Wiadomości z Świętochłowic

Czy bank może żądać zapłaty za korzystanie z kapitału po przegranym procesie frankowym?

  • Dodano: 2020-06-16 09:30, aktualizacja: 2020-06-18 11:26

Unieważnieniu mogą dziś podlegać zarówno kredyty frankowe indeksowe, jaki i denominowane. Można także dochodzić odfrankowienia tychże kredytów. Czy jednak bank może domagać się zadośćuczynienia?

Unieważnienie umowy frankowej pociąga za sobą bardzo poważne skutki prawne. Zanim więc podejmie się decyzję o pozwaniu banku, należy dokładnie przeanalizować korzyści (lub ich brak) takiego rozwiązania. 

Kredyty frankowe indeksowe oraz denominowane mogą dziś podlegać unieważnieniu. Na jego mocy frankowicz zobowiązany jest zwrócić bankowi bez odsetek i prowizji dokładnie taką kwotę, jaką otrzymał podczas zawierania umowy. 

Banki żądają wynagrodzenia – podstawy prawne 

Banki zaczęły rościć sobie prawo do wynagrodzenia od frankowiczów za korzystanie z kapitału, które miało znacząco przewyższać korzyści z unieważnienia umowy kredytowej.

Żądania takie, jak stwierdził Sąd Okręgowy w Białymstoku, nie znajdują jednak oparcia w obowiązujących przepisach polskiego prawa – bank nie może domagać się zwrotu pieniędzy jedynie w oparciu o przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu i nienależnym świadczeniu.

Sąd w Białymstoku oddalił takie roszczenie, podnosząc, iż bank – w przypadku unieważnienia umowy kredytu w HFC – nie może domagać się opłat czy odsetek za korzystanie z udostępnionego kapitału.

Podobnie stwierdzili Rzecznik Praw Obywatelskich Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Rzecznikiem Finansowym, orzekając, iż takie domaganie się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest sprzeczne z celami Dyrektywy 93/13 oraz z udzieloną na jej podstawie ochroną konsumenta. 

Banki nie mają prawa żądać od frankowiczów żadnych dodatkowych opłat 

Wyrok orzeczony przez Sąd Okręgowy w Białymstoku można uznać za początek kształtowania się korzystnej dla frankowiczów linii orzeczniczej. Zgodnie z nią w momencie, kiedy sąd unieważni umowę kredytu w HFC, banki nie będą mogły domagać się jakiegokolwiek wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego kapitału. 

Jeżeli zamierzasz unieważnić lub odfrankwoić swój kredyt, udaj się do sprawdzonej kancelarii radcy prawnego. Fachowa pomoc zawsze popłaca. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.