Mundurowi w ramach akcji profilaktyczno-informacyjnej o nazwie "żyj aktywnie wybieraj trzeźwość", spotkali się w miniony piątek z mieszkańcami w Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach. Policjanci przekazywali informacje w zakresie negatywnych skutków zdrowotnych związanych z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków. Spotkanie było również doskonałą okazją do zaprezentowania spotu profilaktycznego, który powstał w ramach akcji.
"Żyj aktywnie – wybieraj trzeźwość": policja na spotkaniu z mieszkańcami Świętochłowic
W piątek policjanci z miejscowej komendy spotkali się z mieszkańcami w Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach. Spotkanie odbyło się w ramach akcji wspieranej przez Urząd Miasta pod nazwą "żyj aktywnie - wybieraj trzeźwość", podczas którego mundurowi promowali zdrowy tryb życia oraz przekazywali informacje w zakresie negatywnych skutków zdrowotnych związanych z uzależnieniem od alkoholu i środków odurzających.
W trakcie spotkania zaprezentowany został spot profilaktyczny, ukazujący jak jedna niewłaściwa decyzja może przekreślić całe dotychczasowe życie.
Dla uczestników spotkania przygotowane zostały specjalne smycze i opaski odblaskowe, które zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym pozwolą pieszym być bardziej widoczni na drodze.
Skutki nałogu: konflikty rodzinne, problemy finansowe i nie tylko
Wszelkie uzależnienia, w tym alkoholizm i narkomania stanowią poważny problem społeczny w Polsce, a ich negatywne skutki często dotykają rodziny i bliskie otoczenie osób uzależnionych. Nadużywanie środków odurzających już przez jednego z członków rodziny może prowadzić do wielu poważnych problemów i konsekwencji.
Niestety w dzisiejszych czasach oprócz alkoholu do środków odurzających można zaliczyć również narkotyki oraz tzw. nowe narkotyki. Osoba uzależniona naraża swoje zdrowie i życie na poważne ryzyko, co wpływa na jakość życia całej rodziny.
Nałóg może prowadzić między innymi do kłopotów finansowych, gdyż znaczna część dochodów przeznaczana jest na zakup alkoholu czy narkotyków. Ważne wydatki rodzinne schodzą na dalszy plan. Alkohol i narkotyki mogą pogarszać relacje rodzinne, powodując konflikty, kłótnie, a nawet przemoc domową. Niestety rodziny osób uzależnionych doświadczają silnych emocjonalnych obciążeń, takich jak złość, żal, bezsilność, a także poczucie winy i wstydu.