Wiadomości z Świętochłowic

Co dziesiąty młody Polak nie może wytrzymać godziny bez smartfona

  • Dodano: 2023-06-27 11:00, aktualizacja: 2023-06-28 13:06

Gdy ilość czasu spędzanego przed ekranem smartfona przekracza 10 godzin dziennie, możemy śmiało mówić o nadmiernym korzystaniu z gadżetu. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać bez niego nawet 5 minut, to jest to już uzależnienie.

Badania przeprowadzone niedawno przez młodych naukowców potwierdziły, że co dziesiąty Polak nie potrafił obejść się bez swojego smartfona dłużej niż godzinę. Tylko jedna trzecia uczestników eksperymentu zgodziła się go kontynuować i odłożyć telefon na pół dnia. Taki wynik każe zastanowić się nad problemem uzależnienia, który z roku na rok tylko narasta.

Czy godzina bez smartfona to dużo?

W eksperymencie wzięło udział około 1000 Polaków. Wiek: od 15 do 35 lat. Oto, co jeszcze przyniosło badanie:

  • około 10% badanych potwierdziło, że nie jest w stanie funkcjonować bez smartfona dłużej niż 30 minut dziennie;
  • około 40% używa smartfona do 10 godzin dziennie;
  • 9% respondentów nie rozstaje się ze swoim gadżetem przez 10 godzin dziennie, w tym grając w popularne gry online, o których czytaj całość w Ranking-Online.pl.

Stwierdzono również, że około 70% uczestników w wieku od 15 do 20 lat używa smartfonów do zakupów online. Badania wykazały, że im młodsi ludzie, tym bardziej są zainteresowani instalowaniem aplikacji mobilnych w różnych sklepach.

Uzależnienie od smartfonów jest szkodliwe dla zdrowia

Zamiłowanie do zakupów online i zniżek nie jest niczym złym. W zasadzie każdy z nas co jakiś czas przegląda aplikacje i szuka produktów lub rzeczy w okazyjnych cenach. Warto jednak mówić o problemie, jakim jest zbyt długie przesiadywanie na telefonie, a nie tylko przeglądanie katalogu produktów.

Uzależnienie to choroba, która negatywnie wpływa na zdrowie. Przyczynia się do:

  • pogorszenia wzroku;
  • zaburzeń postawy;
  • niekontrolowanych wybuchów agresji.

Ponadto regularne korzystanie ze smartfona przyspiesza jego zużycie. Warto zauważyć, że spośród 100% badanych, którzy spędzają ponad 10 godzin dziennie przed ekranem gadżetu, tylko 20-30% przyznało się do problemu uzależnienia od smartfona. A to tylko potwierdza powagę choroby i potrzebę znalezienia metod jej zwalczania.

Jak pokonać uzależnienie

Najlepszym sposobem jest kontakt ze sprawdzonym specjalistą. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto spróbować poradzić sobie z problemem samodzielnie. Najpierw - rozpoznać jego obecność, a następnie stopniowo ograniczać czas korzystania ze smartfona. Wiele osób porównuje to do palenia papierosów. Można też znaleźć wsparcie podobnych sobie uzależnionych na forach, w społecznościach tematycznych czy nawet na niektórych spotkaniach online.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.