Wiadomości z Świętochłowic

Zmiany w punkcie relokacyjnym dla uchodźców

 • Dodano: 2022-03-22 07:00, aktualizacja: 2022-03-22 14:38

Mieszkańcy Świętochłowic bardzo angażują się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. W mieście, oprócz punktu zbiórek, działa także punkt relokacyjny, który jest coraz lepiej doposażony. W ciągu ubiegłego tygodnia wolontariusze stworzyli w placówce bardziej „domową” atmosferę.

Zapał nie gaśnie

Świętochłowiczanie z całych sił starają się nieść pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na ten moment w mieście przebywa ich ponad 300 – zarówno władze miasta, jak i mieszkańcy dokładają starań, aby zapewnić Ukraińcom godne warunki. Namiastkę domu dla obywateli Ukrainy ma stanowić punkt relokacyjny, który jest w stanie pomieścić 30 osób. Placówka została wyposażona w prycze do spania, prowizoryczną kuchnię i pralnię, biblioteczkę oraz kącik zabaw dla dzieci. Obywatele Ukrainy mogą otrzymać tam ubrania, posiłek, a także podstawowe artykuły higieniczne. 

Zaangażowanie mieszkańców widać także w magazynie darów znajdującym się w MDK-u. Już w przyszłym tygodniu w magazynie powstanie sklep socjalny dla uchodźców, gdzie będą mogli się zaopatrzyć w podstawowe artykuły. 

Prezydent Świętochłowic, Daniel Beger, podziękował mieszkańcom za pomoc uchodźcom. 

- Dziękuję za każdą pomoc okazywaną uchodźcom przede wszystkim mieszkańcom, którzy przyjmują ich pod swój dach oraz wolontariuszom, którzy z niegasnącym zapałem angażują się w działania pomocowe – napisał prezydent Świętochłowic na swoich mediach społecznościowych.

Pomoc w Świętochłowicach

Przypominamy, że od środy obywatele Ukrainy mogą starać się o nadanie numeru PESEL, który umożliwia korzystanie z darmowej opieki zdrowotnej oraz wnioskowanie o świadczenia takie jak 500 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dodatkowo, świętochłowickie placówki oświatowe rozpoczęły przyjmowanie do szkół i przedszkoli dzieci z Ukrainy. Na ten moment część dzieci rozpoczęło naukę w Szkołach Podstawowych nr 4 oraz 8. Dla najmłodszych uchodźców w CKŚ „Grota” organizowane są również specjalne zajęcia. 

Komentarze (9)    dodaj »

 • Ręce opadają

  A to Polacy nie potrzebują godnych warunków do życia? Wszyscy już żyjemy w luksusowych apartamentach, szczególnie na Lipinach. Szkoda że w tym kraju serce jest tylko dla wybrańców pisu

 • anty PO

  ciesz się że w Polsce rządzi PiS za poprzedniej władzy jadł byś szczaw i mirabelki

 • Mieszko

  Nie dla wybrańców a na pokaz

 • Jo

  Normalni, uczciwi, pracujący i płacący za wszystko mają ładne i zadbane mieszkania. Patologia ma jak na to zasługuje.

 • Marcin

  Zapraszam do powrotu do histori i proponuję wam film Wołyń

 • Anna

  oj Marcinku żebyś ty kiedyś nie potrzebował pomocy

 • Brawo

  Bo Polacy to kochani dobrzy ludzie dziś zdają egzamin z CZŁOWIECZEŃSTWA

 • On

  Brawa dla miasta i naszych wolontariuszy

 • Że świon

  Brawo my

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również