Wiadomości z Świętochłowic

Badania kompatybilności elektromagnetycznej EMC i montaż SMT/THT

  • Dodano: 2019-12-17 10:00

Kontraktowym montażem elektroniki zajmują się ściśle wyspecjalizowane firmy produkcyjne. Dysponują one potencjałem w postaci maszyn i urządzeń oraz linii produkcyjnych, które można szybko przystosowywać do nowych zadań. Ich działalność to często więcej niż tylko produkcja.

Badania kompatybilności elektromagnetycznej EMC

Producenci oferujący montaż kontraktowy mogą świadczyć także usługi. Jedną z nich jest badanie kompatybilności elektromagnetycznej, znanej też jako EMC (Electromagnetic Compatibility). To bardzo istotny parametr pracy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Oznacza ich zdolność do prawidłowej pracy w otoczeniu innych urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne, a także redukcję emisji takich fal do poziomu akceptowalnego dla innych urządzeń. Jak wiadomo, przepływowi prądu towarzyszy pole elektromagnetyczne. Niektóre urządzenia emitują je w sposób zamierzony przez producenta – są to np. telefony komórkowe i nadajniki), inne natomiast tylko dlatego, że emisji nie da się do końca uniknąć. Tak jest np. ze sprzętem AGD i komputerami.

Sprawdzenie poziomu kompatybilności elektromagnetycznej jest konieczne, by pracujące urządzenia nie powodowały u siebie nawzajem zakłóceń. Tylko pod warunkiem przeprowadzenia takich badań można uzyskać certyfikat oznakowania CE i legalnie sprzedawać dany produkt w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Montaż kontraktowy to podstawa

Podstawowa działalność producentów kontraktowych to wykonywanie zamówień produkcyjnych. Dowolny podmiot gospodarczy może w ten sposób delegować produkcję podzespołów lub całych urządzeń elektronicznych, zamiast inwestować krocie w uruchomienie własnej linii produkcyjnej. Jest to opłacalne zwłaszcza w branżach, w których elektronika to zaledwie część produkowanych wyrobów, jak choćby w motoryzacji czy branży wyrobów medycznych. Zleceniodawca może się skupić na swojej produkcji podstawowej, powierzając podwykonawstwo elektroniki wyspecjalizowanemu producentowi. W praktyce okazuje się, że jest to rozwiązanie tańsze i korzystnie wpływające na jakość produktów.

Producenci kontraktowi zajmują się zresztą nie tylko samym montażem. Jeśli trzeba, to projektują według wskazań zamawiającego, tworzą prototypy i serie próbne, a po wdrożeniu regularnej produkcji także pakują i wysyłają produkty do odbiorców.

Lutowanie na płytkach – jak to się odbywa

W samym montażu elektroniki wykorzystuje się różne technologie. Można o tym przeczytać w tekście „Technologie montażu elektroniki na płytkach PCB – czym zajmuje się montaż kontraktowy?”. Wbrew pozorom nie jest to już tylko manualna praca z lutownicą – świat poszedł naprzód i zna nowsze metody.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.