Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Zimowe obowiązki właścicieli posesji

 • Dodano: 2019-01-03 08:15, aktualizacja: 2019-01-03 08:01

Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. W przeciwnym razie grozi mu grzywna. Musi odśnieżyć i zlikwidować lód również z bramy i podwórza swojej posesji, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie. Natomiast odgarnięty śnieg musi składować w miejscu, w którym nie powodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.

Takie same obowiązki ciążą na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nią władają.


Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jest położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości.


Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika wówczas, gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości, lecz dzieli go od niej pas trawnika. Wtedy obowiązek usuwania z niego śniegu ciąży na gminie. Jeżeli na chodniku znajduje się przystanek komunikacyjny, płatny postój albo miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów, to wówczas obowiązek uprzątnięcia ich ciąży na firmach, które je użytkują.


Według art. 5 USTAWY z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio
przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Komentarze (10)    dodaj komentarz »

 • wp

  zdajecie sobie sprawe z BOLSZEWIZMU władzy?? prosze bardzo : chcąc wyremontowac elewacje budynku przylegającego do MIEJSKIEGO chodnika muszisz zapłacic 3zł za m2 za dzien!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ale masz go za darmo odsniezac zimą

 • Zima

  No tak..następny co by chciał zaraz karać..typowy Janusz..myslisz człowieku że jak są opady śniegu wieczorem czy ciagle to dozorca nic nie będzie robił tylko latał i odśnieżał a właściciele budynków nie pójdą do pracy tylko będą przed jaśnie panem odśnieżać..jest zima to trzeba trochę zrozumienia i logiki..co innego jak ktoś nieodśnieżony przez cały dzień jak już przestanie padać..a jak Ci się nie podoba to się wyprowadź do ciepłego kraju albo sam się łap za miotle czy łopatę a nie za klawiaturę

 • KAMA

  Logika mi podpowiada że ludzie będą połamani a pan właściciel będzie będzie obrastał w tłuszczyk.

 • wr

  nalezy sobie zadac pytanie kto jest włascicielem chodnika ...

 • Jaś

  Ustawodawca jednoznacznie nakazuje UTRZYMYWANIE czystości! Nie pomoże mędrkowanie! O częstotliwości i czasie odśnieżania decydują wyłącznie warunki atmosferyczne - czy to się komuś podoba czy nie.

 • Zima

  Lecz się człowieku ..szkoda że ustawodawca nie mówi Ci kiedy masz isc siku

 • Jaś

  Gdyby głupota mogła fruwać....to byś fruwał jak gołębica!

 • Jaś

  Ten artykuł należy dedykować odpowiedzialnym za utrzymywanie czystości ale także służbom powołanym do egzekwowania, szczególnie Straży Miejskiej i Policji - dzielnicowym. W ostatnich dniach nie tylko nie oczyszczono ze śniegu i lodu chodników ale nawet schody (!) były nieodśnieżone (np. ul. Zubrzyckiego 12-14-16-18).

 • Akcja zima

  Do roboty się bierz. Łopaty w Biedro po 29,90

 • Janek

  To je mogłeś odśnieżyć a nie biadolić

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.