Wiadomości z Świętochłowic

Chcesz sprowadzić auto z zagranicy? Sprawdź, co Cię czeka!

 • Dodano: 2021-09-20 12:45, aktualizacja: 2021-09-27 15:31

Zastanawiasz się nad sprowadzeniem samochodu z zagranicy? Nie ty jeden! Liczba importowanych do Polski pojazdów praktycznie co roku wzrasta i nawet zeszłoroczny kryzys na rynku szczególnie na nią nie wpłynął. Dlaczego polscy kierowcy tak lubią ściągać auta z innych krajów i jakie koszty się z tym wiążą?

Każdy wie, jakie formalności trzeba załatwić przy kupowaniu samochodu w Polsce. Po spisaniu umowy z poprzednim właścicielem lub kupnie auta w salonie, nabywcę pojazdu czeka m.in. jego rejestracja w wydziale komunikacji i zakup ubezpieczenia – obok obowiązkowego OC warto wówczas pomyśleć również nad pakietem z autocasco (https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/). Sprawa się nieco komplikuje, jeśli nasz nowy samochód pochodzi z zagranicy, a to bynajmniej nie należy do rzadkości.

Import aut do Polski – co roku przybywa ok. miliona samochodów z zagranicy!

Aby sobie uświadomić, z jak dużym biznesem mamy do czynienia, wystarczy spojrzeć na zestawienia dotyczące importu pojazdów, które co roku przygotowuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Zgodnie z nimi, liczba sprowadzonych do Polski z zagranicy samochodów osobowych i dostawczych wynosiła w ostatnich latach:

 • ok. 1 000 000 samochodów w 2016 roku,
 • ok. 935 000 samochodów w 2017 roku,
 • ok. 1 005 000 samochodów w 2018 roku,
 • ok. 1 010 000 samochodów w 2019 roku,
 • ok. 850 000 samochodów w 2020 roku.

Można zatem przyjąć, że średnio co roku do Polski trafia ok. miliona używanych pojazdów z zagranicy, co zdecydowanie przebija liczbę rejestrowanych w tym samym czasie nowych aut. Zeszłoroczny, spowodowany lockdownem spadek ostatecznie nie okazał się fatalny w skutkach i rynek zaczął się po nim szybko odradzać. Zainteresowanie sprowadzanymi samochodami zatem nie maleje, co każe zapytać – skąd taka popularność tych pojazdów?

Za co cenimy auta z importu?

Choć odpowiedź wydaje się nasuwać sama, to w artykule “Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy?” można przeczytać, że to bynajmniej nie niskie ceny zagranicznych samochodów są decydującym czynnikiem dla polskich kierowców. Wręcz przeciwnie, bo uwzględniając dodatkowe koszty związane ze sprowadzeniem auta do Polski, często okazuje się, że poszukiwania czterech kółek w kraju są nawet bardziej opłacalne.

Czemu zatem wielu woli wydać więcej, lecz cieszyć się autem pochodzącym np. z Niemiec czy Francji? Rzecz tkwi nie w cenie, lecz w jakości sprowadzanych samochodów – przynajmniej w teorii. Powszechnie uważa się bowiem, że importowane pojazdy są w lepszym stanie technicznym i posiadają bogatsze wyposażenie od używanych aut z Polski. Ale czy to prawda?

Otóż niekoniecznie. Oczywiście trudno generalizować i powiedzieć, że wszystkie sprowadzane samochody to wraki z przekręconymi licznikami, jednak prawdą jest też, że znalezienie naprawdę znakomitych okazji za granicą jest coraz trudniejsze. Ogromny rozmiar rynku zewnętrznego sprawia wprawdzie, że w ofertach można przebierać, jednak trzeba być przy tym naprawdę uważnym. Niestety, ale nietrudno dać się nabrać, zwłaszcza, że poza granicami szukamy raczej aut wiekowych – ich średni wiek wynosi aż 12 lat.

Co wpływa na koszt sprowadzenia auta do Polski?

Załóżmy jednak najlepszy dla Ciebie scenariusz, w wyniku którego znajdujesz idealną dla siebie ofertę kupna zagranicznego samochodu. Co teraz? Samo podpisanie umowy ze zbywcą, zapłata umówionej ceny i odebranie dokumentów pojazdu to nie wszystko. Zdecydowanie większy problem może stanowić przewiezienie auta do Polski.

Ogólnie rzecz biorąc, opcje są dwie: samodzielnie przewiezienie samochodu do kraju bądź wynajęcie lawety. Co się z nimi wiąże?

Przejazd do kraju

W teorii nic prostszego: odbierasz kluczyki i dokumenty pojazdu, wsiadasz i jedziesz! Tylko że nie do końca. Przed wyruszeniem w drogę trzeba m.in.:

 • wyrejestrować samochód w kraju, w którym go kupiłeś;
 • zarejestrować go tymczasowo na nowego właściciela, nabywając tablice wyjazdowe;
 • kupić krótkoterminowe ubezpieczenie.

Wszystko może zająć od kilkunastu minut do nawet kilku dni, co sprawia, że całą podróż trzeba dokładnie zaplanować. Oczywiście należy też mieć na uwadze, że przepisy w poszczególnych krajach się różnią. Inny jest też koszt załatwienia spraw w urzędach – zawsze jednak trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset euro.

Laweta

Żadna z opisanych powyżej spraw nie będzie Cię zajmować, jeśli zdecydujesz się sprowadzić swoje nowe auto do Polski na lawecie. Tak transportowany pojazd nie musi być zarejestrowany, nie trzeba też kupować dla niego OC. W tym przypadku problem stanowią jednak koszty.

Te będą rosły m.in. w zależności od wybranej firmy transportowej, a przede wszystkim długości trasy, jaką będzie miała do przebycia laweta. Ile wynosi średnia cena transportu auta do Polski z krajów, z których przybywa do nas najwięcej samochodów?

 • Niemcy – ok. 1200 zł (1,38 zł/km);
 • Francja – ok. 2000 zł (1,24 zł/km);
 • Belgia – ok. 1440 zł (1,19 zł//km);
 • Holandia – ok. 1390 zł (1,23 zł/km).

Oczywiście w przypadku sprowadzania samochodu spoza Europy, choćby z popularnego kierunku, jakim są Stany Zjednoczone, koszt transportu znacznie wzrasta.

Importowane auto w Polsce – jakie są koszty?

Jeżeli już uda Ci się kupić i sprowadzić auto z zagranicy do Polski, teraz czekają Cię niestety formalności i wydatki po naszej stronie granicy. Co się do nich zalicza?

 1. Akcyza – jej wysokość zależy od pojemności silnika sprowadzonego auta. W przypadku pojazdów z silnikami do 2000 cm3 stawka podatku wynosi 3,1%, w pozostałych przypadkach to już 18,6%.
 2. Rejestracja – opłaty w wydziale komunikacji wynoszą 256 zł, a może być jeszcze potrzeba doliczenia do nich kosztów przeglądu (99 zł) i tłumaczenia dokumentów pojazdu.
 3. Cło – ta opłata dotyczy tylko samochodów sprowadzanych spoza UE. Stawka cła wynosi 10%, a podatku VAT aż 23%.
 4. Ubezpieczenie – tak jak w przypadku każdego innego pojazdu, sprowadzone z zagranicy auto trzeba ubezpieczyć. Pamiętaj, aby sprawdzić najlepsze oferty w porównywarce OC AC Mubi!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.