Wiadomości z Świętochłowic

Co zrobić, żeby Twoje dziecko polubiło czytanie?

  • Dodano: 2020-03-18 10:30

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego dziecka, to zadbanie o to, aby od pierwszych lat życia pokochało książki. To ogromna inwestycja w przyszły rozwój Twojej pociechy. Oczywiście, najczęściej czytać uczymy się w szkole, ale jeśli wprowadzimy tę aktywność do naszej codzienności już w pierwszych latach życia dziecka, czytanie będzie kojarzyło się z czymś przyjemnym, normalnym, a nie tylko z wysiłkiem i nauką. Z kolei, jeśli Twoje dziecko ma problem z czytaniem, pisaniem lub nawet rozumieniem czytanego tekstu, a nie czujesz się na siłach, aby pomóc mu w opanowaniu tematu, możesz skorzystać z pomocy korepetytora. Niezależnie od tego, czy wybierzesz nauczyciela online, na przykład w serwisie BUKI (https://buki.org.pl/) czy zdecydujesz się na tradycyjne lekcje dodatkowe, obie opcje sprawdzą się znakomicie i na pewno pomogą Twojemu dziecku przekonać się do czytania.

Czytaj na głos

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby Twoje dziecko pokochało książki jest czytanie mu ich na głos. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Nawet kilkumiesięczne dziecko jest w stanie rozpoznać przeróżne rysunki i ilustracje, uważnie słuchać Twojego głosu, czy obracać strony w książce. Zadbaj o to, aby czas, który spędzacie wspólnie na czytaniu książek był wyjątkowy. Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy jak telefony czy telewizor. Może nawet sam siebie zaskoczysz i czytanie książek dla dzieci okaże się świetnym sposobem na spędzanie czasu.

Nie przestawaj czytać swoim dzieciom na głos, kiedy podrosną i same będą w stanie to robić. Jeśli Twoja pociecha potrafi już czytać, możecie czytać sobie wzajemnie na zmianę lub czytać po jednej stronie, jednym zdaniu. Wspólnie spędzone chwile wzmocnią waszą więź i sprawią, że dziecko będzie chciało to robić częściej.

Zadbaj o to, aby w domu było dużo książek

Samo posiadanie książek, magazynów i gazet w domu pomoże dzieciom zrozumieć i przyzwyczaić się do tego, że są one częścią codzienności. Jeśli do tego będą obserwować Ciebie podczas czytania, dodatkowo stanie się to dla nich przyzwyczajeniem. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe i nie jest w stanie samo prowadzić swojej biblioteki, możesz robić to za nie. Wszystkie książki, które Twoje dziecko poznaje od pierwszych lat życia warto zachować, aby w przyszłości były piękną pamiątką.

Wybierając książki dla małego dziecka zwracaj uwagę nie tylko na ich treść, ale też na to jak są wykonane. Najlepiej sprawdzą się te z grubą i twardą okładką, sztywnymi stronami wykonanymi z kilku warstw papieru itp.

Pamiętaj też, że to jak traktujesz swoje książki, będzie miało wpływ na to jak Twoje dziecko traktuje własne. To normalne, że pociechy imitują zachowania swoich rodziców i opiekunów. W końcu to z wami spędzają najwięcej czasu. Znasz takie powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie...”? Tak właśnie jest z książkami. Jeśli sprawisz, że od najmłodszych lat życia Twojego dziecka będą one ich częścią, to najprawdopodobniej tak już pozostanie na zawsze.

Musimy brać pod uwagę, że dzieci tak jak dorośli, również mają własny gust i preferencje. Nie idź za modą i poleceniami koleżanek. Wybieraj takie książki, które Twoje dziecko lubi. Testuj, próbuj, eksperymentuj. Najważniejsze, aby znaleźć coś, co zainteresuje Twoją pociechę i po co z chęcią będzie sięgać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.