Wiadomości z Świętochłowic

Zima to trudny czas dla zwierząt

  • Dodano: 2021-12-29 06:15, aktualizacja: 2021-12-29 06:26

Trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia osób bezdomnych, samotnych czy nietrzeźwych, ale również dla zwierząt. Bardzo niskie temperatury, mroźne wieczory i poranki, opady i wiatr to prawdziwa szkoła przetrwania dla zwierząt pozostających poza domem. Pamiętajmy o tym, szczególnie gdy termometr wskazuje minusowe temperatury.

Każdy z nas powinien mieć świadomość, że zwierzę nie jest rzeczą

Jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Szczególnie zimą, gdy bardzo niskie temperatury, mroźne wieczory i poranki, opady i wiatr to prawdziwa szkoła przetrwania dla zwierząt pozostających poza domem. Na największe niebezpieczeństwo narażone są nasze czworonogi. Często zapominamy o nich, pozostawiając je na przykład w nieocieplonych i nieuszczelnionych budach, bez ciepłego posiłku lub przywiązując do ogrodzeń i słupów. Pies musi mieć możliwość schronienia się przed mrozem, śniegiem czy deszczem. Odczuwa skutki niekorzystnej aury podobnie jak my. Jest to szczególnie ważne w okresach silnego mrozu. W tych okresach wpuśćmy psa, przynajmniej na noc do cieplejszego pomieszczenia (piwnica, garaż).Pamiętajmy, że w mroźne dni nasze zwierzęta, aby utrzymać stałą temperaturę ciała, potrzebują dodatkowej porcji pożywienia. Ważne jest również, aby było to pożywienie ciepłe oraz wysokoenergetyczne.

Jeśli masz informacje o znęcaniu się nad zwierzętami poprzez między innymi torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, skontaktuj się z Policją, korzystając z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.