się wyzwań.

Jednak zdalne nauczanie i wszystkie podjęte inicjatywy nie miałyby szans powodzenia, gdyby nie rodzice uczniów ZSO. Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne są bardzo wdzięczni za zaangażowanie, pomoc i wsparcie, jakie otrzymują i z całego serca dziękują.


http://www.swietochlowice.pl/

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Ada S

  Bo świętochłowickim szkolam niczego nie brakuje! Czasami są kompleksy i wożą dzieci do innych miast jak w pow. "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Gratulacje za przetrwanie podczas epidemii i to wszystkim w szkołach!

 • Sabina

  Szkoła zawsze cieszyła się dobrą opinią, aż żałuję, że nie wszystkich klas tylko te pierwsze. Dzieci mają daleko z osiedla za kościół, dziwne to, że nie otworzono od razu wszystkich klas. Nie rozumiem tego, bo tam niczego nie brakuje by była klasa 6 i 7 i 8.

 • Ojciec Sudecka

  Dziwne, że szkoła jest, chcemy przenieść tam dzieci, a klas nie chcą nam otworzyć. Przy epidemii idealne tam warunki i dodatkowe plusy tu opisane.

 • Elżbieta

  Też miałam nadzieję na klasę czwartą i cisza :( Szkoła bardzo dobra

 • Mika Monika

  Zaangażowanie nauczycieli ogromne, jako rodzic cieszę się że trafiliśmy do SP 5. Dyrekcja, całe grono starało się utrzymać kontakt z każdym, faktycznie połączenia on line dla dzieci były niesamowicie pozytywne i cieszyły się na każde takie połączenia...Nasz Szkoła Dała Radę!!!

 • Mirek W

  Wiele szkół poradziło sobie podczas pandemii, ale SP5 była na 5+. Tylko niech się rozwija i ma coraz więcej uczniów, bo ma potencjał w bazie, kadrze, rodzicach. Gratulować.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.