Trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia osób bezdomnych, samotnych czy nietrzeźwych, ale również dla zwierząt. Bardzo niskie temperatury, mroźne wieczory i poranki, opady i wiatr to prawdziwa szkoła przetrwania dla zwierząt pozostających poza domem. Pamiętajmy o tym, szczególnie gdy termometr wskazuje minusowe temperatury.
Każdy z nas powinien mieć świadomość, że zwierzę nie jest rzeczą
Jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Szczególnie zimą, gdy bardzo niskie temperatury, mroźne wieczory i poranki, opady i wiatr to prawdziwa szkoła przetrwania dla zwierząt pozostających poza domem. Na największe niebezpieczeństwo narażone są nasze czworonogi. Często zapominamy o nich, pozostawiając je na przykład w nieocieplonych i nieuszczelnionych budach, bez ciepłego posiłku lub przywiązując do ogrodzeń i słupów. Pies musi mieć możliwość schronienia się przed mrozem, śniegiem czy deszczem. Odczuwa skutki niekorzystnej aury podobnie jak my. Jest to szczególnie ważne w okresach silnego mrozu. W tych okresach wpuśćmy psa, przynajmniej na noc do cieplejszego pomieszczenia (piwnica, garaż).Pamiętajmy, że w mroźne dni nasze zwierzęta, aby utrzymać stałą temperaturę ciała, potrzebują dodatkowej porcji pożywienia. Ważne jest również, aby było to pożywienie ciepłe oraz wysokoenergetyczne.
Jeśli masz informacje o znęcaniu się nad zwierzętami poprzez między innymi torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, skontaktuj się z Policją, korzystając z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.