Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Co każdy kawosz mieć powinien? Kawowy niezbędnik

  • Dodano: 2020-07-07 09:45, aktualizacja: 2020-07-10 12:13

Filiżanka aromatycznej, pobudzającej kawy to dla każdego kawosza obowiązkowy element dnia. Nie może być to jednak bylejaka kawa... Ale esencjonalna i pobudzająca zmysły. Z tego też względu prawdziwi miłośnicy kawy powinni wyposażyć się w akcesoria, które umożliwią parzenie wyśmienitego kawowego naparu, a także pozwolą się nim delektować. Odpowiednie artykuły przeznaczone do zaparzania, ale i serwowania kawy sprawią, że codzienny rytuał kawosza stanie się jeszcze przyjemniejszy. Dowiedz się, co każdy kawosz mieć powinien! Część z tych elementów zapewne jest już Ci dobrze znana, a część z nich może okazać się fajnym urozmaiceniem.

Dobrej jakości kawa

Dobrej jakości ziarna kawy to bez wątpienia podstawa! To właśnie od nich w głównej mierze zależy smak, moc i aromat kawowego naparu. Jako wytrawny kawosz zapewne wiesz, że najlepsze są ziarna mielone tuż przed parzeniem. Kawy z dużą zawartością ziaren Arabiki to kawy dość łagodne. Te wzbogacone dodatkiem Robusty będą miały większe właściwości pobudzające. W zależności od składu mieszanki i stopnia palenia ziaren, napary kawowe będą różniły się intensywnością smaku, teksturą, cremą, i wyczuwalnymi nutami. W jednym naparze wyczujemy nuty kakao i pieczywa, a w drugim owoców cytrusowych.

Kawiarka, french press, a może dripper?

Żadna dobra kawa nie powstanie bez odpowiedniego zaparzacza. Nie musisz od razu decydować się na profesjonalny ekspres ciśnieniowy czy przelewowy. Możesz postawić na mniejsze zaparzacze do kawy, które stanowią doskonałą alternatywę dla większych ekspresów. Do parzenia kawy metodą ciśnieniową wystarczy Ci włoska kawiarka lub aeropress. Z kolei jeśli wolisz metodę przelewową, wybierz dripper lub Chemex. Ciekawym rozwiązaniem jest także zaparzacz tłokowy, czyli french press, który sprawdzi się nie tylko do parzenia kawy bez fusów, ale również do zaparzania liściastej herbaty i ziół. Warto wspomnieć także o tygielku, który przypadnie do gustu zwolennikom kawy po turecku.

Młynek do kawy

Powtórzmy to raz jeszcze: Najlepsza kawa to kawa ziarnista mielona tuż przed zaparzeniem. Tak przygotowany napar będzie zachwycał pełnią swojej mocy i aromatów. Warto więc wyposażyć się w taki mały, ale dający świetne efekty gadżet. Młynki przeznaczone do mielenia ziaren kawowca mogą być ręczne lub elektryczne. Choć te drugie wymagają od nas minimum wysiłku, to te pierwsze, tradycyjne, mają wyjątkowy klimat i zapewniają wolniejsze mielenie ziaren, co z kolei przekłada się na zachowanie lepszego aromatu.

Czajnik elektryczny lub na gaz

Jeśli decydujesz się na parzenie kawy we french pressie, aeropressie, Chemexie lub dripperze, to niezbędny będzie również dzbanek gorącej wody. Wodę najlepiej najpierw przefiltrować, a dopiero potem zagotować. W czym? Dobrze sprawdzi się zarówno klasyczny czajnik na kuchenkę, jak i czajnik elektryczny. Szczególnie dobrze prezentują się czajniki elektryczne wykonane z ceramiki – wyglądają jak tradycyjne imbryczki do kawy, a tak wyposażone są w podstawę grzewczą i służą do szybkiego gotowania wody. Czajnik w takiej wersji to świetne dopełnienie kawowego niezbędnika.

Odpowiednie filiżanki do kawy

W innej filiżance zaserwujesz espresso, a w innej cappuccino z mleczną pianką. Każdy typ zaparzonej kawy wymaga bowiem odpowiedniego naczynia. Klasyczną kawę z mlekiem możesz wypić nawet z kubka. Ale już włoska mała czarna będzie wymagała małej filiżanki do espresso. Do podawania cappuccino przeznaczone są pojemniejsze filiżanki, a do caffe latte, latte macchiato czy irish coffe wysokie szklanki. Właściwie dobrane naczynia pozwolą w pełni delektować się zaparzonym napojem kawowym.

To oczywiście tylko niektóre pozycje z kawowego niezbędnika, które możesz uwzględnić w swoim wyposażeniu. Na rynku nie brak bowiem przeróżnych akcesoriów do zaparzania i do serwowania kawy. Wymienione w tym poradniku produkty doskonale sprawdzą się również jako prezent dla prawdziwych miłośników kawy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.