Wiadomości z Świętochłowic

Bestsellery literatury młodzieżowej - co czytają nastolatkowie?

  • Dodano: 2020-07-21 12:00, aktualizacja: 2020-07-28 17:15

Nie interesują ich baśnie, lecz z łatwością wciągają się w mistyczne opowiadania przygodowe. Nie zwracają uwagi na literaturę romantyczną, biografie czy kryminały, za to chętnie sięgają po science fiction czy powieści fantasy. Przyjrzeliśmy się bliżej temu, co czytają nastolatkowie. Oto trzy pozycje z literatury młodzieżowej, które możesz kupić swojemu dziecku, wnukowi lub siostrzeńcowi na dowolną okazję!

Gdy mitologia miesza się ze światem rzeczywistym

Książki z serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy to historia opowiadająca losy chłopca, którego ojcem okazuje się być władca mórz i oceanów - Posejdon. Nastolatek szybko odnaleźć się musi w świecie, gdzie rzeczywistość miesza się z mitologią znaną jedynie z książek. Wraz z przyjaciółmi stawia czoła wyzwaniom, walcząc z mistycznymi stworami i ratując świat przed niebezpieczeństwem. Ta wciągająca seria od Ricka Riordana składa się z pięciu tomów, przedstawiających losy kilkunastoletniego Percy'ego. Pierwsza książka ukazała się w 2005 roku i do dziś jest jedną z najpoczytniejszych młodzieżowych powieści fantasy.

Porywająca opowieść Suzanne Collins

Historia napisana przez Suzanne Collins przenosi czytelnika do totalitarnego państwa Panem, gdzie ludzie podporządkowani władzy żyją w kilkunastu ubogich dystryktach. Co roku spośród dzieci w wieku 12-18 lat wyłaniani są uczestnicy zawodów na śmierć i życie, gdzie stawką jest przetrwanie. Seria Igrzyska Śmierci szturmem wbiła się na listy bestsellerów, a historia głównej bohaterki - Katniss Everdeen, stała się inspiracją do ekranizacji hitowych powieści. Wejście w głąb zasad rządzących światem Panem pochłonie nastolatka na wiele pasjonujących godzin!

Popkulturowy hit, czyli Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego

Ogromną popularnością wśród młodzieży cieszy się także rodzima seria o losach Wiedźmina. Książki napisane przez Andrzeja Sapkowskiego opowiadają fantastyczne przygody wojownika posługującego się magią, który na co dzień zmaga się z potworami. Historię Geralta z Rivii śledzić można nie tylko na kartach powieści Sapkowskiego - jest on bowiem bohaterem cyklu gier komputerowych, a od 2019 roku także serialu wyprodukowanego przez platformę Netflix. Saga o Wiedźminie od lat jest hitem wśród literatury młodzieżowej!

Wymienione pozycje stanowią jedynie część bestsellerów literatury młodzieżowej. Nastolatkowie to wbrew pozorom świadoma grupa czytelników, która precyzyjnie potrafi określić swoje preferencje w zakresie ulubionych treści. Możesz mieć jednak pewność, że jeśli dowolna książka z wymienionych serii trafi do rąk nastolatka, to pochłonie go na długie godziny!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.