Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

7 typów firm dla których nigdy nie powinieneś pracować

  • Dodano: 2020-05-21 11:15

Praca w dużej i szybko rozwijającej się firmie typu Deloitte czy T-mobile jest celem dla większości absolwentów i młodych ludzi po studiach, którzy szukają dla siebie optymalnej ścieżki rozwoju. Jednak praca w dużej korporacji to także szansa dla nieco starszych i doświadczonych pracowników, którzy wracają na rynek pracy po kilku latach prowadzenia własnej działalności albo po dłuższym urlopie macierzyńskim.

Jeśli szukasz najlepszego pracodawcy i masz już dosyć bycia kasjerem w Lidlu, to musisz wiedzieć, że na rynku pracy w Polsce istnieją firmy, których lepiej unikać. Jeśli natrafisz na taką firmę, to w najlepszym razie popracujesz w niej kilkanaście miesięcy i sam odejdziesz. Co najważniejsze, nie zawsze opinie pracowników o pracodawcach są na ten temat miarodajne, a zdarza się, że pracownicy mniej doświadczeni nawet nie zdają sobie sprawy, w co się wpakowali wiążąc się umową z taką firmą. 

Dlatego dla twojego własnego spokoju przekazujemy ci informacje o 7 podstawowych typach firm, dla których nigdy nie powinieneś pracować, no chyba, że lubisz życiową stagnację i wieczne nadgodziny.

Tych firm powinieneś się wystrzegać dla własnego dobra

  • Firma rodzinna: Jest to firma, w której na pierwszy rzut oka dobrze się pracuje i w której wszyscy są dla siebie mili i uśmiechnięci. Pracując w takiej firmie szybko jednak zauważysz, że lepsze wyniki osiągają zawsze członkowie rodziny i to głównie dla nich zarezerwowane są premie oraz kierownicze stanowiska. W takiej firmie nigdy nie awansujesz i zawsze będziesz czuł się obco. 
  • Wewnętrzne konflikty w zarządzie: Jak ognia unikaj korporacji, dla których liczy się tylko walka o władzę na szczycie oraz nieustanne konflikty w zarządzie. Dla takiej firmy pracownicy są pionkami w codziennej grze, na przykład przesuwa się ich z jednego działu do drugiego, zwalnia albo pozbawia awansu z zupełnie arbitralnych powodów. W takiej sytuacji nawet pozytywne opinie o pracownikach firmy, w której chcesz pracować nie powinny być dla ciebie zachętą.
  • Podkopywanie kariery i negatywna atmosfera. Czasami w dużych firmach się po prostu nie układa i już po kilku tygodniach zauważasz, że w pracy panuje nieciekawa atmosfera, pracownicy są do siebie nastawieni negatywnie i odzywają się do siebie z niechęcią. Masz wrażenie, że otaczają cię wrogowie, którzy podkopują twoją karierę, a wiąże się to przeważnie ze złym zarządzaniem. Unikaj firmy, w której panuje zła atmosfera, co może przełożyć się na negatywne emocje jakie przynosisz do domu.
  • Częste i niespodziewane nadgodziny. Nie powinieneś pracować dla firmy, w której pracodawca oczekuje od ciebie ciągłych nadgodzin oraz pracy w weekendy oraz piątkowe wieczory. Pamiętaj, że oprócz zarobku również ważny jest tak zwany work-life balance i aby posiadać satysfakcję z pracy powinieneś zadbać o tę wewnętrzną równowagę.
  • Obietnica awansu. Nie pracuj dla firmy, która ciągle obiecuje ci awans. Jeżeli już na rozmowie kwalifikacyjnej słyszysz, że jeśli się wykażesz to otrzymasz awans, a potem przy każdej okazji pracodawca powtarza ci, że już niedługo cię awansuje, to możesz być pewien, że coś tutaj nie gra a awansu na pewno się nie doczekasz.
  • Nepotyzm i kolesiostwo. Te negatywne cechy zdarzają się na wszystkich szczeblach kariery i to w najlepszych korporacjach. Jeżeli ciężko pracujesz a pomimo tego premię, która tobie się należy otrzymują inne osoby, praktycznie wyciągnięte z kapelusza, to możesz być pewien, że w firmie awansuje się po znajomości. Nie jest to eleganckie, ale niestety prawdziwe. W tej sytuacji możesz rozważyć jedynie chodzenie na papierosa z odpowiednimi osobami, a wtedy może ugrasz coś dla siebie.
  • Stagnacja: To największy horror każdego pracownika dużej firmy. Stagnacja prowadzi do wypalenia zawodowego i frustracji. Unikaj firmy, która nie gwarantuje ci ścieżki kariery i nie dba o twój osobisty rozwój. 

Pracując w tych firmach, nigdy nie awansujesz

Powyższe typy firm to najgorsze, na jakie możesz trafić w swojej karierze. Pracują w nich, nigdy nie awansujesz i prawdopodobnie taka praca doprowadzi cię tylko do wypalenia zawodowego. Aby osiągnąć satysfakcję zarobkową i równowagę pomiędzy pracą a życiem rodzinnym stawiaj na firmy, w których zarząd jest nastawiony na pracownika, panuje wysoka kultura pracy i miła atmosfera a opinie o pracy w Internecie są pozytywne i konkretne.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.