Wiadomości z Świętochłowic

Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny?

  • Dodano: 2022-01-25 11:45

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie może być nagłe. Pamiętajmy, że jest to zobowiązanie finansowe na wiele lat - dlatego też powinniśmy wcześniej upewnić się, że absolutnie będziemy w stanie je spłacić. Nie zawsze nasza intuicja czy wyliczenia okażą się poprawne - warto więc skorzystać z narzędzi udostępnionych w internecie, takich jak np. kalkulator kosztów kredytu.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Pamiętajmy, że każda z opcji cechuje się indywidualnymi warunkami - okresem spłaty, wysokością opłat (RRSO, prowizja, opłata za rozpatrzenie wniosku), czy wreszcie wymaganiami wobec kredytobiorcy. Inaczej zapatrują się one na - między innymi - wymagany od kredytobiorcy minimalną wpłatę własną. Oczywiście, niezależnie od wybranego przez nas banku, im więcej pieniędzy jesteśmy w stanie “wyłożyć” na kupno lub budowę naszego domu, tym większa szansa, że zechce on pożyczyć nam pozostałą kwotę. 

Wybierając ofertę pamiętajmy też, że jeśli wydaje się ona zbyt piękna, aby była prawdziwa - prawdopodobnie wcale prawdziwa nie jest. Banki, jak każda instytucja finansowa, muszą zarobić na swoich produktach. Kredyty hipotecznie o podejrzanie niskim RRSO, czy pozostałych kosztach lub oferowane przez niezweryfikowane źródła i banki mogą być próbą oszustwa finansowego. Dla własnego bezpieczeństwa korzystamy jedynie z autoryzowanych, pewnych ofert udostępnionych za pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny - wymagania

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, niezbędne będzie przede wszystkim posiadanie polskiego obywatelstwa, a także, rzecz jasna, pełnoletność i zdolność do czynności cywilnoprawnych. Każdy bank, zanim podejmie decyzję o przyznaniu nam kredytu, wymagać będzie określenia wysokości wpłaty własnej na poczet budowy lub kupna mieszkania albo domu. Obowiązują ponadto standardowe zasady, takie jak w przypadku innych rodzajów kredytów.
Aby uzyskać finansowanie, będziemy musieli zatem posiadać stałe, legalne i udokumentowane źródło dochodów. Ponadto musimy przejść korzystnie weryfikację wypłacalności. Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową w wybranych bazach, a następnie ustali - po analizie naszych dochodów i wydatków - prawdopodobieństwo tego, że terminowo wywiążemy się ze zobowiązania. Pamiętajmy, że niektóre banki wymagają przedstawienia dodatkowej dokumentacji - wyciągów z rachunku bankowego, czy potwierdzenia zatrudnienia bezpośrednio od szefostwa. 

Jak dobrze wybrać kredyt hipoteczny?

Pożytecznym narzędziem będzie z pewnością kalkulator kredytów https://mieszkanienakredyt.pl/kalkulator-kredytu-hipotecznego/. W zaledwie kilkadziesiąt sekund dowiemy się, jak tak naprawdę będzie przebiegała spłata zobowiązania oraz z jakimi kosztami musimy się liczyć. 

Wystarczy jedynie podać kwotę, o jaką będziemy wnioskowali do banku, interesujący nas okres spłaty, a także proponowane przez bank oprocentowanie oraz rodzaj rat - tradycyjne lub malejące. 

W odpowiedzi uzyskamy zaś pełne informacje o prawdopodobnych kosztach takiego finansowania - w tym harmonogram spłat. Z pewnością pozwoli nam to ustalić, czy rzeczywiście będziemy w stanie spłacić bezproblemowo dane zobowiązanie. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.