Wiadomości z Świętochłowic

Budowa układów centralnego smarowania - najważniejsze elementy

  • Dodano: 2020-11-20 09:30, aktualizacja: 2020-11-24 14:32

Podawanie środka smarnego ma bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie przemysłowych maszyn. Nie każdy jest świadomy tego, że przy sporej liczbie punktów smarnych można wykorzystać dedykowane układy centralnego smarowania, dzięki którym możliwe jest zoptymalizowanie obsługi i efektywności urządzeń. W związku z tym nasuwa się pytanie - jak wygląda budowa układu? Co wchodzi w jego skład? I ile kosztuje takie rozwiązanie?

Budowa układu centralnego smarowania - na co zwracać uwagę?

Jeśli czytasz ten artykuł to zapewne czeka Cię projektowanie układu smarowania, do którego będziesz potrzebował dedykowanych pomp, rozdzielaczy progresywnych oraz przewodów centralnego smarowania. Na tym etapie poza doborem odpowiednich elementów jesteś odpowiedzialny również za wybór smaru - od produktu zależy funkcjonowanie układu i efektywność jego działania. Jakie parametry należy uwzględnić? Klasę konsystencji, poziom lepkości, a także reakcję na zmiany temperatury. Przy budowie układu centralnego smarowania wymienione parametry mają niebagatelny wpływ na sprawność maszyny, szczególnie przy pracy w trudnych warunkach. 
Pamiętaj również, że inwestycja w układ centralnego smarowania to spora oszczędność dla każdego przedsiębiorstwa, dlatego jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem - kontynuuj czytanie artykułu. 

Rodzaje układów centralnego smarowania

W zależności od zapotrzebowania na ilość produktu smarnego, zabudowy urządzenia, rodzaju pompy ciśnieniowej oraz przeznaczenia maszyny (przemysł spożywczy, samochodowy, tekstylny itp.) typy układów różnią się od siebie specyfikacją. Specjaliści wymieniają następujące modele układów centralnego smarowania: impulsowy, jedno-, dwu- i wieloliniowy, progresywny, obiegowy, mieszany, natryskowy, olejowo-powietrzny oraz wielotłokowy. 

Serce układu - pompa układu smarowania

Pompa odpowiedzialna jest za produkcję odpowiedniego ciśnienia, dzięki czemu środek smarny transportowany jest do przewodów układu centralnego smarowania. Przedsiębiorca może zaopatrzyć się zarówno w normalnych rozmiarów pompy, jak i mniejsze elementy, które obsługują nie tylko smary, ale również oleje. W większości przypadków oferty hurtowni obejmują modele pomp do wymienionych wyżej układów, a także odmiennych rodzajów zasilania (pneumatycznych, elektrycznych itp.). Ten element wyposażenia układu najlepiej sprawdza się w większości łożysk stosowanych w przemyśle.  

Rozdzielacze centralnego smarowania

Rozdzielacze centralnego smarowania różnią się między sobą budową i ilością dozowania produktu smarnego. Osoba obsługująca elementy budowy układu centralnego smarowania może regulować dozowanie smaru i wydajność maszyny poprzez dopasowanie częstotliwości podania produktu, zaprojektowanie czasu pracy. Zarówno pompa, jak i rozdzielacze wpływają na pracę układu centralnego smarowania i wydajność funkcjonowania maszyny. 

Co jeszcze? Przewody centralnego smarowania

Przewody centralnego smarowania stosowane są w układach ze średnim ciśnieniem pracy dzięki doskonałej odporności mechanicznej i chemicznej. Ten element układu centralnego smarowania jest ściśle połączony z pompą i rozdzielaczem, dzięki którym możliwe jest transferowanie produktu smarnego do wyznaczonych elementów maszyny. 

Ceny elementów układu centralnego smarowania

Jednorazowy wydatek na pompy, rozdzielacze czy przewody centralnego smarowania nie jest najniższy, ale co najważniejsze wpływa on na wydajność i oszczędność pracy maszyny. A to z kolei przekłada się na niskie koszty eksploatacyjne i przedłużenie trwałości/żywotności urządzenia. Cena produktu uzależniona jest od przeznaczenia, typu układu smarowania i gatunku poszczególnych elementów. 

Pamiętaj jednak, że cena to nie wszystko. To, czym należy się kierować przy poszukiwaniu elementów układu centralnego smarowania to rozpoznawalność i dobre imię firmy, jakość oferowanych produktów i doświadczenie. Zapoznaj się z działalnością firmy Deforin i wybierz to, czego potrzebujesz w konkurencyjnych cenach i z pomocą profesjonalistów. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.