Wiadomości z Świętochłowic

Co dzieje się z OC po śmierci właściciela samochodu?

  • Dodano: 2022-04-26 10:45

Zastanawiasz się, co się dzieje z OC po śmierci właściciela samochodu? Kto właściwie płaci za ubezpieczenie OC w takiej sytuacji? A może po śmierci właściciela pojazdu ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków wygasa? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

  1. Ubezpieczenie samochodu – co dzieje się z OC po śmierci właściciela?
  2. Czy ubezpieczenie OC wygasa po śmierci właściciela?
  3. Ubezpieczenie OC – co zrobić po śmierci właściciela? 

Czy ubezpieczenie OC samochodu wygasa po śmierci jego właściciela? A co dzieje się z polisą OC, kiedy umiera współwłaściciel pojazdu? Czy ubezpieczenie tego rodzaju wygasa? Jeśli nie, to kto za nie płaci? Czy można poruszać się pojazdem zmarłego właściciela? Na powyższe pytania odpowiedzi znajdziesz w niniejszym wpisie. Zapraszamy do szybkiego zapoznania się z poniższą treścią. 

Ubezpieczenie samochodu – co się dzieje z OC po śmierci właściciela?

Co właściwie dzieje się z ubezpieczeniem OC po śmierci właściciela pojazdu? Na pewno nie wygasa, ponieważ polisa OC przypisana jest do samochodu, a nie do osoby widniejącej w dowodzie rejestracyjnym. Kto zatem zapłaci kolejną składkę?

Jeśli zmarły zostawił testament, zarówno zakupem nowego ubezpieczenia, jak i płaceniem bieżących składek powinna zająć się ta osoba, którą wskazał w dokumencie były właściciel. Są również sytuacje, że zmarły nie zostawia takich informacji. Do tego dochodzi koniec umowy, jeszcze zanim w ogóle sąd rozstrzygnął wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem. Kto wtedy zapłaci składkę na polisę OC? Odpowiedź jest prosta – wszyscy potencjalni spadkobiercy. Pamiętaj, że jeśli umowa zakończyła się, należy podpisać kolejną. Brak ubezpieczenia OC jest karany wysokimi grzywnami.

Chcesz wykupić ubezpieczenie OC, ale nie wiesz, jaka aktualna oferta będzie dla Ciebie korzystna? Już teraz skorzystaj z porównywarki dostępnej na http://kalkulatoroc.org.pl oraz z kalkulatora OC. Następnie wybierz interesujące Cię rozwiązanie i wykup ubezpieczenie samochodu online. Jeśli zmarły nie wskazał, kto powinien zostać przyszłym właścicielem pojazdu i obowiązek zapłaty składek za polisę OC spada na wszystkich ewentualnych spadkobierców, jedna osoba może wykupić ubezpieczenie i zażądać od pozostałych, aby zwrócili mu należności.

Czy ubezpieczenie OC wygasa po śmierci właściciela?

Czy ubezpieczenie samochodu po śmierci właściciela wygasa? Niestety nie, ponieważ aktualnie polisę OC przypisuje się do pojazdu, a nie do właściciela lub współwłaścicieli wpisanych do dowodu rejestracyjnego. A zatem ubezpieczenie OC będzie obowiązywać aż do końca umowy. 

Pamiętaj również o tym, że po śmierci właściciela ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie. Podobnie sytuacja wygląda przy sprzedaży pojazdu. Aby zachować ciągłość polisy OC, musisz podpisać nową umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić się na relatywnie wysokie kary, które nakłada UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kara za trzy dni opóźnienia wynosi 1120 zł, a do czternastu dni – 2800 zł. Jeśli opóźnienia związane z płatnością wynoszą więcej niż dwa tygodnie, będziesz musiał zapłacić grzywnę w wysokości 5600 zł.

Ubezpieczenie OC – co zrobić po śmierci właściciela?

Czy po śmierci właściciela samochodu należy poinformować o tym zdarzeniu towarzystwo ubezpieczeniowe? Tak – spadkobierca ma taki obowiązek. Oprócz tego, jako spadkobierca, będziesz potrzebować dodatkowych dokumentów. Pierwszym z nich jest testament, o ile oczywiście został spisany. Na podstawie informacji z testamentu, towarzystwo ubezpieczeniowe na nowo wyliczy składkę oraz wyceni ryzyko. Potrzebny będzie także dokument, który potwierdzi, że postępowanie w sprawie spadku jest w toku.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymagać także aktu zgonu. Zanim udasz się na spotkanie z ubezpieczycielem, dowiedz się dokładnie, jakich dokumentów będziesz potrzebował. Jak widać ubezpieczenie auta (zarówno ubezpieczenie AC, jak i inne ubezpieczenia samochodu) wcale nie muszą być skomplikowane. Trzeba tylko odpowiednio przeprowadzić zakup ubezpieczenia OC, w czym pomoże popularny kalkulator OC.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Andrzej

    A jak spadkobiercy nie przyjmą spadku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.