Wiadomości z Świętochłowic

Czy wentylacja może zastąpić klimatyzację

  • Dodano: 2021-12-16 09:15, aktualizacja: 2023-01-09 12:33

Wiele osób zastanawia się czy wentylacja jest w stanie skutecznie zastąpić klimatyzację. Aby potrafić odpowiedzieć na to pytanie, warto w pierwszej kolejności uzyskać podstawowe informacje na temat tych systemów. Pomimo tego, że są one często mylone, to jednak różnią się od siebie w dużym stopniu. Co to jest wentylacja? Jakie rodzaje wentylacji możemy wyróżnić? W jaki sposób rozpoznać nieprawidłowo działającą wentylację? Czy wentylacja jest w stanie zastąpić klimatyzację? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje potencjalne wątpliwości naszych czytelników.

Co to jest wentylacja?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje na temat wentylacji, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym ona tak właściwie jest. Otóż mówimy o niej, kiedy dochodzi do zjawiska związanego z wymianą zużytego powietrza na świeże. Do głównych zadań wentylacji możemy zaliczyć zmniejszanie zawartości pary wodnej, usuwanie nieprzyjemnych zapachów i dwutlenku węgla, a także powstrzymywanie rozwoju pleśni i innych skutków wilgoci. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli system ten działa w sposób nieprawidłowy, wówczas para wodna kondensuje się na ścianach - jest to szczególnie widoczne zjawisko w przypadku pomieszczeń, w których temperatura jest znacznie niższa. To prowadzi do zawilgocenia, w konsekwencji pojawia się pleśń i grzyby. Skutkiem tego jest nie tylko pogorszenie się stanu zdrowia domowników, ale także niszczenie danej nieruchomości. Poziomy wymiany powietrza nie powinny przekraczać zalecanych wartości. Takich pomiarów może dokonać kominiarz - to właśnie on jest w stanie sporządzić protokoły i wskazać ewentualnie nieprawidłowości.

Jakie rodzaje wentylacji możemy wyróżnić?

Jeśli chodzi o wentylację, możemy podzielić ją na naturalną i mechaniczną. Ta pierwsza wykorzystywana była w starym budownictwie. Świeże powietrze dostawało się do mieszkań, ze względu na nieszczelność okien. Niestety wiązało się to bezpośrednio z tym, że dochodziło do wyziębień pomieszczeń podczas zimowej pory roku. Dodatkowo powietrze nie ruszało się latem, przez co nie zawsze było to tak skuteczne rozwiązanie, jakbyśmy sobie tego życzyli. W późniejszym czasie produkowano okna PCV, które charakteryzują się szczelnością. Część osób przerabia kanały wentylacyjne na własną rękę, co powoduje, że rozwiązanie jest jeszcze mniej skuteczne. Wentylacja mechaniczna wprawia powietrze w ruch dzięki wentylatorowi. Jest to zdecydowanie efektywniejszy sposób na wymianę. Wyróżniamy wentylacje mechaniczne wywiewne i te nawiewno-wywiewne. Te drugie charakteryzują się tym, że usuwają zużyte powietrze i powodują napływ świeżego.

W jaki sposób rozpoznać nieprawidłowo działającą wentylację?

Nieprawidłowa wentylacja ma negatywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wytrzymałość nieruchomości. Można ją wyczuć już na pierwszy rzut oka po wejściu do danego mieszkania. Wilgoć i zaduch to sygnały, które jesteśmy w stanie dostrzec dość szybko. Jeśli jednak nie mamy co do tego pewności, wówczas możemy wykorzystać jeden z dwóch dostępnych sposobów. Pierwszy z nich polega na tym, że przykładamy kartkę do kratki wentylacyjnej. Jeśli jest ona zasysana do otworu, wówczas mamy szczęście - wentylacja działa prawidłowo. Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku, kiedy kartka się nie porusza - oznacza to, że wentylacja nie jest prawidłowa. Drugim sposobem, równie popularnym, jest przyłożenie płomienia do kratki. Jeśli świeczka gaśnie lub płomień nie porusza się, wówczas świadczy to o nieprawidłowo działającej wentylacji. W takim przypadku należy udać się do specjalisty w tym zakresie, aby rozwiązać problem najszybciej jak to jest możliwe.

Czy wentylacja jest w stanie zastąpić klimatyzację?

Wentylacja grawitacyjna posiada wiele wad - wiąże się to oczywiście z przestarzałą już koncepcją, co jest zupełnie naturalne. Okazuje się, że skutecznym zamiennikiem mogą okazać się klimatyzacje, które przepchną powietrze tam, gdzie tego potrzebujemy. Nie tylko chłodzą one powietrze, ale także oczyszczają i uzdatniają, co z pewnością jest świetną wiadomością dla fanów innowacyjnych rozwiązań. Nowoczesne klimatyzatory wyróżniają się tym, że są energooszczędne. Nawet najtańsze modele umożliwiają obniżanie temperatury, a także dostarczanie dużej ilości tlenu. Dodatkowo usunięty zostanie nadmiar CO2. W zaawansowanych egzemplarzach możemy liczyć na wymianę powietrza. Urządzenie pośrednio wymusza wyrzucanie zanieczyszczonego powietrza, a w jego miejsce dochodzi świeże. Możliwe jest także odzyskiwanie ciepła i ogrzewanie, o ile zamontujemy rekuperator zatrzymujący energię cieplną z usuwanego powietrza. Konieczne jest chłodzenie, czyli proces zupełnie odwrotny do ogrzewania. Odzyskane ciepło jest usuwane na zewnątrz. Ciekawa jest także funkcja oczyszczania- jest ona realizowana za pośrednictwem specjalistycznych filtrów. Osuszanie natomiast eliminuje nadmiar pary wodnej w pomieszczeniu, co także w wielu przypadkach jest uzasadnione.


Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.