Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

3 restauracje na Śląsku z historycznym klimatem

  • Dodano: 2019-05-21 11:30, aktualizacja: 2019-05-21 12:37

Województwo śląskie słynie z niesłychanie smacznej kuchni. Zauważamy tutaj wpływy ze strony czeskiej, austriackiej, niemieckiej a także żydowskiej.  To doskonałe połączenie pasji z tradycją, które sprawia, że Śląsk uchodzi za najciekawszy region kulinarny w Polsce. Wybraliśmy dla Was fascynujące restauracje na Śląsku, które wyraźnie wyróżniają się niepowtarzalnym klimatem dawnych lat i opowiadają swoimi wnętrzami i serwowanymi potrawami dawną historię regionu śląskiego.

Warownia Pszczyńskich Rycerzy w Pszczynie

Restauracja w Pszczynie jako pierwsza przykuwa naszą uwagę.  To miejsce wyjątkowe, gdzie historia przeplata się z rzeczywistością. A wchodząc do wnętrz Warowni macie poczucie jakby czas choć przez chwilę się zatrzymał i przeniósł Was poza zgiełk współczesności.
Przekraczając bramy Warowni, rzeczywistość zostawiasz na zewnątrz a Ty zasiadasz do stołu, by rozpocząć biesiadę. Uraczysz się znakomitym jadłem kuchni litewskiej i czeskiej. Restauracja w Pszczynie przygotowując posiłki, opiera się na oryginalnych recepturach potraw serwowanych na Litwie, skąd pochodziła Księżna oraz w Czechach, ojczyźnie rodu Przemyślidów. Nie brakuje tutaj również tradycyjnych dań kuchni śląskiej.
Wielkim sekretem restauracji w Pszczynie jest oryginalny piec chlebowy opalany drzewem. To właśnie on w dużej mierze odpowiada za niezwykły smak potraw, które serwowane są na kamionce, szpadach i innych specjalnych stojakach. Nie można również zapomnieć o animatorach Warowni, którzy wcielając się w rycerzy i dwórki jeszcze bardziej przybliżają okres średniowiecza.

Restauracja pod Ratuszem w Częstochowie

Chcąc pozostać w klimatach rycerskich, udajemy się do Restauracji pod Ratuszem, która mieści się w podziemiach na Placu Biegańskiego w Częstochowie. Wejście znajduje się tuż obok Ratusza.
Zatem wchodzimy i widzimy bardzo oryginalny wystrój wnętrza: podłoga z klinkieru, ściany z jurajskiego kamienia wapiennego, ceglaste sklepienia. W rogach sali ustawione są zbroje rycerskie. Restauracja podzielona jest na kilka mniejszych sal, co sprzyja poczuciu intymności.
Restauracja specjalizuje się głównie w potrawach kuchni staropolskiej. To aromatyczne zupy, soczyste dania mięsne oraz desery o rozmaitych rodowodach.

Karczma Rogata w Bielsku-Białej

Tym razem zachęcamy do odwiedzenia zabytkowej chaty w Bielsko-Białej, w której mieści się Karczma Rogata. Tutaj, przekraczając próg drzwi wejściowych, mamy magiczne poczucie nagłej zmiany epoki. Drewniane stoły i ławy, przyćmione światło kaganków stojących na stołach, nieustannie palący się ogień w kominkuąŚ czujemy ducha dawnych biesiad.
Karczma ugości nas obficie i zaserwuje wyśmienite dania kuchni śląskiej, m.in. kwaśnicę, która przez trzy lata z rzędu zajmowała pierwsze miejsce podczas Światowego Smakowania Beskidzkiej Kwaśnicy. Otrzymała miano „Najlepszej z najwykwintniejszych”.
Wszystkie potrawy są tutaj przyrządzane według tradycyjnych receptur oraz są podawane na masywnych patelniach, specjalnych stojakach i szpadach a także w kociołkach.

Śląskie potrawy uchodzą za syte i tuczące, ale warto ich spróbować – zwłaszcza w tak wspaniałych wnętrzach restauracji w Pszczynie, Częstochowie i Bielsko-Białej.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.